Naftna mrlja stigla do delte rijeke Mississippi, proglašeno izvanredno stanje
Tekst: Z.J.,I.Kri., J.D.,F.M., I.Ka.
Foto: AFP
DJELATNICI američke obalne straže su objavili da se u more u Meksičkom zaljevu izlilo pet puta više nafte nego što se očekivalo. Američka vlada proglasila je izlijevanje nafte događajem od nacionalne važnosti, što znači da će za projekt moći biti utrošeno onoliko novca koliko bude potrebno.
Ministrica domovinske sigurnosti Janet Napolitano najavila je proglas i rekla da to znači kako će sada biti moguće povući novac iz drugih država i područja kako bi se izborilo s problemom. Usto, moguć je angažman vojske.
British Petroleum, tvrtka koja je vodila Deepwater Horizon, platformu koja je prošli tjedan eksplodirala i potonula, rekla je da bi rado prihvatila ponuđenu pomoć američke vojske.
Glavni izvršni dužnosnik BP-a Doug Suttles rekao je tijekom intervjua na NBC-ju kako će tvrtka rado prihvatiti bilo čiju pomoć. Obalna straža, koja pomaže pri čišćenju, već je nekoliko puta rekla BP-u da službeno zatraži pomoć američke vojske.
Možda je već prekasno?
Problem je u tome što je možda prekasno. Mrlja se privukla na dvadesetak kilometara od obale, a do obale bi mogla doći već sutra. Otkriveno je treće mjesto s kojeg nafta curi iz izvora, a admiralka Mary Landry je jučer izjavila kako dnevno u moru završi i do 5.000 barela sirove nafte.
Suttles je ranije rekao kako se ne slaže s takvom procjenom, ali priznao je i da tvrtka nije u stanju sama riješiti problem. Danas je pak potvrdio da bi problem mogao biti onoliko velik koliko vlada tvrdi, a dodao je da jednostavno ne postoji adekvatan način za mjerenje razine nafte koja istječe u more.
Sjećanje na Exxon Valdez
Ako podvodni izvor ne bude zatvoren, on bi u najgorem slučaju u Zaljev mogao poslati 4,2 milijuna galona nafte. Za usporedbu, najgori slučaj zagađenja naftom, potonuće tankera Exxon Valdez, u more kod Aljaske je poslao 11 milijuna galona nafte. Deepwater Horizon tako bi mogao postati jedna od većih ekoloških katastrofa u američkoj povijesti.
Obalna straža je jučer zapalila prvu naftnu mrlju, čime se pokušava spriječiti daljnje širenje naftne mrlje i spasiti ekološki pojas u kojem je platforma potonula. Prema službenoj objavi koju prenosi BBC, "kontrolirana vatra" je zapaljena 50-ak kilometara istočno od delte rijeke Mississippi. Pokus je upalio dobro, ali tijekom noći i današnjeg dana nisu pokušavali ponovno paliti naftu.
Landry, koja vodi akciju čišćenja u bazenu, za koju se koriste robotiziranim podmornicama, kaže da bi "čišćenje moglo trajati mjesecima". Istraga o uzrocima nesreće i dalje traje.
Radnici vjerojatno mrtvi
Od eksplozije se nestalima smatra 11 radnika, a mnogi smatraju da su nade za njihov spas sve manje. Djelatnici druge platforme koja se nalazi u blizini su evakuirani, ali je i tako 18 radnika pretrpjelo fizičke ozljede, najčešće opekline. BBC piše da je opseg naftne mrlje trenutno oko 970 kilometara te prekriva 74.000 kvadratnih kilometara površine.
Od 2001. godine se na naftnim platformama u Meksičkom zaljevu dogodilo 858 eksplozija, a mnogi upozoravaju da se sigurnost rada na takvim postrojenjima znatno smanjila posljednjih godina.
Proglašeno izvanredno stanje
Guverner Louisiane, Boby Jindal objavio je izvanredno stanje zbog opasnosti koja prijeti prirodnim resursima. Jak vjetar nosi naftnu mrlju prema obali gdje se nalazi veliko močvarno područje, mrlja bi tako dovela u opasnost mnoge životinjske vrste, koje tamo žive, prenosi Sky News. "Pitanje trenutka je kada će mrlja doći na obalu", kazao je Doug Helton, kordinator za katastrofalne situacije. "Satelitske snimke pokazuju da je mrlja stigla gotovo 11 kilometara od delte rijeke Mississippi", kazao je šef Nacionalnog Oceanografske i atmosferske uprave. Naftna mrlja mogla bi postati najgora ekološka katastrofa u zadnjih nekoliko desetljeća u SAD-u
Mrlja je pet puta veća od prvotnih predviđanja i ako se ne zaustavi daljnje istjecanje nafte na bušotini, ugroženom području prijeti ekološka katastrofa veća od one koja je pogodila Aljasku nakon havarije supertankera Exxon Valdez 1989., iz koga se izlilo 50 tisuća tona nafte, pišu straniji mediji.
"Moja će administracija iskoristiti sva raspoloživa sredstva, potencijalno i ministarstvo obrane, kako bi odgovorili na taj incident", kazao je američki predsjednik Barack Obama. Iz Bijele kuće obećali su da će pružiti svu potrebnu pomoć pa i vojnu, kako bi se izbjegla katastrofa.
Janet Napolitano, ministrica domovinske sigurnosti, rekla je u Bijeloj kući da je naftna mrlja "prioritet od nacionalne važnosti", što znači da se u borbi s njom mogu korisiti sredstva saveznih fondova.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati