Korupcija prati Ukrajince doslovno do groba

U PROLJEĆE 2023. godine, dok je rat bjesnio u Ukrajini, jedan pogrebnik i djelatnik lokalne samouprave sastali su se na gradskom groblju kako bi dogovorili gotovinsku transakciju za pravo na prijevoz morbidnog tereta: 23 poginula ukrajinska vojnika.
Tužitelji navode da je službenik pristao dodijeliti pogrebniku ugovor za prijevoz tijela iz mrtvačnice u Dnjipru u zamjenu za četvrtinu novca koji će gradsko vijeće isplatiti. Navodi se da je kasnije pogrebnik ponovno susreo službenika kako bi mu predao njegov dio - 13.200 hrivnji, odnosno 320 američkih dolara.
Navodni mito, koji je sada predmet sudskog postupka, u početku je djelovao gotovo banalno. Sitna korupcija endemska je u Ukrajini i mnogim drugim državama koje su nekoć bile dio Sovjetskog Saveza. Ipak, istraga o navodnom mitu na groblju u Poltavi ilustrira kako korupcija prati Ukrajince kroz sve aspekte njihova života - čak i do groba, piše The Wall Street Journal.
Pogrebna poduzeća plaćaju mito gradskim dužnosnicima
Policija, hitne službe i medicinski djelatnici primaju novac od pogrebnih poduzeća za dojave o smrtnim slučajevima. I unatoč poštovanju prema ukrajinskim ratnim žrtvama, one su postale izvor prihoda za korumpirane dužnosnike.
Prema riječima dužnosnika upoznatih s transakcijama, neka pogrebna poduzeća plaćaju službenicima kako bi dobili velike ugovore za prijevoz ili ukop poginulih vojnika. Policija tvrdi da pogrebna poduzeća naplaćuju gradskim vijećima pretjerane iznose za nadgrobne spomenike i lijesove, a razliku dijele sa službenicima.
Kada rat jednom završi, suzbijanje korupcije bit će jedan od najvažnijih zadataka Kijeva. Neuspjeh u tome naštetio bi gospodarskom oporavku i otežao Ukrajini ostvarenje ambicije da se pridruži Europskoj uniji, koja od kandidata traži ispunjenje konkretnih ciljeva u borbi protiv korupcije.
Godine borbe dodatno su pogoršale problem, osobito kada su optužbe za korupciju povezane s vojnim nabavama ili mitom za izbjegavanje novačenja u oružane snage.
"Rat stvara plodno tlo za nove korupcijske sheme u kojima kriminalci profitiraju na tuđoj boli", rekao je Mikola Lisko, istražitelj u ukrajinskoj policiji. Procjene o broju Ukrajinaca poginulih otkako je Rusija započela invaziju u veljači 2022. kreću se između 40.000 i 100.000.
"Mislim da bi trebale postojati granice u korupciji"
U Poltavi, gradu na istoku Ukrajine, lokalni dužnosnik Serhij Nečiporenko trebao je nekoga tko će pomoći u prijevozu mrtvih s bojišta kako bi ih se pokopalo u rodnoj regiji. Obratio se pogrebniku Aleksandru Burgardtu.
Tužitelji tvrde da su na sastanku na gradskom groblju njih dvojica sklopili nagodbu: Burgardt će dobiti ugovor za prijevoz tijela iz mrtvačnice, a Nečiporenko, tada zamjenik voditelja pogrebnih službi, dobit će dio naknade koju Burgardt primi.
Nečiporenko negira da je primio mito. Njegov odvjetnik izjavio je da su navodno sporni ugovori potpisani prije nego što je on preuzeo tu dužnost. Nečiporenko je suspendiran s posla dok postupak traje. Burgardt, koji nije optužen, kaže da je otišao policiji nakon što je Nečiporenko zatražio još mita.
"Nitko od nas nije bez grijeha, ali mislim da bi trebale postojati granice, osobito dok mladi ljudi umiru u ratu", rekao je Burgardt. Neka su tijela, rekao je, bila u toliko lošem stanju da se može govoriti samo o ostacima.
Praksa podmićivanja kako bi se obavili vojni sprovodi nije ograničena na Poltavu. Policija u Krivijem Rihu u travnju je uhitila osam lokalnih dužnosnika i jednog vlasnika pogrebnog poduzeća zbog optužbi za mito vezano uz prijevoz tijela vojnika i druge nezakonitosti u vezi s pogrebnim uslugama.
Drugi dužnosnici kažu da se problem korupcije u vezi s pokopima palih vojnika osjeća u cijeloj zemlji - od Odese do Zaporižja. Svaka obitelj koja je izgubila vojnika može zatražiti oko 15.000 hrivnji, ili 360 dolara, od države za pokrivanje troškova pogreba.
Obitelji ne mogu birati pogrebno poduzeće
Obitelji koje uzmu taj novac mogu odlučiti gdje će se održati obred, ali ne i tko će ga obaviti. Umjesto toga, lokalne vlasti raspisuju natječaj za pogrebe, a pogrebna poduzeća daju ponude. Prema tvrdnjama troje dužnosnika upoznatih s procesom javne nabave u gradu Zaporižju, pogrebna poduzeća ponekad plaćaju vlastima kako bi dobila te poslove.
Često su uvjeti natječaja osmišljeni tako da odgovaraju samo jednom ponuđaču - na primjer, zahtijeva se tip lijesa koji proizvodi samo jedno poduzeće. Visoki službenik pogrebnog odjela u Zaporižju negira postojanje korupcije: "U nas je sve otvoreno i transparentno".
Obitelji poginulih vojnika često su nezadovoljne jer ne mogu birati pružatelja pogrebnih usluga. Larisa Ovčarenko nije imala mogućnost izbora tko će obaviti pogreb njezina sina u Dnjipru prošlog listopada. Pogrebno poduzeće koje joj je dodijeljeno osiguralo je jeftin lijes i križ te buket lažnog cvijeća.
"Svaki roditelj bi trebao imati pravo birati da sina pokopa s dostojanstvom", rekla je ova samohrana majka stojeći uz grob svoga sina. Ovčarenko je potrošila 30.000 hrivnji (723 dolara) vlastitog novca za bolji križ i obojeni šljunak kojim je prekrila grob.
"Da sam imala izbora, bila bih sada uz njega", rekla je Ovčarenko pokazujući na sinov grob. Pored njega, dva reda s više od 20 svježe iskopanih grobova čekala su nova tijela s bojišta, na temperaturama ispod nule i u mećavi.
U Odesi gradske vlasti također financiraju nadgrobne spomenike za lokalne poginule vojnike. No, prema riječima istražitelja Liska, policija istražuje sumnje da neka pogrebna poduzeća naplaćuju gradskim vijećima prenapuhane iznose za spomenike i dio novca predaju službenicima.
Ukrajina je reformirala svoj pravosudni sustav i uvela druge mjere za suzbijanje korupcije. Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski svjestan je potrebe da se korupcija suzbije da bi zapadne zemlje i dalje pružale financijsku i vojnu pomoć.
No, od 2021. godine broj kaznenih presuda u slučajevima korupcije povećao se za gotovo 10%, na 5235 prošle godine, prema riječima antikorupcijskog aktivista Andrija Bileckog. To se dogodilo u razdoblju u kojem je broj stanovnika Ukrajine pao za otprilike četvrtinu, uglavnom zbog izbjeglica.
"Želim da i mene ovdje pokopaju"
Posao pokapanja ukrajinskih mrtvih, kako vojnika tako i civila, i dalje je središnja točka korupcije - a oni koji odbijaju sudjelovati često ostaju bez posla. Među njima je i pogrebno poduzeće iz gradića Rodinske, posljednje koje nudi takve usluge u gradu Pokrovsku, izloženom neprijateljskoj vatri na istočnoj bojišnici.
Nikada ne plaćaju mito, tvrdi vlasnik Artem Popov. Početkom ove godine njegov kolega Vitalij Valujko, posljednji grobar u području Pokrovska, kopao je rake na temperaturama ispod nule bez rukavica i uz stalne udare artiljerije.
Valujko kaže da je svjestan korupcije, ali da se fokusira na svoj posao, koji je i sam po sebi dovoljno težak. Iako su ruske snage sada udaljene manje od 13 kilometara, Valujko ne planira otići i nastavit će pokapati tijela dok god dolaze. "Želim da i mene ovdje pokopaju", rekao je dok su eksplozije potresale zgradu.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati