Policajac koji je fotografirao Vidoševićevu vilu raskinuo nagodbu s tužiteljstvom
Foto: Policijski službenik
JOSIP VRBIĆ, policajac specijaliziran za umjetnine uhićen nakon što je mobitelom snimio nekoliko fotografija skrovišta za umjetnine bivšeg predsjednika Hrvatske gospodarske komore (HGK) Nadana Vidoševića, razvrgnuo je ranije postignutu nagodbu s tužiteljstvom prema kojoj je u zamjenu za priznanje trebao biti uvjetno kažnjen s godinom dana zatvora uz rok kušnje od pet godina.
"Smatrali smo da nagodba nije povoljna za Vrbića", izjavio je Hini njegov odvjetnik Zvonimir Hodak nakon što je zagrebački Županijski sud danas potvrdio optužnicu u ovom slučaju. Dodao je da će se tijekom suđenja dokazati da najpoznatiji hrvatski inspektor za umjetnine nije počinio kazneno djelo za koje ga tereti tužiteljstvo.
"Na nagodbu s petogodišnjim rokom kušnje, što je zakonski maksimum, nismo pristali zbog Vrbićeve ranije nekažnjavanosti, ali i motiva. On smatra da je javni interes u tom slučaju bio veći, a imao je i indicije da se mnoge stvari žele zataškati. Zbog toga je i odlučio dati fotografije Vidoševićeva skrovišta", kazao je Hodak.
Dodao je i da Vrbić u pretrazi Vidoševićeve kuće u elitnom dijelu Zagreba nije bio kao dio policijske ekipe, "već je tamo bio poslan da educira", što po Hodakovim riječima znači da nedjelo nije počinio na službenoj dužnosti.
Vrbić, koji se za potrage za ukradenim umjetninama usavršavao u Scotland Yardu te FBI-u, zbog davanja fotografija Jutarnjem listu uhićen je u studenom prošle godine, a nešto manje od dva tjedna proveo je u istražnom zatvoru zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke.
Istovremeno ga je glavni ravnatelj policije udaljio iz službe zbog teže povrede službene dužnosti.
Zahvaljujući njegovim fotografijama javnost je mogla vidjeti dio kolekcionarskog blaga kojeg je u bunkeru svoje vile čuvao dugogodišnji čelnik HGK uhićen zbog izvlačenja 30-ak milijuna kuna iz ustanove koju je vodio 18 godina.
Prema pisanju medija Vidoševićeva je zbirka procijenjena na oko pet milijuna eura, no vrijednost joj je navodno nekoliko puta veća. Prema nekim izvorima zbirka je daleko najvrjednija u Hrvatskoj, a bez nje je navodno nemoguće napraviti retrospektivu pojedinih pravaca hrvatske umjetnosti, primjerice moderne.