2013. - teška godina za pomorce
Ilustracija: marinetraffic.com
HRVATSKIM pomorcima ova je godina bila teška, najviše zbog propadanja tvrtki za koje su radili i zato što u lukama diljem svijeta ima ima sve više hrvatskih pomoraca koje su brodari napustili, rekao je danas na blagdanskom druženju s novinarima glavni tajnik Sindikata pomoraca Hrvatske (SPH) Predrag Brazzoduro, ističući da na prvo mjesto negativnih događanja ipak stavlja propast Lošinjske plovidbe - Brodarstva.
Rekao je kako nije problem samo to što su u Lošinjskoj plovidbi - Brodarstvu ljudi ostali bez posla, nego što ima sve manje mogućnosti stvaranja novih kadrova, što je Lošinjska radila, omogućujući pomorcima stjecanje iskustva i znanja.
Govoreći o problemima pomoraca sa stranim brodarima, Brazzoduro je rekao da situaciju na tržištu iskorištavaju i menadžeri, što se potom odražava na standard pomoraca.
Brazzoduro je naveo da je ove godine donesen Novi Pravilnik o zvanjima i svjedodžbama o osposobljenosti pomoraca i da je stupila na snagu Konvencija o radu pomoraca (2006.)
Smatram da u pomorskoj zemlji ne bi trebalo biti toliko nerazumijevanja za pomorstvo i za događaje u pomorstvu, rekao je Brazzoduro dodavši da su zakonski okviri sada "popravljeni", ali da se naše sudstvo teško odlučuje koristiti sve mogućnosti, nemajući praksu i bojeći se kako će biti tretirane presude koje bi bile donesene.
Ocjenjujući što je pomorcima donio ulazak u Europsku uniju, Brazzoduro je rekao da to za sada pomorcima nije donijelo ništa dobro, iako je moglo biti kvalitetnih pomaka. Dodao je da je bio izrađen mini projekt drugačijeg odnosa prema pomorstvu, u suradnji s resornim ministarstvom i udrugom brodara, ali da je ministarstvo rada odbilo najveći dio tog dogovora.
Po riječima Brazzodura, SPH sada ima 10.388 članova, a procjenjuje se da u Hrvatskoj ima više od 25.000 pomoraca.