PODVODNI istraživač Velimir Vrzić na svom je Facebook profilu posvećenom podmorju objavio predivnu snimku lignje.
"Nevjerojatnu sreću imao sam u noćnom uronu. Snimiti kamerom trenutak kada lignja prilazi i poput malenog simpatičnog svemirca u svoj svojoj veličanstvenoj prirodi mijenja pigment poput scena iz naučno-fantastičnih filmova. Nevjerojatno. I to samo na korak od grada", napisao je uz bajkoviti prizor.
"Morski kameleon??? Divna reportaža!!!!", "Hvala za ovu poslasticu da vidimo nešto nama obično nedostupno...", pisali su oduševljeni pratitelji u komentarima.
Kako to rade?
Lignje mijenjaju pigment zahvaljujući specijaliziranim stanicama u svojoj koži koje se zovu kromatofore. Te stanice sadrže sićušne mjehuriće ispunjene pigmentima različitih boja (najčešće crvene, žute i smeđe), a svaka kromatofora je povezana s mišićnim vlaknima. Kada se mišići oko kromatofore kontrahiraju, pigmentni mjehurić se rastegne i boja postaje vidljiva na površini kože. Kad se mišići opuste, mjehurić se povuče i boja nestane.
Osim kromatofora, lignje imaju i iridofore i leukofore – druge vrste stanica koje reflektiraju svjetlost i pridonose stvaranju metalik ili iridescentnih nijansi, poput plave, zelene ili srebrne.
Promjena boje kod lignji može služiti za:
- kamuflažu (prilagođavanje boji okoliša)
- komunikaciju (signaliziranje drugim lignjama)
- zastrašivanje predatora
- lov (zbunjivanje plijena)

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati