Beljo vrijedi svakog centa. Dinamo je doveo jedinog igrača koji može nadmašiti Livaju

KONAČNO je završeno. Nakon tri godine špekuliranja, nakon sedam prijelaznih rokova iščekivanja, Dinamo je realizirao jedan od najvećih transfera u svojoj povijesti. Dion Drena Beljo novi je Plavi broj 9, a tim transferom završena je ključna faza rekonstrukcije Dinamove momčadi.
Zvonimir Boban i Dario Dabac tijekom ovog ljeta dovršili su gotovo 30 transfera, a rezultat je potpuno nova momčad Dinama koja je na misiji iskupljenja za prošlu sezonu, koja je u ligaškom smislu bila jedna od najgorih u povijesti jer je zagrebački klub osvojio samo 65 bodova u SHNL-u.
Dinamo će Augsburgu platiti četiri milijuna eura odštete, a uz eventualne bonuse, taj transfer može doseći šest milijuna eura, što je gotovo desetina Dinamovog godišnjeg budžeta. Time će Beljo postati najveći transfer u povijesti kluba. Vrijedi li Beljo toliko novca?
Vrijedi li Beljo toliko?
Ukratko – da. Suprotno popularnom mišljenju i fenomenu naknadne pameti, kvaliteta nekog transfera procjenjuje se u trenutku kada se odluka donosi, a ne nakon deset kola ili na kraju sezone. Logika je jasna – odluka o transferu mora se donijeti sada.
Nitko nema vremeplov da nam se javi iz svibnja 2026. godine s informacijom je li Dinamo trebao dovesti Belju i hoće li mu se transfer isplatiti. Gledajući parametre na temelju kojih možemo procijeniti vjerojatnost da će neki transfer biti uspješan i gledajući samu logiku igre i kreiranja momčadi, Beljo ima prolaz po svim stavkama.
Velika većina navijača pozdravila je ovaj transfer, dok većina onih koji nisu podržali Beljin dolazak ne dovodi u pitanje njegovu kvalitetu, već cijenu. No, kvaliteta se danas itekako plaća. Dinamo više ni u SHNL-u ne može dovesti igrača za manje od dva ili tri milijuna eura, a da je siguran da će odmah uskočiti u prvu momčad i napraviti razliku, a kamoli iz Bundeslige.
Četiri milijuna eura za pojačanje su novo normalno
Ne tako davno, za tri milijuna eura Dinamo je doveo Niku Galešića, a u ljetnom prijelaznom roku Lisicu i Valinčića platio je Istri oko 1.3 milijuna eura (za svakog), iako ni za jednog ne postoji garancija da će biti prvotimci ove sezone.
Tri ili četiri milijuna eura novo je normalno za najveća pojačanja (ne prinove) Dinama, koji želi dominirati u SHNL-u i biti relevantan europski faktor srednjeg ranga, kakav je bio zadnjih sedam ili osam godina. A kad i ako Dinamo uplati dodatnih milijun eura zbog osvojenog naslova ili plasmana u Ligu prvaka, neće mu biti nimalo žao.
U prijelaznom roku u kojem je Dinamo ostao bez četiri najjača igračka imena, od kojih su Baturina i Petković godinama nosili ofenzivni dio momčadi, Dinamu je trebao kapitalac. I to kao ime za koje se igrači mogu uhvatiti u nadi da će Bobanov projekt uspjeti, te kao kvalitetu na kojoj se može graditi napadačka igra. Beljo je definitivno ta vrsta kapitalca te jedini igrač koji može biti konkurencija Livaji u utrci za prvog napadača lige.
Što Beljo donosi Dinamu?
Dinamu je prošle sezone puno veći problem od napada bila obrana. Plavi su dali 69 golova, 20 više od Rijeke i Hajduka, no na poziciji devetke nisu uspjeli pronaći idealno rješenje. Kada bi u špici sam igrao Petković, često je falilo igrača u završnici i onih koji napadaju dubinu.
S druge strane, Kulenović je imao sjajnu golgetersku sezonu, ali nije uspio ni djelomično zamijeniti Petkovićev utjecaj u samoj igri, čuvanju lopte i razigravanju suigrača. Zapravo, Dinamu je s jednim od ta dva napadača uvijek falila kvaliteta onog drugog, a baš zato su krajem pretprošle sezone bili idealan par. Kanga nije dokazao da može biti rješenje, ali Beljo bi po profilu morao.
Ima nešto i petkovićevsko i kulenovićevsko u sebi. Može se spustiti u međuliniju, zadržati loptu i odigrati kombinaciju s veznjacima koji ulaze iz drugog plana. Isto tako, ima dug korak, zna osvajati prostor trkom i otvarati teren za sebe i suigrače.
Dinamo kupuje igrača koji se zna naći u šansi
Prošle sezone, po konverziji udaraca u austrijskoj ligi, Beljo je bio tek 13. s oko 17 % preciznosti udaraca, ali to je manje bitno. Dinamu je bitno da ima napadača koji ulazi u šanse. Najbolji i najskuplji napadači su oni koji najčešće dolaze u poziciju za zabiti gol, a ne oni s najboljom konverzijom.
Primjerice, prošle sezone najefikasniji igrači lige bili su Ante Šuto i Adrion Pajaziti, a najbolji strijelci Marko Livaja i Sandro Kulenović bili su sedmi i osmi, dok je Toni Fruk bio 31. igrač lige.
Beljo je u sezoni 2021./22. kao tinejdžer zabio 15 golova za Istru u SHNL-u. Iduće sezone igrao je za Osijek, gdje je u polusezoni dao osam golova prije nego što je prešao u Augsburg. Bundesliga se činila kao prevelik iskorak, no podcjenjuje se koliko je malo napadača Hrvatska kroz povijest imala koji igraju važne uloge u ligama Petice.
Ne treba smetnuti s uma da je Beljo, koji je prošle sezone dao 18 golova, tek 23 godine i da ono najbolje od njega vjerojatno još nismo ni vidjeli. Četiri milijuna eura koja lako mogu postati šest veliki su rizik i opasna oklada za klub koji živi i radi u Hrvatskoj, ali Beljo je vrijedan svake lipe.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati