Objavljene obrađena i "izvorna" snimka kao dokaz da se Epstein ubio. Obje su obrađene

AMERIČKO Ministarstvo pravosuđa ovaj je tjedan objavilo gotovo 11 sati navodno potpuno autentične snimke nadzorne kamere postavljene u blizini ćelije Jeffreyja Epsteina u noći prije nego što je pronađen mrtav. Objava je trebala biti odgovor na brojne teorije zavjere vezane uz Epsteinovo samoubojstvo u saveznom pritvoru, piše WIRED, no na kraju nije uklonila sumnje.
Videozapis povezan sa smrću Jeffreyja Epsteina u saveznom pritvoru, koji je javnosti predstavljen kao neobrađena snimka nadzorne kamere, zapravo je prethodno montiran i više puta spremljen s pomoću profesionalnog softvera za uređivanje videa, pokazuje zajednička istraga magazina WIRED i više neovisnih forenzičara specijaliziranih za analizu videozapisa.
Analiza je otkrila skriveni metapodatkovni zapis u video datoteci koji jasno pokazuje da snimka nije izravno preuzeta iz zatvorskog nadzornog sustava. Umjesto toga, datoteka je obrađena u softveru Adobe Premiere Pro, koji se koristi za profesionalnu montažu. Sve upućuje na to da je video sastavljen od najmanje dva odvojena isječka i više puta spremljen prije nego što je objavljen na web stranici američkog Ministarstva pravosuđa (DOJ) kao da se radi o izvornom materijalu.
Stručnjaci ipak ne tvrde da je video namjerno krivotvoren. Moguće je, kažu, da su promjene napravljene samo radi formatiranja za javnu objavu. No činjenica da je korišten softver za profesionalnu montažu, da je snimka više puta spremana i da Ministarstvo pravosuđa nije objasnilo zašto, otvara neugodna pitanja u slučaju koji je ionako prepun teorija zavjere i sumnji.
Cijelu situaciju dodatno je zakomplicirao novi izvještaj koji je početkom tjedna objavio Axios. Prema njihovim informacijama, FBI i Ministarstvo pravosuđa zaključili su da je Epstein počinio samoubojstvo, da ne postoji nikakav popis klijenata povezanih s njegovom mrežom trgovine ljudima i da nema vjerodostojnih dokaza o ucjenama moćnih osoba.
Ti navodi odmah su izazvali političke podjele unutar administracije predsjednika SAD-a Donalda Trumpa i konzervativnih medija. Prema izvorima koje citiraju Axios i komentatorica Laura Loomer, zamjenik direktora FBI-a Dan Bongino navodno je jučer iznenada uzeo slobodan dan nakon žestoke rasprave s ministricom pravosuđa Pam Bondi o odluci da se video objavi. Prema tim izvorima, snimka sadrži i nestalu minutu materijala.
Ministarstvo je objavilo obrađenu i neobrađenu snimku. Obje su obrađene
Mjesecima prije objave zajedničkog priopćenja američkog Ministarstva pravosuđa i FBI-ja prije pet dana ministrica pravosuđa Pam Bondi najavljivala je objavu dokumenata povezanih s Jeffreyjem Epsteinom, čime su se povećala očekivanja da bi mogli izaći na vidjelo novi, potencijalno inkriminirajući detalji o njegovoj smrti i vezama s moćnim osobama.
No umjesto novih otkrića, dokument zapravo uglavnom potvrđuje zaključke donesene još prije nekoliko godina, da je Epstein 10. kolovoza 2019. pronađen mrtav u ćeliji zatvora u New Yorku te da je počinio samoubojstvo dok je čekao suđenje zbog optužbi za trgovinu maloljetnicama. Prema tvrdnjama FBI-ja, bilo tko tko bi ušao u prostor s Epsteinovom ćelijom tijekom relevantnog razdoblja trebao bi biti vidljiv na toj snimci.
Kako bi potkrijepio taj zaključak, FBI je analizirao snimke nadzorne kamere koja pokriva zajednički prostor unutar odjela za posebni pritvor (SHU) u Metropolitan Correctional Centeru (MCC), gdje je Epstein bio smješten. Snimke su dodatno obrađene podešavanjem kontrasta, boje i oštrine, a javnosti su ponuđene obje verzije, obrađena i navodno neobrađena. Međutim, obje verzije videa sadrže metapodatke koji upućuju na to da su prošle kroz obradu u programu Adobe Premiere.
Specijalist: Ovo ne bih procijenio prikladnim za sud
"Da mi odvjetnik donese ovu snimku i pita je li prikladna za sud, rekao bih mu da nije, da se vrati i napravi to kako treba", rekao je za WIRED Hany Farid, specijalist za digitalnu forenziku. "Trebamo snimku iz izvornog sustava, bez muljanja", dodao je. Istaknuo je još jednu nepravilnost, omjer stranica videa mijenja se u više navrata tijekom reprodukcije. "Zašto odjednom gledam drugačiji omjer slike?". zapitao se.
Ipak, i on upozorava da iako metapodaci jasno pokazuju da je video mijenjan, to ne mora nužno značiti manipulaciju, moguće je, kaže, da su promjene bile tehničke prirode, poput konverzije iz zatvorskog, vlasničkog formata u standardni MP4.
Prema izvješću Ureda glavnog inspektora Ministarstva pravosuđa iz 2023., zatvorski kompleks Metropolitan Correctional Center (MCC), gdje je Jeffrey Epstein pronađen obješen, imao je oko 150 analognih nadzornih kamera. No, od 29. srpnja 2019., tehnička greška onemogućila je snimanje otprilike polovici njih, uključujući većinu kamera unutar odjela za posebni pritvor (SHU).
Sustav videonadzora bio je pokvaren u trenutku Epsteinove smrti
Sustav je trebao biti popravljen 9. kolovoza, večer prije nego što je Epstein pronađen mrtav. No tehničar zadužen za popravak nije mogao doći do potrebne opreme jer pravosudni policajac koji ga je trebao pratiti bio je pri kraju svoje smjene i nije ga mogao odvesti do zatvorskih prostora.
Zbog toga su u trenutku kad je Epstein pronađen obješen u ćeliji u blizini SHU-a radile samo dvije kamere, jedna koja je pokrivala zajednički prostor i stubišta kod ulaza u susjedni odjel 10 South i druga koja je nadzirala prostor ispred dizala na devetom katu. Nijedna kamera nije snimala vrata Epsteinove ćelije.
Prema priopćenju Ministarstva pravosuđa, snimka potvrđuje da nitko nije ušao na kat na kojem se nalazila Epsteinova ćelija od trenutka kad je zaključan, oko 20 sati 9. kolovoza 2019., pa sve do jutra sljedećeg dana, između otprilike 22 i 40 i 6 i 30 ujutro. Međutim, na snimci otprilike jedna minuta nedostaje, od 23:58:58 do 00:00:00. Snimanje se nastavlja odmah nakon toga.
Pam Bondi: Sustav je imao tehničke nedostatke
U svom izvješću, Ured glavnog inspektora (OIG) nije pronašao dokaze o zavjeri za Epsteinovo ubojstvo. Umjesto toga, dokumentirao je višegodišnje probleme s nedostatkom osoblja i kvarovima sustava u MCC-u. Zatvor je privremeno zatvoren 2021. godine, nakon što je Ministarstvo pravosuđa utvrdilo da uvjeti više nisu prikladni.
Na konferenciji za medije prije četiri dana, ministrica pravosuđa Pam Bondi nestalu minutu objasnila je tehničkim nedostatkom u sustavu nadzora. Rekla je da na snimci svake večeri nedostaje jedna minuta, ne samo te.
"Ovo izgleda sumnjivo, ali ne toliko koliko je sumnjivo to što Ministarstvo pravosuđa odbija odgovoriti na osnovna pitanja", zaključio je jedan specijalist za forenzičku analizu medijskih zapisa, koji je pregledao metapodatke i potvrdio nalaze WIRED-a, ali je zatražio anonimnost zbog zaštite privatnosti i želje da njegovo ime ne bude javno povezano s bilo čim što se tiče Epsteinova slučaja.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati