Sedam najboljih načina kako pomoći roditeljima koji su tek dobili dijete

KAD SE U nečijem domu pojavi novorođenče, svijet te obitelji iz temelja se mijenja. Dani postaju nepredvidivi, noći još više, a vrijeme kao da nestaje između presvlačenja, hranjenja i pokušaja da se uhvati malo sna. Dok se mnogi dive bebi, lako se zaboravi koliko se život promijenio i za roditelje.
Pomoći ne znači uvijek napraviti nešto veliko u smislu poklona i sličnog. Ponekad je to tanjur tople juhe, preuzimanje kućanskih obaveza ili jednostavno biti netko tko ne pita previše, ali je tu kad zatreba. Ako se pitate kako im zaista možete olakšati prve tjedne roditeljstva, donosimo nekoliko jednostavnih, ali dragocjenih prijedloga.
Pomažite konkretno, ne čekajte uvijek da vas pozovu u pomoć
Roditelji novorođenčeta često nemaju snage tražiti pomoć, čak i kad im očajnički treba. Umjesto "javi ako nešto trebate", ponudite nešto konkretno, poput: "Hoćete da vam danas donesemo ručak?" ili "Mogu li doći sat vremena paziti bebu da odspavaš?". Takva pomoć – konkretna, tiha i dobrovoljna – znači više nego što možda mislite.
Ponudite pomoć oko kućanskih poslova
Operite suđe. Posložite rublje. Očistite kuhinjski pult. Ne zato što treba biti savršeno nego da oni ne moraju razmišljati o još jednoj stvari. Kad beba dođe, svaki sitni zadatak postaje ogroman, a vaša pomoć može napraviti razliku između potpunog iscrpljenja i malog predaha.
Donosite hranu (koja se može lako podgrijati)
Ručak koji ne traži lonce, tanjure i razmišljanje može biti vrlo koristan u prvim tjednima s bebom. Ispecite nešto što se može zamrznuti i podgrijati. Prije nego što odlučite donijeti hranu, dogovorite se s roditeljima i pričekajte da pristanu prihvatiti vašu pomoć.
Pomozite s čuvanjem bebe kad god možete (i roditeljima odgovara)
Ako vam roditelji vjeruju, ponudite da čuvate bebu dok se oni otuširaju, odspavaju ili prošeću. No poštujte njihove upute, bez "ja znam bolje". Tek su krenuli na jedan od najzahtjevnijih životnih puteva i ne treba im dodatni pritisak ljudi oko njih. Savjeti su dobronamjerni, ali poštujte njihove granice.
Budite netko s kime mogu otvoreno razgovarati
Roditeljima ponekad neće trebati savjet. Trebat će im netko tko će poslušati kako nisu spavali, kako su zbunjeni, sretni, iscrpljeni, nesigurni. Ne popravljajte, ne nudite rješenja, samo budite uz njih. Taj razgovor često vrijedi više od bilo kakvog poklona.
Donesite im stvari koje često koriste
Pelene, vlažne maramice, ulošci, mekani ručnici, zdravi međuobroci. Neće vam reći da su im pri kraju, ali bit će vam vrlo zahvalni što ste se sjetili i pomogli im nabaviti stvari koje stalno koriste.
Poštujte njihovu privatnost i vrijeme
Roditelji s bebom ne žive po satu već po ritmu hranjenja, spavanja i nepredvidivih plačeva. Ne najavljujte se u zadnji tren, ne ostajte predugo i ne očekujte da vas dočekaju s osmijehom i kolačima. Došli ste pomoći, a ne na kavu, i to je u redu. Naravno, to može biti slučaj, ali ne zamjerajte im ako to neće učiniti.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati