Trump gasi američki utjecaj u svijetu. Na to mjesto uskače Kina

ŠEST mjeseci od početka novog mandata, američki predsjednik Donald Trump zacrtao je radikalno novi smjer u rivalstvu sa Kinom - povlači se iz ključnih područja tzv. meke moći, dok Peking sve odlučnije popunjava nastali vakuum.
Pod "mekom moći" SAD-a misli se na utjecaj kroz diplomaciju, kulturu, obrazovanje i savezništva, odnosno sve ono što nije vojska, ali je desetljećima jačalo poziciju SAD-a u svijetu.
Dok Bijela kuća svoj novi kurs opisuje kao odbacivanje "neučinkovitih i pretjerano liberalnih" međunarodnih institucija, kritičari upozoravaju da se SAD odriče dugoročne prednosti u korist kratkoročnih političkih bodova kod kuće. Utjecajni američki portal Axios u svojoj analizi piše kako je Trumpova administracija jednostrano razoružala ključne alate američkog globalnog utjecaja koji ne uključuju vojnu silu.
Gasi se Voice of America, kineski mediji ulaze na velika vrata
Trumpova administracija ozbiljno je osakatila Agenciju za globalne medije, što je dovelo do gašenja emitiranja Voice of America u nizu autoritarnih zemalja. Kineska državna televizija odmah je iskoristila priliku i počela agresivno širiti prisutnost u Nigeriji, Tajlandu, Indoneziji i drugim zemljama gdje je VOA godinama dominirala, piše Wall Street Journal.
Demokrati u Senatu objavili su izvješće pod naslovom "Cijena povlačenja", optuživši Trumpa da uništava američku diplomaciju bez ikakve održive alternative za suzbijanje kineske propagande.
Savezi slabe, a Kina jača tehnološki i energetski primat
Trumpove prijetnje carinama i agresivna retorika prema saveznicima potkopale su povjerenje među ključnim partnerima SAD-a u Indo-Pacifiku i drugdje. Bijela kuća tvrdi da je predsjednik dosljedan i uspješan u zahtjevu da saveznici više ulažu u vlastitu obranu, no učinak na suradnju je negativan.
Amerika se povukla i iz međunarodnih tijela poput Svjetske zdravstvene organizacije i Vijeća za ljudska prava UN-a, što je dodatno oslabilo njezin globalni položaj. Istovremeno, kineska ulaganja u umjetnu inteligenciju, biotehnologiju i svemirske tehnologije daleko nadmašuju američka. Prema podacima Australskog instituta za stratešku politiku, Kina već prednjači u 57 od 64 ključne tehnologije nove generacije.
Trump popušta Kini na više frontova
Trump je ovog tjedna iznenada odobrio prodaju naprednih čipova Kini nakon osobnog zahtjeva izvršnog direktora Nvidije Jensena Huanga, što je izazvalo kritike sigurnosnih stručnjaka. Istovremeno, njegov plan da razvije centre za AI u Perzijskom zaljevu mogao bi Kinezima omogućiti neizravan pristup američkoj tehnologiji.
Unatoč zakonu koji ByteDanceu naređuje prodaju TikToka ili zabranu aplikacije u SAD-u, Trump je više puta produljivao rokove, ignorirajući sigurnosna upozorenja iz vlastite administracije.
Rubio: Zaboravite vrijednosti, sad gledamo interese
Bijela kuća brani politiku povlačenja kao razumnu i štedljivu. "Administracija Joea Bidena vodila je napuhani i rastrošni sustav koji je bacao milijarde dolara bez nadzora", rekla je glasnogovornica Anna Kelly. "Trump i ministar vanjskih poslova Marco Rubio vratili su Americi poštovanje, uz dosljedno provođenje programa America First", dodala je.
Rubio, nekadašnji zagovornik pomoći inozemstvu, sada jasno stavlja američke interese iznad vrijednosne diplomacije. "Što su naši interesi, koji su vaši? Ako imamo nešto zajedničko, surađujmo", rekao je jedan vanjski savjetnik administracije za Axios, dodavši: "Veleposlanici su oduševljeni jer ih više nitko ne pokušava podučavati što da rade."
Masovna otpuštanja u State Departmentu
Rubio je otpustio tisuće dužnosnika u State Departmentu, uključujući i timove za Kinu. Kritičari kažu da time SAD marginalizira vlastitu stručnost, što bi moglo koristiti upravo Pekingu.
"Ono što čujete je jauk umiruće elite koja se hranila iz iste korita, koji su gurali klimu i rodne teme, a sad više nemaju posao", rekao je isti savjetnik. "Misle da se Rusija i Kina raduju. Ali ovo je znak da prvi put nakon dugo vremena djelujemo realistično."
Stručnjaci upozoravaju na dugoročne posljedice
Međutim, bivša savjetnica američkog Ministarstva trgovine Elizabeth Economy upozorava da ovakav pristup ima opasne kratkoročne ciljeve. "Ovo nisu transakcije u stilu da daš nešto i odmah dobiješ nešto zauzvrat", rekla je. "Radi se o izgradnji povjerenja i podrške na duge staze – kao nakon Drugog svjetskog rata, kada smo ulagali u obnovu zemalja koje su danas naši saveznici."
"Takvom prisilnom diplomacijom, kakvu sadašnja administracija preferira, nećete steći prijatelje", zaključila je Economy.
Svijet sve više vidi Kinu kao vodeću silu
Prema novom istraživanju Pew Research Centra u 25 zemalja, Kina je prvi put prepoznata kao vodeća gospodarska sila svijeta. U 13 zemalja Kina je percipirana kao dominantna sila, dok je 2023. to bilo samo šest.
Kineski imidž popravio se u većini ispitanih zemalja, dok je američka popularnost u padu otkako je Trump ponovno preuzeo Bijelu kuću. Unatoč tome, sumnjičavost prema Pekingu ostaje snažna u ključnim azijskim državama poput Japana, Indije i Južne Koreje, gdje je SAD i dalje viđen kao pouzdaniji partner.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati