Uskoro o Jasenovcu studija "koja će razotkriti one koji ustaške koljače nazivaju mučenicima i svecima"
"USKORO će se u tisku naći studija rađena u okrilju Margelovog instituta o Jasenovcu, koja će sasvim sigurno pobiti sve dosadašnje teze i revizionističke uratke i laži o Jasenovcu. Ona bi trebala razotkriti, opovrgnuti i osuditi takve radove, a posebice one koji dolaze iz redova katoličke crkve koja se usudila u Glasu koncila ustaški pokolj u Glinskoj crkvi proglašavati neistinom, a istodobno ustaške koljače nazivati mučenicima i svecima", kazao je za Index direktor Margelovog instituta u Zagrebu Alen Budaj, posebno ogorčen izjavama koje su se mogle pročitati u priopćenju Hrvatske biskupske konferencije te jučerašnjim uredničkim komentarom Glasa Koncila vezanim za Jasenovac.
Centar Simon Wiesenthal protiv muzeja u Jasenovcu
Zajedničko im je smanjenje broja žrtava u Jasenovcu i negiranje holokausta i zločina, smatra Budaj. Prema direktoru Mergelova instituta, trend smanjivanja broja žrtava ustaškog logora smrti Jasenovac započeo je još za vrijeme bivše SFR Jugoslavije osamdesetih godina prošlog stoljeća, a dovršeno je 2006. godine redefiniranjem muzejskog postava Spomen područja Jasenovac pod patronatom hrvatske države, koje je na koncu, kaže Budaj, dovelo do monstruoznog smanjivanja brojki žrtava.
"Povijesne činjenice su se izokrenule, uljepšala se slika Pavelićeve NDH, samog logora i logorskih dužnosnika te se vidi omalovažavanje žrtve, a što je naposljetku rezultiralo agresivnim povijesnim revizionizmom u službi zločina. Nezainteresiranost i gotovo posvemašnja ravnodušnost srpske, romske i židovske zajednice te samih antifašista u Hrvatskoj znatno je doprinijelo da se ovakav postav oformi i održi", kaže Budaj, podsjećajući kako je protiv stalnog postava u Jasenovcu ustao i Centar Simon Wiesenthal.
Nova studija o Jasenovcu koja će uskoro biti prezentirana javnosti, nastavlja Budaj, posebno apostrofira i Glas Koncila, "koji svojim napisima radi na povijesnim neistinama vezanim za broj žrtava, a posebno je opasan slučaj revizionizma kada je službeno glasilo Crkve u Hrvata, u feljtonu od deset nastavaka dokazuje kako je ustaški pokolj Srba u glinskoj crkvi "ek mit i srbokomunistička laž".
"Bozanićeve riječi u službi poricanja holokausta"
Budaj upozorava na riječi nadbiskupa zagrebačkog kardinala Josipa Bozanića koji je na Bleiburškom polju prošle godine kazao kako se Jasenovac i poslije 1945. nalazio u pogonu i to za Hrvate. Tada je kardinal Bozanić, podsjeća Budaj, pohvalio pomak u stavovima oko Jasenovca te kazao kako Hrvatska ima pravo znati istinu o Jasenovcu za vrijeme II. svj. rata, kao i nakon što je prestao biti ustaškim logorom.
"Pomak o kojemu nadbiskup zagrebački govori je smanjivanje brojki žrtava Jasenovca i revizionistički novi stalni postav muzeja Jasenovca s kojim je rimokatolička crkva u Hrvatskoj iznimno i konačno zadovoljna. Tako je revizionistički projekt dobio i blagoslov vrhovnog hrvatskog katoličkog prelata, a sve to u službi poricanja holokausta i genocida, dakle u službi zločina", smatra Budaj.
"69.842 tek je broj identificiranih žrtava"
Budaj upozorava i oko činjenice da se sve više koristi podatkom, kao konačnim, kako je u Jasenovcu od ustaškog terora stradalo 69.842 žrtava. No ovdje je riječ, podsjeća Budaj, tek o broju identificiranih žrtava, dok je pravi broj stradalih puno veći.
"Hrvatski korpus nije se znao nositi s ustaškom ostavštinom Jasenovca pa je odlučio krenuti u avanturu redefiniranja Javne ustanove Spomen područja Jasenovac, što je dovelo do novog revizionističkog postava, u kojemu je žrtva ponižena do te mjere da je više ne možemo prepoznati žrtvom", zaključio je na kraju Budaj najavljujući Studiju.
I.Ć.
Foto: www.ushmm.org

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati