Posjetila zemlju koja "izgleda kao da nije s ovog svijeta": "Ljudi žive u trenutku"

AUSTRALSKA novinarka i putopistkinja Maryann Wright nedavno je putovala Islandom, prateći rutu The Volcanic Way – samostalnu vožnju dugu 700 kilometara kroz južni dio zemlje. Kako je napisala u članku za Independent, ova ruta otkriva fascinantnu prirodu, gostoljubive ljude i kulturu koja je oblikovana životom uz ekstremne vremenske i prirodne uvjete.
"Od geotermalnih izvora, ledenjaka i vulkanskih polja do špilja s keltskim runama starima tisuću godina i polarne svjetlosti iznad planinskih kupki – Island izgleda kao da nije s ovog svijeta. Svuda su suprotnosti: crne plaže i bijeli glečeri, drevna mitologija i moderna tehnologija. Možete istraživati ledene špilje, jahati islandske konje, kupati se u prirodnim izvorima i družiti s mještanima u selima gdje ima više ovaca nego ljudi", napisala je.
"Islanđani su najopušteniji ljudi"
Na početku teksta opisala je Islanđane kao "najopuštenije ljude koje je ikad upoznala". "Njihove životne filozofije su 'sutra možemo umrijeti, zato danas živimo', 'bez stresa' i 'sve će se riješiti'. Navikli su da im priroda mijenja planove – led, vjetar i vatra često zatvaraju ceste, oštećuju kuće i remete letove – pa prihvaćaju neizvjesnost i žive u trenutku", objasnila je.
Dodala je da bi dva najveća islandska vulkana, Katla i Hekla, mogla eruptirati bilo kada – Katla kasni s erupcijom već 20 godina. Hotelijer Sveinn Jensson rekao joj je: "Naš je posao živjeti u miru s vulkanima. Do sada smo s njima živjeli – i preživjeli."
Probala konjetinu, soba i arktičku pastrvu
U potrazi za autentičnim iskustvom i daleko od turističkih gužvi, Maryann je krenula na rutu Volcanic Way. Petodnevno putovanje od Keflavika do sela Hali i natrag, s ukupno 12 sati vožnje, omogućilo joj je da upozna dramatične pejzaže, osebujnu kulturu i toplinu lokalnih ljudi.
Već prvi dan, vozeći se dva sata obalnom cestom Suðurstrandarvegur do mjesta Hvolsvöllur, zatekla se usred krajolika koji se mijenjao svakih dvadesetak minuta – od zelenih polja i vrelih izvora, preko crnih vulkanskih stijena iz kojih izlazi para, do planina prekrivenih ledom i moćnih slapova.
Prvu noć prespavala je u hotelu u kojem je probala konjetinu, soba i arktičku pastrvu. Kasnije je boravila i u drugom hotelu, gdje je ponovno jela lokalnu pastrvu.
"Špilje stalno drže temperaturu od 4 °C"
U špiljama Hella, ručno isklesanima prije više od tisuću godina, vidjela je najstarije arheološke tragove u zemlji, za koje se vjeruje da su ih ostavili keltski redovnici prije Vikinga. "Špilje stalno drže temperaturu od 4 °C i tjeraju vas da zamislite koliko su zime bile teške prvim stanovnicima Islanda", napisala je.
Vozeći se dalje prema istoku, primijetila je da su sela sve udaljenija. "Došla sam do Kirkjubæjarklaustura, kroz geopark Katla, a zatim nastavila do najaktivnijeg vulkana u zemlji – Öræfajökulla. Cesta postaje skliska, okružena snježnim glečerima i maglom. Osjećaj je kao da ste u drugoj zemlji. Planinarenje do ledene lagune Fjallsárlón se isplati, ali ne zaboravite dereze", dodala je.
Posjetila zabačeno selo Hali, jela janje
Rano ujutro krenula je u zabačeno selo Hali, gdje je više ovaca nego ljudi, kako bi sudjelovala u šestosatnoj turi po najvećem europskom ledenjaku, Vatnajökullu. Vođena tura uključivala je spuštanje u ledene pukotine i ulazak u špilju staru samo tri mjeseca.
Gladna, svratila je u restoran uz kulturni centar Þórbergur, posvećen slavnom islandskom piscu Þórbergu Þórðarsonu. Jela je janje s lokalne farme, s ružmarinom i pekmezom od rabarbare.
Na povratku je prošla kroz selo Vík, smješteno podno vulkana Katla, gdje je posjetila poznati Icelandic Lava Show. U toj predstavi lava iz erupcije Katle 1918. zagrijava se na 1100 °C i izlijeva pred publikom, stvarajući spektakularan prikaz vulkanske moći.
Na putu natrag prema Keflaviku, preporučuje zaustavljanje u geotermalnom gradu Hveragerði. Za one koji ne žele plaćati ulaz u Plavu lagunu, savjetuje javne bazene Laugaskarð, a za kraj – pizzu i lokalno pivo u pivovari Ölverk koju vode mladi poduzetnici Laufey i Elvar.
"Island je puno više od Plave lagune, Reykjavíka i polarne svjetlosti. Povijest te zemlje doslovno je upisana u slojeve vulkanskog pepela, a ruta Volcanic Way pruža autentičan doživljaj 'sporog putovanja', u ritmu islandske duše", zaključila je Maryann.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati