Britanka: Muž me godinama drogirao i silovao. Sve mi je priznao

KAD SU KATE i njezin suprug jedne večeri sjeli kako bi porazgovarali, nije mogla ni zamisliti što će joj reći, piše BBC. "Silovao sam te. Godinama sam te drogirao i fotografirao." Kate (BBC joj je promijenio ime radi zaštite identiteta) ostala je bez riječi. Ukočeno je sjedila. Nije mogla pojmiti što je upravo čula. "Rekao mi je to onako usput, kao da kaže: 'Sutra ćemo jesti špagete bolonjez, možeš li kupiti kruh?'"
Godinama je iza zatvorenih vrata njezin muž bio nasilan i kontrolirao je svaki aspekt njezina života. Također je zloupotrebljavao prepisane lijekove. Kate se nekoliko puta probudila i shvatila da je započeo spolni odnos s njom dok je spavala. Nije mogla pristati, to je bilo silovanje. Poslije je govorio da se kaje i uvjeravao je da u tim trenucima nije bio svjestan i nije znao što radi. Govorio joj je da je bolestan, da nešto nije u redu s njim.
Kate mu je tada pomagala da potraži pomoć liječnika. Nije imala pojma da joj je svake večeri stavljao tablete za spavanje u čaj kako bi je mogao silovati. Nakon priznanja rekao joj je da će mu život biti uništen ako ode na policiju, pa nije otišla.
Teško se razboljela, počela doživljavati napadaje panike
On je otac njezine djece. Nije mogla vjerovati da je netko s kim dijeli život sposoban toliko je povrijediti. No tijekom sljedećih mjeseci taj se horor počeo odražavati i na njezino fizičko zdravlje.
Kate kaže da se teško razboljela, naglo je izgubila na težini i počela je doživljavati napadaje panike. Gotovo godinu dana nakon njegova priznanja, tijekom posebno teškog napadaja panike, sve je ispričala svojoj sestri.
Sestra je nazvala njihovu majku, a majka policiju. Katein muž je uhićen i ispitan. Četiri dana kasnije Kate je kontaktirala policiju u Devonu i Cornwallu i rekla da ne želi nastaviti s kaznenim postupkom. "Jednostavno još nisam bila spremna", kaže.
"Osjećala sam tugu. Ne samo zbog sebe nego i zbog djece. Njihov otac nikada više neće biti osoba kakvu su poznavali." Unatoč tome, nije više htjela da živi s njima pa se odselio.
Priznao psihijatru, skupini anonimnih ovisnika i ljudima u crkvi
Nakon toga je počela jasnije razmišljati o svemu što se dogodilo. Šest mjeseci kasnije ponovno se obratila policiji. Istragu je vodio detektiv Mike Smith. Kate kaže da joj je pomogao da shvati da je preživjela teško kazneno djelo: "Pomogao mi je da vratim svoju snagu. Nisam bila svjesna da sam je izgubila. Objasnio mi je da je to bilo silovanje."
Medicinska dokumentacija njezina sada bivšeg muža pokazala se ključnim dokazom. Nakon što je sve priznao Kate, otišao je psihijatru. Tijekom razgovora je rekao da je "drogirao svoju suprugu da bi mogao imati spolni odnos s njom dok spava" i psihijatar je to zabilježio.
Državno odvjetništvo nije htjelo podići optužnicu
Kate kaže da je priznao i nekim članovima skupine anonimnih ovisnika, kao i prijateljima iz crkve koju su oboje pohađali. Dokumentacija je proslijeđena britanskom državnom odvjetništvu (Crown Prosecution Service - CPS), no ono je u početku odlučilo da neće podići optužnicu. Kate nije mogla shvatiti zašto.
"Pomislila sam, ako u mom slučaju nemate dovoljno dokaza za optužnicu iako imate priznanje počinitelja, kakvu šansu onda imaju druge žene?" kaže. Bila je shrvana i zatražila je formalnu reviziju odluke CPS-a. Šest mjeseci kasnije CPS je odlučio da će njezin bivši suprug ipak biti optužen.
Također su priznali da je "izvorna odluka državnog odvjetnika bila pogrešna". "Iako u većini slučajeva ispravno procijenimo treba li podići optužnicu, ovdje to nije bio slučaj i ispričavamo se žrtvi zbog stresa koji je to uzrokovalo", rekao je glasnogovornik CPS-a za emisiju File on 4 Investigates.
Na sudu tvrdio da je imala fantaziju da bude vezana dok spava
Suđenje je počelo 2022., pet godina nakon što je suprug priznao Kate što je radio. Tijekom suđenja tvrdio je da je Kate imala seksualnu fantaziju da bude vezana dok spava i probuđena za spolni odnos. Priznao je da ju je drogirao, ali je tvrdio da je to učinio kako bi je mogao vezati a da je ne probudi. Negirao je da ju je drogirao da bi je silovao, no porota mu nije povjerovala.
"To mi je bilo potpuno apsurdno", kaže detektiv Smith. "To je bilo najtraumatičnije iskustvo u njezinu životu, a oni su je prikazivali kao nekoga tko je u tome aktivno sudjelovao zbog nekog seksualnog fetiša." Nakon tjedan dana suđenja Katein bivši suprug proglašen je krivim za silovanje i "davanje opasne tvari s namjerom da se počini kazneno djelo".
Sudac ga je opisao kao "sebičnog čovjeka koji neprestano stavlja svoje potrebe ispred svega" i dodao da "nije pokazao iskreno kajanje". Osuđen je na 11 godina zatvora i dobio je trajnu zabranu približavanja Kate.
Kate ima PTSP i neurološki poremećaj uzrokovan traumom
Tri godine poslije Kate pokušava ponovno izgraditi život sa svojom djecom. Dijagnosticiran joj je posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) i neurološki poremećaj uzrokovan traumom koju je proživjela. Kate kaže da vidi sličnosti između svog i slučaja Gisèle Pelicot, Francuskinje koju je bivši muž drogirao, silovao i dovodio desetke drugih muškaraca da je zlostavljaju.
"Sjećam se da sam tada samo željela i molila da dobije podršku koju zaslužuje", kaže Kate. Pojam "kemijska kontrola" sve se češće koristi za obiteljske nasilnike koji koriste lijekove kao oružje. "To je vjerojatno puno raširenije nego što mislimo", upozorava profesorica Marianne Hester iz Centra za istraživanje roda i nasilja Sveučilišta u Bristolu.
"Slučajevi trovanja žrtava često se ne bilježe"
"Uvijek na to gledam kao na dio nasilnikovog arsenala", kaže. "Ako u kući postoje lijekovi na recept, postavlja se pitanje koristi li ih zlostavljač kao dio svoje kontrole." Prema riječima povjerenice za borbu protiv obiteljskog nasilja u Engleskoj i Walesu Nicole Jacobs, slučajevi trovanja žrtava često se ne bilježe, dijelom i zbog promjena u načinu na koji policija evidentira kaznena djela.
"Ako ministri žele ostvariti svoj cilj da prepolove nasilje nad ženama i djevojčicama u sljedećih deset godina, moramo pratiti sva prijavljena kaznena djela povezana s obiteljskim nasiljem", kaže. "To je ključno ne samo za procesuiranje počinitelja već i za to da žrtve dobiju pomoć potrebnu da ponovno izgrade život nakon zlostavljanja."
Ministarstvo unutarnjih poslova navodi da razvija softver za policiju koji će moći prepoznati slučajeve trovanja u sklopu drugih kaznenih djela. U okviru zakona o kriminalu i policiji koji je trenutno u proceduri u britanskom parlamentu, vlada planira uvesti kazneno djelo "davanja štetne tvari, uključujući trovanje", kako bi potaknula žrtve da prijave takva kaznena djela.
Trovanje je već kazneno djelo u cijelom Ujedinjenom Kraljevstvu i obuhvaćeno je zakonima, uključujući Zakon o napadima na osobe iz 1861.
"Još uvijek pokušavam u potpunosti razumjeti što mi se dogodilo"
Prema novom zakonu, koji će se primjenjivati u Engleskoj i Walesu, počinitelji će moći dobiti do 10 godina zatvora. Ministarstvo pravosuđa navodi da će uvođenje posebnog kaznenog djela pomoći policiji u praćenju takvih slučajeva "i ohrabriti više žrtava da ih prijave".
Jess Phillips, ministrica za sigurnost i borbu protiv nasilja nad ženama i djevojčicama, izjavila je za File on 4 Investigates da je trovanje "gnjusan zločin koji žrtvama oduzima povjerenje i osjećaj sigurnosti". Razmatra se proširenje zakona i na Sjevernu Irsku. Škotska vlada zasad ne planira uvesti posebno kazneno djelo, ali prati situaciju.
Kate je na kraju dočekala pravdu. No, njezin bivši suprug danas ne bi bio u zatvoru da nije uložila žalbu protiv odluke državnog odvjetništva, koje je tvrdilo da nema realne šanse za osudu. "Želim da ljudi razumiju da se zlostavljanje događa puno češće nego što misle", kaže Kate. "Još uvijek pokušavam u potpunosti razumjeti što mi se dogodilo i kako me to oblikovalo."

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati