Dječak u Slovačkoj umro od amebe koja jede mozak, vlasti zatvorile popularne terme

ZDRAVSTVENE vlasti zatvorile su popularno termalno ljetovalište nakon što je 11-godišnji dječak iz Slovačke preminuo od zaraze rijetkom i smrtonosnom amebom Naegleria fowleri, koja živi u toploj slatkoj vodi.
Dječak iz regije Záhorie primljen je prošlog vikenda u Nacionalni institut za dječje bolesti (NÚDCH) u Bratislavi, no unatoč naporima liječnika preminuo je od posljedica infekcije. "S dubokim žaljenjem javljamo da je naš mladi pacijent preminuo", izjavila je glasnogovornica bolnice Dana Kamenická u utorak. "Unatoč svim naporima liječnika i medicinskog osoblja, njegov život nije bilo moguće spasiti."
Liječnici su dječaku dijagnosticirali primarni amebni meningoencefalitis (PAM), smrtonosnu bolest koju uzrokuje Naegleria fowleri, ameba koja se nalazi u toploj slatkoj vodi te ulazi u mozak kroz nos, najčešće prilikom plivanja ili ronjenja.
Vlasti sumnjaju na to da se dječak zarazio početkom mjeseca, tijekom tečaja plivanja u termalnom kompleksu Vadašu u gradu Štúrovu. Kao mjeru opreza regionalni ured za javno zdravstvo u Novim Zámkyma naložio je u nedjelju zatvaranje kompleksa i započeo testiranje bazenske vode na prisutnost amebe. Preliminarni nalazi nisu pokazali onečišćenje, ali još nisu objavljeni svi rezultati testiranja.
"Voda iz slavine trebala bi biti sigurna"
"Svi uzorci vode uzeti u nedjelju bili su u skladu sa sigurnosnim standardima", izjavila je za portal Aktuality.sk voditeljica marketinga Vadaša Lucia Németh. "Voda iz slavine trebala bi biti sigurna", rekao je infektolog Peter Sabaka za TV Markízu. Pojasnio je da amebi pogoduje topla voda, osobito u termalnim bazenima i jezerima tijekom ljeta.
U razgovoru za dnevnik Sme dodao je: "U svijetu se godišnje prijavi samo desetak slučajeva iako ih stvarno može biti i više jer se ne prijavljuju svi. U svakom slučaju, riječ je o iznimno rijetkoj bolesti. Neglerijaza je i dalje vrlo rijetka."
Testiranje bazena nastavit će se kroz cijelu ljetnu sezonu
Ameba se inače hrani bakterijama u naslagama na dnu i nije prilagođena za preživljavanje u ljudskom organizmu. Unatoč njenoj rijetkosti liječnici pozivaju na oprez: prilikom kupanja valja izbjegavati ulazak vode u nos ili koristiti nosne štipaljke.
Vlasti ističu da su javni bazeni u Slovačkoj općenito sigurni zahvaljujući redovitom kloriranju i nadzoru kvalitete vode. Ipak, kao dodatna mjera opreza, pojačano testiranje bazena nastavit će se kroz cijelu ljetnu sezonu.
Slovačke vode inače se ne testira na ovu amebu jer su infekcije iznimno rijetke. Čak ni velike zdravstvene organizacije poput američkog CDC-a, europskog ECDC-a i Svjetske zdravstvene organizacije ne preporučuju rutinska testiranja.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati