VIDEO Jaka tuča pogodila Pariz. Ulice bijele, poplavljen metro, razbijena stakla...

SNAŽNO grmljavinsko nevrijeme pogodilo je jučer Pariz, praćeno tučom koja je oštetila imovinu i označila kraj iznimno toplog tjedna u Francuskoj i većem dijelu zapadne Europe.
Oluja je pogodila grad u kasnim poslijepodnevnim satima, tjerajući stanovnike i turiste da potraže zaklon, dok su meteorološki radari prikazivali intenzivne oborine označene crvenom i narančastom bojom. Tuča je bila veličine loptica i veća, uništavala je cvijeće i razbijala prozorska stakla.
Poplavljene ulice
Fotografije nakon nevremena prikazuju ulice prekrivene tučom, a automobili su se probijali kroz poplavljene dijelove grada s više od 2 milijuna stanovnika.
Nevrijeme je stiglo nakon nekoliko dana neuobičajeno toplog proljetnog vremena, s temperaturama koje su dosezale i više od 25 °C. Francuska državna meteorološka agencija objasnila je da su oluje posljedica niskotlačnog sustava koji se kreće kroz Portugal i Francusku, uzrokujući sudar toplih i hladnih zračnih masa.
Zbog toga je izdano narančasto upozorenje, drugo po ozbiljnosti, za nekoliko regija u zemlji. Upozorenje uključuje mogućnost opasnog vremena – jake tuče, olujnog vjetra i toplinskih valova – te poziva građane na oprez i izbjegavanje nepotrebnog kretanja.
Poremećaji u prometu
Zbog nevremena došlo je do poremećaja u zračnom prometu oko pariške zračne luke Charles de Gaulle, jedne od najprometnijih u Europi. Nekoliko stanica pariškog metroa privremeno je zatvoreno zbog poplava.
Iako tuča nije rijetka pojava u Francuskoj i Europi tijekom toplijih mjeseci, ovakva nevremena mogu uzrokovati veliku štetu. Za stvaranje krupne tuče potrebne su snažne uzlazne struje koje kapljice vode zadržavaju u oblaku dovoljno dugo da se zamrznu i povećaju. Tuča veličine oko 2,5 cm (veličina američke kovanice "quarter") ili veća smatra se potencijalno razornom, a najčešće su pogođeni krovovi, prozori i vozila.
Prema podacima švicarske osiguravateljske kuće Swiss Re, šteta od tuče u Francuskoj samo 2022. godine premašila je 5 milijardi dolara. Jedan od najgorih slučajeva dogodio se u proljeće te godine kada je olujna ćelija prešla više od 290 kilometara kroz zemlju, oštetivši više od 250 kuća i barem 1.000 vozila.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati