Tko je EU moćnik iz sjene kojeg je Von der Leyen iz Njemačke dovela u Bruxelles?

BJÖRN Seibert poznat je kao čovjek kojega treba nazvati kad u Bruxellesu nešto treba obaviti. Oslanja se na stranačke čelnike kako bi iskoristio svoj utjecaj nad Europskim parlamentom. A u Europskoj komisiji, instituciji s 32.000 zaposlenika, odlučuje o svemu, od objava na društvenim mrežama do imenovanja zaposlenika srednje razine, piše Politico.
Desna ruka predsjednice Komisije Ursule von der Leyen glavni je čovjek iz sjene u Bruxellesu. Nikad niste čuli za njega? Upravo mu to savršeno odgovara. Ovaj povučeni 45-godišnjak prati Von der Leyen već gotovo desetljeće, a izgradio je reputaciju neumornog radnika, pronicljivog političkog stratega i nemilosrdno učinkovitog operativca koji ispunjava obećanja.
Za visoke dužnosnike u Parizu, Berlinu i Washingtonu, to je ostvarenje sna. Napokon imaju nekoga tko se može javiti na telefon i nešto doista riješiti, što je golema prednost u vremenu kad Europu potresaju krize, piše Politico.
"On je daleko najmoćniji dužnosnik u Bruxellesu"
"Nevjerojatno je utjecajan. Smatralo ga se najboljim poznavateljem EU-a i vrlo učinkovitim u ostvarivanju ciljeva", rekao je Phil Gordon, bivši savjetnik za nacionalnu sigurnost potpredsjednice SAD-a Kamale Harris.
Drugi se slažu, hvaleći Seiberta kao "vrlo pametnog" i "strateškog mislioca". "On je daleko najmoćniji dužnosnik u Bruxellesu", rekao je Mujtaba Rahman, voditelj za Europu u think tanku Eurasia Group.
Više mu odgovara djelovati iza kulisa nego biti u središtu pozornosti. Javnosti je poznato tek da je Seibert oženjen i da ima dvoje djece. To je otprilike sve. No dok započinje svoj drugi petogodišnji mandat kao predstojnik kabineta Von der Leyen, Seibert se suočava s kritikama da mu je moć postala prevelika.
U intervjuu početkom lipnja, bivši glavni pregovarač EU-a za Brexit Michel Barnier izrazio je žaljenje zbog onoga što je nazvao "autoritarnim skretanjem" u Bruxellesu pod Von der Leyen i njezinim "moćnim šefom kabineta".
To je u skladu s onim što je šest sadašnjih i bivših zaposlenika Komisije izjavilo za Politico: da Seibertovo inzistiranje na odobravanju svega, od javnih govora povjerenika do imena kandidata za dužnosti u kabinetima, dovodi do zastoja, kašnjenja i demoralizacije.
Još jedan učinak jest strah. Od 25 Politicovih sugovornika, samo je troje pristalo govoriti javno, a samo je jedan iznio kritiku. Nekoliko ih je navelo strah od profesionalnih posljedica kao razlog za anonimnost.
Von der Leyen je upoznao u njemačkom ministarstvu obrane
Neki dužnosnici Komisije branili su ga, tvrdeći da omogućava puno vremena za rasprave i da je centralizacija učinila EU znatno učinkovitijim. Uska grla i kašnjenja, tvrde Seibertovi zagovornici, djelomično su rezultat toga što službenici traže mišljenje i u slučajevima gdje to nije nužno. No drugi osporavaju to tumačenje, smatrajući da je Seibert previše centralizirao moć.
Seibert nije prvi europski dužnosnik koji izaziva strah i fascinaciju u Bruxellesu. Prije njega to je bio Martin Selmayr, još jedan Nijemac koji je imao snažan utjecaj pod bivšim predsjednikom Jean-Claudeom Junckerom. No većina se slaže da je Seibert danas daleko moćnija figura.
Seibert je 2005. diplomirao društvene znanosti na Sveučilištu u Erfurtu, a zatim je nastavio studirati na američkim sveučilištima, uključujući MIT, fokusirajući se uglavnom na obranu i sigurnost. Po povratku u Njemačku zaposlio se u Ministarstvu obrane. U to vrijeme njegova sposobnost da radi neljudski dugo ostavila je dubok dojam i pomogla mu da napreduje do ureda Von der Leyen, koja je tada bila ministrica obrane.
To je bio početak dueta "Björn i Ursula", koji će zavladati Bruxellesom. Nakon što je Von der Leyen dobila podršku čelnika EU-a da postane predsjednica Komisije, trebala je dvotrećinsku većinu u Europskom parlamentu. Obično bi zadatak okupljanja većine pripao Manfredu Weberu, moćnom njemačkom konzervativcu koji nadzire skupinu stranaka desnog centra u Europi.
No Weber se još uvijek oporavljao od toga što je zaobiđen pri izboru za najvišu funkciju u EU-u u korist Von der Leyen. Tako je taj zadatak pao na Seiberta, koji je, unatoč tome što nije imao iskustva kao politički operativac, uspio sastaviti većinu za Von der Leyen.
Mnogi su sumnjali hoće li se snaći u Bruxellesu
Nakon što su preuzeli dužnost u Komisiji, njemački dvojac suočio se sa zidom skepticizma. "Kada je Komisija započela s radom, mnogi su sumnjali u to hoće li Von der Leyen i Björn uspjeti kontrolirati instituciju, jer nisu znali kako ona funkcionira. To su opovrgnuli u roku od nekoliko dana", rekao je bivši francuski dužnosnik.
Radeći u uskom krugu savjetnika, uglavnom njemačkog govornog područja, Von der Leyen i Seibert iskoristili su pandemiju covida-19 za konsolidaciju vlasti. Kad je došlo vrijeme za pregovore o ugovorima za cjepivo, podijelili su posao među nekoliko odjela Komisije.
No same pregovore o ugovorima, prema tvrdnjama dvaju bivših dužnosnika Komisije, vodili su Seibert i Von der Leyen, a kulminirali su objavom predsjednice u prosincu 2020. o dogovoru za kupnju milijuna doza cjepiva od Pfizer-BioNTecha.
Dok se Von der Leyen pripremala za reizbor, njihova je odluka da nominiraju njemačkog konzervativnog lojalista za funkciju EU izaslanika za mala i srednja poduzeća izazvala pobunu. Četiri povjerenika dovela su u pitanje odluku da se za tu funkciju imenuje Markus Pieper, umjesto dviju žena koje su navodno pokazale bolje rezultate u postupku odabira. Vodstvo je na kraju moralo povući Pieperovu nominaciju.
"Nije naviknut da mu se proturječi"
Kad je došlo vrijeme za odabir povjerenika nakon što je Von der Leyen 2024. ponovno izabrana, uklonili su buntovnog povjerenika za zajedničko tržište Thierryja Bretona i popunili Komisiju s kandidatima s manje iskustva. I opet, Seibert je bio na prvoj liniji, pregovarajući s političkim čelnicima u Europskom parlamentu.
Jedan visoki dužnosnik Parlamenta opisao je Seiberta kao osobu koja je "vrlo profesionalna", ali i sklona pritisku kad stvari ne idu kako želi: "Primjećujem sve više da se ne snalazi dobro s protivljenjem. Nije naviknut da mu se proturječi."
Dok koristi svoju moć u Bruxellesu, Seibert sada mora ponovno izgraditi odnos s Washingtonom. Budući da su ga smatrali "Bidenovim čovjekom" zbog njegova odnosa s bivšim savjetnikom za nacionalnu sigurnost Jakeom Sullivanom, Seibert je igrao ključnu ulogu u izgradnji najčvršćeg transatlantskog odnosa u posljednjim desetljećima.
No ta bliskost nije pomogla Seibertu kod Trumpa, koji je odbijao razgovarati s Von der Leyen ili bilo kojim drugim dužnosnikom EU-a mjesecima nakon što je izabran. Pristup Komisije sada se temelji na oprezu kako bi se izbjeglo izazivanje Trumpove ljutnje.
Seibertova reputacija odražava grad u kojem živi
Seibertova reputacija odražava grad u kojem živi: birokratski, opsjednut moći, uglavnom netransparentan. Malo je ljudi s kojima smo razgovarali za ovaj tekst izrazilo ozbiljnu zabrinutost zbog Seibertova utjecaja. No znakovito je da je samo jedna osoba od njih 25 bila spremna javno iznijeti kritičko mišljenje.
"U interakciji s Parlamentom uvijek je bio korektan igrač i držao se obećanja", rekao je zastupnik Zelenih Eickhout: "Jedini je problem što je ova Komisija vrlo hijerarhizirana i ništa ne prolazi mimo Björna. To dovodi do toga da se mnogo dosjea gomila na njegovu stolu, a brojni dužnosnici Komisije ne znaju kada će što biti odlučeno."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati