Sve više hitnih intervencija zbog vrućina, objavljene preporuke za zaštitu

ZBOG visokih temperatura bilježi se blagi porast hitnih intervencija koje se mogu povezati s vrućinom, rekao je danas Jozo Brkić, voditelj smjene hitne službe, upozorivši na ozbiljne posljedice zanemarivanja preporuka za zaštitu zdravlja tijekom toplinskih valova.
"U prosjeku dnevno imamo desetak intervencija koje možemo povezati s vremenskim uvjetima, iako to nije uvijek lako precizno utvrditi. Prema iskustvu iz prethodnih godina, to čini otprilike 5 posto ukupnih slučajeva," rekao je Brkić, specijalist hitne medicine.
Najugroženije skupine i ključne mjere zaštite
Posebno su ugroženi kronični bolesnici i starije osobe, a Brkić naglašava važnost pridržavanja preporuka u razdoblju od 10 do 17 sati, kada je UV indeks najviši te povećan rizik od toplinskoga udara. "Oni koji ne moraju izlaziti neka ostanu u rashlađenim prostorijama, unose dovoljno tekućine, jedu laganu hranu i nose svijetlu, laganu odjeću. Kronični bolesnici, stariji od 65 godina, trudnice, djeca i osobe sa srčanim i metaboličkim bolestima posebno su ranjivi," poručio je.
Dodao je i kako se često zanemaruju osnovne mjere zaštite, poput pravilne upotrebe klima uređaja. Razlika između temperature u rashlađenom prostoru i vani zna biti i veća od 15 stupnjeva, što može izazvati ozbiljne reakcije i kod mladih, zdravih osoba što može rezultirati kolapsom.
Prepoznavanje i prva pomoć kod sunčanice
Upozorio je i na krajnje slučajeve sunčanice i toplinskoga udara čiji su simptomi mučnina, vrtoglavica, glavobolja i opća slabost. "Ako primijetimo prve znakove sunčanice osobu je potrebno skloniti sa sunca i hladiti tijelo oblozima i ventilatorima. Ako izgubi svijest, potrebno ju je odmah premjestiti u hlad, staviti u bočni položaj i pozvati hitnu pomoć. Ni u kojem slučaju ne smiju se davati tablete za snižavanje temperature", naglasio je.
Upozorio je građane da ne ostavljaju djecu i kućne ljubimce u autima i vode računa o starijim i osamljenim osobama. "Ako imate susjede za koje znate da su sami, obiđite ih, donesite im vodu ili potrepštine kako ne bi morali izlaziti po najvećoj vrućini", pozvao je građane.
Preporuke za održavanje optimalne temperature
Prema preporukama DHMZ-a, optimalna temperatura prostora u kojem se boravi trebala bi biti ispod 32 stupnja danju i ispod 24 noću. Preporučuje se noćno provjetravanje, danju zatvaranje prozora i korištenje zasjenjivača. Klime treba koristiti racionalno, a izlaganje suncu svesti na minimum.
Također se savjetuje redovito tuširanje mlakom vodom, izbjegavanje alkohola i napitaka s puno kofeina ili šećera, kao i konzumacija manjih obroka s manje bjelančevina. Korištenje kreme sa zaštitnim faktorom i nošenje pokrivala za glavu i sunčanih naočala posebno je važno za djecu i novorođenčad.
Za sve hitne situacije dostupni su brojevi 194 za Hitnu pomoć i 112 za Centar 112.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati