Kasnije majčinstvo može povećati rizik od raka dojke za trećinu, prema istraživanju

POSTATI majkom nakon 30. godine, ili uopće ne imati djecu, u kombinaciji s prekomjernim debljanjem može utrostručiti rizik od raka dojke, pokazuje novo britansko istraživanje. Stručnjaci su do tog zaključka došli analizom podataka gotovo 50.000 žena. Otkrili su da žene koje su rodile nakon 30. godine i pritom se znatno udebljale u dvadesetima imaju gotovo tri puta veći rizik od raka dojke u odnosu na mlađe i vitkije majke.
Prethodna istraživanja već su pokazala da ranije trudnoće smanjuju rizik od raka dojke, dok debljanje povećava taj rizik. Smatra se da višak masnog tkiva potiče proizvodnju hormona koji potiču rast tumora dojke.
Rezultati su predstavljeni na Europskom kongresu o debljini u Malagi, a stručnjaci vjeruju da bi mogli pomoći liječnicima u ranijem prepoznavanju žena koje imaju povećan rizik od bolesti.
"Važno je da liječnici opće prakse budu svjesni da kombinacija znatnog debljanja i kasnijeg rađanja, ili uopće ne rađanja, znatno povećava rizik od raka dojke", istaknuo je voditelj istraživanja dr. Lee Malcomson sa Sveučilišta u Manchesteru.
U studiji, koja još nije prošla znanstvenu recenziju, analizirani su podaci 48.417 žena prosječne dobi od 57 godina. Sve su bile prekomjerne tjelesne mase, ali ne i pretile.
Žene su podijeljene u skupine ovisno o tome jesu li rodile prije ili poslije 30. godine, a razmatrano je i koliko su se udebljale u mladosti. Istraživači su ih pitali koliko su težile s 20 godina i usporedili to s njihovom trenutačnom težinom.
Tijekom prosječnog razdoblja praćenja od šest i pol godina, 1702 žene razvile su rak dojke. Pokazalo se da su žene koje su tijekom odrasle dobi povećale težinu za 30 posto, a nisu imale djecu ili su rodile kasnije, imale 2.73 puta veći rizik od razvoja raka u odnosu na one koje su rodile ranije i imale tek manji porast težine (oko 5 posto).
Dojenje smanjuje rizik od raka dojke
Veza između trudnoće i raka dojke je složena. Naime, trudnoća u bilo kojoj dobi može kratkoročno povećati rizik jer dolazi do rasta i promjena u tkivu dojke, a najveći rizik pojavljuje se oko pet godina nakon poroda. S vremenom se taj rizik smanjuje i nestaje otprilike nakon 24 godine.
Međutim, kako pokazuju i najnoviji podaci, trudnoća prije 30. godine ipak ima dugoročno zaštitni učinak. Uz to, poznato je da dojenje dodatno smanjuje rizik.
S druge strane, veza između pretilosti i raka dojke puno je jasnija. Višak masnog tkiva utječe na povećanu proizvodnju hormona koji mogu poticati rast tumora dojke.
Rak dojke je treći najčešći zloćudni uzrok smrti kod žena u Hrvatskoj
Prosječna dob prvorotkinja u Hrvatskoj iznosi 29.7 godina, što je mnogo više nego prije 50 godina, kad su žene prvo dijete rađale s 22.6 godina. Rak dojke više nije najčešći zloćudni uzrok smrti kod žena u Hrvatskoj, već se nalazi na trećem mjestu, nakon raka pluća na prvom te kolorektalnog raka na drugom mjestu.
Iako šanse za izlječenje ovise o stadiju u kojem je rak otkriven, općenito tri od četiri žene prežive najmanje deset godina nakon dijagnoze. U posljednjih 50 godina stopa preživljenja udvostručila se zahvaljujući ranijem otkrivanju i većoj svijesti o simptomima.
Žene se potiče da redovito pregledavaju svoje grudi i obrate pažnju na moguće znakove raka. To uključuje kvržicu ili oteklinu na dojci, prsima ili ispod pazuha, promjene na koži dojke, kao i promjenu veličine ili oblika dojke. Na moguće znakove bolesti upućuju i iscjedak iz bradavice, promjena izgleda ili oblika bradavice te stalna bol u dojci ili pazuhu. Iako ti simptomi ne znače uvijek rak, važno je da se žene koje ih primijete što prije jave svom liječniku.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati