Poljoprivrednicima svega 45 kuna za ubijenu kokoš i 8 kuna za pile
U 508 gospodarstava općine Zdenci prošlog je vikenda eutanizirano 17.299 komada peradi. Hrvatska vlada će mještanima spomenute općine zbog toga isplatiti odštetu ukupne visine 836.012 kuna, objavljeno je na današnjoj sjednici Vlade.
Seljaci i poljoprivrednici će za ubijenu perad dobivati od 8 do 300 kuna, ovisno o vrsti peradi. Najskuplja je pura za koju će Vlada isplatiti odštetu od 300 kuna, guska vrijedi 130 kuna, a divlja patka 120 kuna.
Za svaku eutaniziranu domaću patku seljaci će dobiti po 100 kuna, a isti iznos bit će isplaćen za biserku i ukrasnu pticu bilo koje vrste. Pijetao vrijedi svega 55 kuna, a kokoš 45 kuna.
Za tovnog pilića dobivat će se 25 kuna, a za običnog pilića Vlada će isplatit samo 8 kuna. Tako ispada da perad koje je vjerojatno najviše pobijeno vrijedi najmanje, dok će tek rijetki "sretnici" koji su uzgajali pure ili guske dobiti duplo veće iznose.
Ministar poljoprivrede Petar Čobanković rekao je da će prve odštete biti isplaćene već sutra, a premijer Sanader je Čobankoviću na sjednici Vlade, pred okupljenim novinarima, naložio da se isplata odštete što prije provede.
Vlada je tako objavila podatke o količini peradi koja je ubijena te o svotama koje će biti isplaćene za svaki komad peradi, međutim nisu navedeni podaci koliko je koje vrste peradi ubijeno.
Osim što će svako domaćinstvo dobiti gore navedene iznose za svaki komad ubijene peradi, Vlada je odlučila i s dodatnih 200 kuna pomoći budžetu kućanstava koja su ostala bez peradi.
No, popodne objavljeni podaci odnose se samo na sela općine Zdenci, a tijekom večeri očekuju se podaci za perad eutaniziranu u selima smještenim nedaleko Našičkog ribnjaka.
U pet naselja koja su u krugu tri kilometra od ribnjaka nalazi se od 400 do 450 gospodarstava, a na njima je, prema procjeni resornog ministarstva, uništeno manje od 10.000 komada peradi.
Istodobno dok se zbrajaju štete nastale uništavanjem peradi, hrvatski seljaci mogu očekivati i prve kazne zbog kršenja zabrane puštanja peradi na otvoreno. Ministarstvo poljoprivrede jučer je naložilo potpunu zabranu puštanja peradi na otvoreno, a zabranu bi trebale provoditi i kontrolirati veterinarske inspekcije svih hrvatskih županija.
Danas je u većini hrvatskih sela, osim onih sa pobijenom peradi, bilo moguće vidjeti perad na otvorenom, no taj bi se prizor mogao potpuno promijeniti već do kraja tjedna. Vlada je danas ponovila da će kršitelji zabrane snositi kazne, te da će perad koja se zatekne na otvorenom biti eutanizirana bez nadoknade štete.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati