Studije: Odrasla djeca trebaju prestati očekivati ove stvari od roditelja

ZDRAV odnos između roditelja i odraslog djeteta može imati snažan i dugotrajan pozitivan utjecaj na mentalno i fizičko zdravlje obje strane. No, kad je taj odnos toksičan, posljedice također mogu biti duboke i trajne. Nerazriješene traume iz djetinjstva, loša komunikacija i nejasne granice često dodatno pogoršavaju osjećaj udaljenosti i nezadovoljstva unutar obitelji.
Mnogi oblici ponašanja koje odrasli ljudi i dalje očekuju od svojih roditelja - bez obzira na okolnosti - mogu održavati ili produbljivati te napetosti. Iako neke navike djeluju bezazleno, kada se godinama nakupljaju, postaju štetne za obje strane.
Dakle, prema istraživanjima, ovo su tri stvari koje bi odrasli trebali prestati očekivati od svojih roditelja.
1. Besplatan smještaj bez postavljenih granica
Prema podacima Pew Research Centra, gotovo 20 posto mladih odraslih osoba mlađih od 35 godina i dalje živi s roditeljima, što znači da dijeljenje životnog prostora u odrasloj dobi nije rijetkost. No, stručnjaci upozoravaju da suživot bez jasnih granica i otvorene komunikacije može ozbiljno narušiti odnos roditelja i djeteta.
Kad odrasla djeca ne poštuju pravila zajedničkog prostora - poput privatnosti, dovođenja gostiju, kasnog ostajanja budnima ili korištenja zajedničkih prostorija - dolazi do frustracije i osjećaja nepoštovanja. Takva dinamika može negativno utjecati na neovisnost, dobrobit i opće zdravlje obje strane, osobito ako se problemi ne rješavaju na vrijeme, piše YourTango.
2. Neograničeno strpljenje i razumijevanje
Očekivati od roditelja da uvijek budu strpljivi i puni razumijevanja, bez obzira na okolnosti, može biti emocionalno iscrpljujuće i dugoročno štetno. Iako je povremeno važno pokazati empatiju - osobito tijekom emotivnih konflikata - stalno oslanjanje na roditeljsku toleranciju može izazvati toksične odnose i zamjeranje.
Prema stručnjacima iz Newport Institutea, najbolji način nošenja s nepoštivanjem u obiteljskim odnosima jest postavljanje jasnih granica. No, te granice ovise o međusobnom razumijevanju - a ne zaslužuju svi bezuvjetno strpljenje prije nego što se ostvari iskren razgovor.
3. Favoriziranje među braćom i sestrama
Istraživanje Američke psihološke udruge (American Psychological Association) potvrđuje da roditeljsko favoriziranje nije mit - i da često ima ozbiljne posljedice na dinamiku unutar obitelji. Očekivati da roditelj nastavi s popuštanjem, dodatnom pažnjom ili povlaštenim ponašanjem u odrasloj dobi nije samo nepravedno, već i toksično. Takva očekivanja potiču rivalstvo, nepovjerenje i duboku povrijeđenost među braćom i sestrama - odnose koji često traju puno dulje nego sam odnos s roditeljima.
Dugoročno gledano, to stvara osjećaj prava i nepoštovanja koji je teško nadvladati bez otvorene komunikacije i emocionalne zrelosti.
Odrasli odnosi s roditeljima zahtijevaju granice, međusobno poštovanje i realna očekivanja - upravo ti elementi dugoročno štite obiteljsku povezanost i dobrobit svih uključenih.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati