Tursku i tri europske države posvadila brana na Tigrisu
TRI EUROPSKE DRŽAVE su odlučile suspendirati sudjelovanje u izgradnji brane i hidrocentrale Ilisu ukoliko Turska ne ispuni uvjete koji se tiču okoliša.
Austrija, Švicarska i Njemačka su u Beču priopćile kako će definitivno prekinuti sudjelovanje u financiranju radova ukoliko vlada u Ankari u roku od 150 dana ne ispuni više od 100 uvjeta koje je postavila Svjetska banka, a koji, između ostalog, uključuju zaštitu drevnog grada Hasankeyf i drugih kulturnih spomenika, te lokalnog, pretežno kurdskog, stanovništva.
Izgradnjom brane bi ugroženima postalo 50.000 ljudi, s obzirom da će njihovi domovi naći pod vodom, isto kao i ostaci starog mosta na Tigrisu kojim je vodio drevni Put svile, te mnoge džamije iz vremena Otomanskog Imperija.
Tri europske države su za izgradnju brane i hidrocentrale morale osigurati kreditne garancije u iznosu od 1,7 milijardi dolara.
Povod za suspenziju je bila odluka vlade Recepa Tayyipa Erdogana da hitno počne konfiskaciju zemljišta u području gde će se graditi brana.
Izgradnji brane i hidrocentrale u jugoistočnoj Anadoliji, smještenoj 50 kilometara od sirijske granice, protive se mnogi arheolozi u zemlji i sviujetu, grupe za zaštitu okoliša i organizacije za ljudska prava.
Sporna hidrocentrala je od velikog značaja za Tursku pošto je ta država najvećim dijelom ovisna od uvoznog plina i nafte.
Edroganova vlada, koja usprkos mnogih upozorenja ranije nije pokazivala spremnost da ispuniti Svjetske banke ili odustati od projekta, zasad nema komentara na najnoviju odluku europskih država koja bi mogla ugroziti izgradnju brane kapaciteta 1200 MW.
R.R.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati