Bivši šef u SOA-i: Putin je rekao da će ofenziva trajati 60 dana, Trump mu je dao 50

BIVŠI voditelj operacija u SOA-i Ante Letica je u "Studiju 4" na HTV-u komentirao eskalaciju nasilja između sirijskih Druza i snaga središnje vlasti u Damasku.
"U Izraelu živi oko 100 tisuća Druza. Oni tamo služe vojsku. Ima ih i u Libanonu te Siriji. Izrael se obvezao da će štititi Druze u ovoj situaciji kada je na vlast došla skupina koja se dovodi u vezu s terorističkim organizacijama", objasnio je.
"Naime, na okupiranoj Golanskoj visoravni, koju Izrael više od 50 godina drži pod okupacijom, nalazi se velika skupina Druza uz sličan broj izraelskih doseljenika. Međutim, primaran cilj nije bio štititi Druze nego sprječavanje etabliranja vlasti u Siriji s kojom Zapad razgovara", dodao je.
Ustvrdio je da Izrael sirijsku vlast smatra terorističkom. "Ahmed al-Šara je uspio srušiti sirijski režim i onda je za Zapad rečenica 'neprijatelj mog neprijatelja je moj prijatelj' postala realnost. Mislim da to nije dobro i da će se to odraziti i već se odražava na situaciju na Bliskom istoku", naveo je.
"ISIL-ovci još nisu potpuno likvidirani"
Upozorio je da u dijelovima Sirije još uvijek postoje ostaci Islamske države. "Na području Sirije i Iraka još uvijek postoje ostaci pripadnika Islamske države (IS). Oni su razbijeni u vojnom smislu, ali nisu potpuno likvidirani", napomenuo je.
"U logorima na tom području koje drže Kurdi - SDF, nalaze se bivši pripadnici Islamske države i njihove obitelji. Oni nisu deradikalizirani, nego su se dodatno radikalizirali. To predstavlja opasnost za Izrael i Bliski istok", nastavio je.
"Ova situacija u Siriji, posebno ono što se događa s Alavitima i kršćanima, unatoč onome što al-Šara proklamira, moguće je da dođe do još jednog izbjegličkog vala koji će izvršiti pritisak na Tursku, a kasnije na EU", predviđa Letica.
"Ideja Hamasa će i dalje živjeti"
Osvrnuo se i na političku situaciju u Izraelu. "Mislim da ćemo tek vidjeti kako će se razvijati unutarnja politička situacija u Izraelu koji je vrlo podijeljena zemlja. Sve ono što se događa u Gazi, na Zapadnoj obali i u Libanonu - mobiliziralo je izraelski narod, ali društvo ostaje podijeljeno. Ne slažu se s načinom na koji Benjamin Netanyahu vodi ovu situaciju", uvjeren je.
Tvrdi da su troškovi rata u Gazi i rata s Iranom veliki te da je "pitanje koliko izraelsko gospodarstvo, čak i uz pomoć SAD-a to može izdržati". Smatra da su ratovi dugoročna perspektiva izraelske države, jer se ne rješavaju temeljni problemi regije.
"Kada gledate povijest i perspektivu izraelske države, to je ono što čeka Izraelce. Ne rješavaju se temeljni problemi Bliskog istoka, nego se rješavaju posljedice. Dok je tome tako, Izrael će morati ratovati i boriti se za svoju sigurnost", rekao je.
"Izrael je obezglavio Hamas, ali nisu uništili ideju Hamasa. Ona će nažalost i dalje živjeti i rađati nove džihadiste koji će biti problem", dodao je.
"Putin neće napustiti pedalj Ukrajine mirnim putem"
Komentirao je i situaciju na istoku Europe. Vjeruje da su Trumpovi postupci vrsta dogovora s Putinom.
"Ne bih to nazvao sukobom. To je jednostavno dogovor. Trump je Putinu dao 50 dana, a to je temeljem toga što je njemu Putin rekao da će ruska ofenziva trajati 60 dana. Dakle, Putin će 50 dana imati odriješene ruke. Trump je dobio što je htio, naoružavat će Ukrajinu obrambenim sredstvima, a s onim ofenzivnim, dalekometnim, Ukrajina neće moći gađati Moskvu", naveo je.
"To nema veze s političkim i drugim prijeporima. To je po meni jedno osobno razočaranje i ljutnja na Putina jer ga nije poslušao. Putin neće napustiti pedalj Ukrajine mirnim putem", upozorio je.
"Europa je rekla da će pomagati Ukrajinu do kraja, samo je pitanje gdje je taj kraj. Bitnica Patriota košta milijardu dolara, dvije će navodno kupiti Nijemci, a jednu Norvežani. Ukrajinci se nadaju dobiti 17 bitnica, a uz to idu rakete koje su isto tako strašno skupe", zaključio je.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati