Umro je Renato Baretić

NOVINAR, književnik, scenarist i glumac Renato Baretić umro je u 63. godini života u splitskoj bolnici, potvrdila je obitelj.
Renato Baretić bio je jedan od najupečatljivijih i najplodnijih hrvatskih književnika, novinara i kulturnih djelatnika. Roman "Osmi povjerenik" smatra se Baretićevim najboljim djelom za koji je dobio brojne književne nagrade, a kasnije je adaptiran u istoimeni film. Objavio je devet knjiga, što romana, zbirki priča i poezije.
Rođen 12. travnja 1963. u Zagrebu, Baretić je već u ranim godinama pokazivao sklonost prema jeziku, pisanju i društvenim temama. Studirao je fonetiku i komparativnu književnost na Filozofskom fakultetu u Zagrebu, a tijekom života povremeno se bavio i politologijom.
Bogata novinarska karijera
Novinarsku karijeru započeo je 1983. godine, a kroz četiri desetljeća rada surađivao je s brojnim relevantnim hrvatskim redakcijama, od Večernjeg lista i Slobodne Dalmacije do Ferala, Globusa i Nacionala. Iako najpoznatiji kao kolumnist i televizijski kritičar, Baretić je bio i oštar društveni komentator, prepoznat po preciznom jeziku i duhovitoj ironiji. Od 2012. godine radio je kao slobodni autor, ne vezujući se stalno ni za jedan medij.
Književni uspjeh i priznanja
Širu književnu afirmaciju stekao je spomenutim romanom Osmi povjerenik iz 2003., koji je odmah po izlasku postao kritički i čitateljski hit. Za to djelo dobio je najvažnije hrvatske književne nagrade - Vladimir Nazor, Ksaver Šandor Gjalski, Kiklop, August Šenoa i Ivan Goran Kovačić, a roman je ubrzo preveden na brojne jezike i adaptiran za kazalište i film. Filmska verzija romana bila je i hrvatski kandidat za nagradu Oscar.
Osim tog romana, Baretić je objavio i druge značajne naslove, među kojima se ističu Pričaj mi o njoj (2006.) i Hotel Grand (2008.), kao i zbirke poezije, kolumni i eseja. Bio je aktivan i izvan književnosti – radio je kao scenarist, pisao pitanja za kvizove, povremeno glumio u manjim televizijskim ulogama, a bavio se i reklamnim tekstovima. Zajedno s Ivicom Ivaniševićem, Antom Tomićem, Juricom Pavičićem i Alemom Ćurinom pokrenuo je kulturni časopis Torpedo, iz kojeg je kasnije izrastao FAK.
Izniman doprinos kulturnoj sceni Splita
Posebno važan segment njegova rada bio je vezan uz kulturnu scenu Splita, gdje se preselio 1996. godine i živio do kraja života. Od 2007. bio je umjetnički direktor popularnog kulturno-zabavnog festivala pripovijedanja Pričigin, koji je iz godine u godinu okupljao najzanimljivije autore iz Hrvatske i regije. Tijekom života sudjelovao je u brojnim književnim rezidencijama u Belgiji, Austriji, Turskoj, Njemačkoj, Sloveniji i Sjevernoj Makedoniji, a predavao je i kreativno pisanje diljem Hrvatske.
Renato Baretić bio je član Hrvatskog društva pisaca, Hrvatskog novinarskog društva i hrvatskog PEN centra. U privatnom životu bio je oženjen i otac dvoje djece. Baretić je posjedovao svestrana znanja te je bio poznat kao sastavljač pitanja za televizijske kvizove. Uz pisanje, kulturu i kvizove, volio je i glazbu, more, amatersko jedrenje, sakupljanje udaraljki i fotografiju.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati