Anušić priznao da je prekršio zakon? Turudić šuti

MINISTAR obrane Ivo Anušić rekao je u Saboru kako je on odavao informacije, a ne njegova suradnica i glasnogovornica MORH-a, Iva Puljić Šego, koja je nakon istrage Vojno sigurnosno-obavještajne agencije (VSOA) ostala bez sigurnosnog NATO certifikata.
>> SDP-ovka: Anušićeva savjetnica odavala tajne podatke. Anušić: Nije ona, ja sam
Odavanje državnih, odnosno vojnih tajni, regulirano je Kaznenim zakonom, koji predviđa kaznu od šest mjeseci do 12 godina zatvora. Iz Državnog odvjetništva, koje je nadležno za ovaj slučaj, za sada nema nikakvih komentara. Vojni analitičar Igor Tabak komentirajući cijeli slučaj ističe kako se danas, nažalost, odredbe o tajnosti podataka pretvaraju u tek još jedno poprište političkog ratovanja.
No, krenimo redom.
Ured predsjednika prijavio nepoznate osobe za odavanje tajnih podataka
Tjednik Nacional objavio je u kolovozu prošle godine da je vojni helikopter koji je prevozio predsjednika RH Milanovića na sletištu kraj vile Weiss na Pantovčaku dočekala kamera jedne televizije.
Naime, osiguranje predsjednika primijetilo je nepoznatu osobu s televizijskom kamerom netom nakon što je Milanović bez najave novinarima sletio helikopterom i u štićenoj koloni uključio se u cestovni promet.
Osoblje predsjednika ubrzo nakon toga prijavilo je VSOA-i nepoznate osobe zbog sumnji da su u više navrata državne tajne učinile dostupnima neovlaštenim osobama i to tako što su novinarima odale tajne podatke o njegovu kretanju, prvenstveno o točnim vremenima i mjestima gdje se on nalazi te kada bi trebao uzletjeti i sletjeti vojnim helikopterom Black Hawk.
VSOA je nakon višemjesečne istrage prozvala glasnogovornicu i suradnicu ministra Anušića, Ivu Puljić Šego, poručivši da je ona bila ta koja je odala zaštićene podatke o letovima predsjednika.
Oduzimanje certifikata nakon istrage VSOA-e
VSOA je rezultat svoje istrage dostavila Uredu Vijeća za nacionalnu sigurnost, nakon čega je Ivi Puljić Šego oduzet sigurnosni NATO certifikat. To uvjerenje izdaje i oduzima Ured Vijeća za nacionalnu sigurnost, a certifikatom se ostvaruje pristup klasificiranim podacima stupnja tajnosti "Vrlo tajno", "Tajno" i "Povjerljivo". Certifikat se izdaje na razdoblje od 5 godina.
Osoba koja ima NATO certifikat zapravo ima potvrdu da je prošla sigurnosnu provjeru te da ima pristup klasificiranim podacima do određene razine. Svi oni koji surađuju s NATO savezom moraju imati taj certifikat, od zaposlenika koji rade u vojnoj industriji pa do konzultanata, IT stručnjaka i vojnog osoblja.
Nedostatak NATO certifikata podrazumijeva da Anušićeva glasnogovornica ne može biti nazočna na bilateralnim i multilateralnim sastancima koji imaju veze s vojnim planovima. Puljić Šego do sada je bila nazočna tim sastancima.
Podsjetimo, Puljić Šego bivša je novinarka Večernjeg lista te je pratila unutarnju politiku, osobito HDZ. Kasnije je prešla na N1 televiziju da bi u siječnju prošle godine postala posebna savjetnica ministra obrane Ivana Anušića.
MORH opovrgnuo VSOA-u
Iz Ministarstva obrane prošloga su tjedna objavili priopćenje da je potpuna neistina kako je Iva Puljić-Šego Novoj TV dostavila zaštićene podatke o tom Milanovićevu letu i da je Nova TV na temelju njezinih informacija snimila slijetanje toga vojnog helikoptera kojim se on dovezao.
"Nijedna televizija nije na temelju informacija Ive Puljić-Šego snimila predsjednikovo korištenje helikoptera Hrvatskog ratnog zrakoplovstva", stajalo je u tom priopćenju. Zanimljivo je kako MORH nije opovrgnuo da je Puljić-Šego oduzet NATO certifikat te iako to nije izrijekom spomenuto u priopćenju, jasno je kako je MORH zapravo opovrgnuo istragu VSOA-e koja je prozvala upravo Puljić-Šego.
O svemu se očitovao i ministar Anušić kojeg je SDP-ova Sanja Bježančević pitala o savjetnici Ivi Puljić-Šego, kojoj je nedavno oduzet NATO certifikat zbog, kako je rekla, odavanja klasificiranih podataka medijima o letovima predsjednika RH Zorana Milanovića, a koja je i dalje u Ministarstvu.
Anušić: Ja sam iznio informaciju, ne ona
"Radi se o letenju Milanovića helikopterom, klasificiranim podacima kako se ne bi iznijelo u javnost broj letova i iz kojeg razloga se letjelo. Ja sam iznio informaciju u javnost, a nakon toga dolazi do zahtjeva od strane predsjednika države da se uzme certifikat Ivi Puljić-Šego", rekao je ministar Anušić u Saboru.
Ministar je rekao da je Ivi Puljić Šego certifikat oduzet privremeno, i to ne zbog odavanja bilo kakvih NATO tajni, a "niti bilo kakvih stvari koje bi ugrozile sigurnost predsjednika RH, Vlade, Ministarstva ili RH".
"Ponavljam, ja sam iznio informaciju, ne ona", zaključio je ministar obrane u Saboru. Kasnije je u priopćenju MORH-a objavljeno posebno tumačenje kako se ministar u Saboru referirao na podatke o ukupnom broju letova predsjednika Milanovića vojnim helikopterima u njegovu prvom predsjedničkom mandatu, a koje je Ministarstvo obrane javno objavilo lani u rujnu.
Uputili smo upit VSOA-i s obzirom na to da je upravo njihova istraga dovela do oduzimanja sigurnosnog certifikata NATO-a Ivi Puljić Šego. Zanimalo nas je kako se ministrova izjava odražava na njihove rezultate istrage.
VSOA za sada bez komentara na priznanje ministra
"Vojna sigurnosno-obavještajna agencija nije nadležna za izdavanje, odnosno oduzimanje sigurnosnog certifikata", stajalo je u odgovoru iako nismo ni pitali tko oduzima certifikat jer je jasno kako VSOA to nema u opisu svojeg posla, već Ured vijeća za nacionalnu sigurnost.
Također, upitali smo i samog ministra Anušića, a vezano za njegovu izjavu, je li zapravo riječ o njegovu priznanju da je u ovom slučaju prekršio zakon s obzirom na to da kaže kako je on iznio informacije u javnosti o letovima predsjednika, a koji bi trebali biti tajni.
U svom odgovoru Indexu Anušić ponavlja da se u svom odgovoru referirao na ukupan broj letova vojnim helikopterom predsjednika RH u njegovu prvom predsjedničkom mandatu koje je Ministarstvo obrane objavilo još u rujnu 2024. godine.
MORH: Radi se o ukupnim podacima
"Prethodno je ukupne podatke o svojim letovima helikopterima Hrvatskog ratnog zrakoplovstva objavio predsjednik RH, ali sa svojom interpretacijom broja letova", stoji u odgovoru koji smo dobili iz MORH-a, a koji nije odgovor na naše postavljeno pitanje.
Ministar nije htio odgovarati na pitanje je li on potpisnik Izjave o postupanju s klasificiranim podacima, gdje stoji kako postoji obveza čuvanja tajnosti klasificiranog podatka, te govoriti o posljedicama kršenja tog dokumenta. Iz ureda predsjednika, kojem smo još prošlog tjedna uputili upit, nisu htjeli odgovarati ni govoriti o ovom slučaju. Jednostavno su se oglušili.
Kazneni zakon je jasan
Kazneni zakon u ovom slučaju prilično je jasan. Naime, odavanje civilnih odnosno državnih, a tako i vojnih tajni regulirano je Kaznenim zakonom i to u dijelu koji se bavi kaznenim djelima protiv RH. Članak 347. regulira odavanje tajnih podataka. U ovisnosti je li to kazneno djelo počinjeno iz koristoljublja, nehajem ili u ratnim okolnostima, najmanja kazna predviđena zakonom je šest mjeseci zatvora, a najviša 12 godina.
Upitali smo DORH prate li izjave ministra i hoće li reagirati po službenoj dužnosti, no do objave članka nismo dobili nikakav odgovor.
Tabak: Pretjerano je optimistično očekivati normalnu primjenu propisa
"Nažalost, zadnjih smo godina u obrani svjedočili svačemu – od problematične kadrovske politike, preko urušavanja transparentnosti, pa do kompletnog raspada planiranja i javnih nabava", kaže za Index vojni analitičar Igor Tabak sa specijaliziranog portala Obris komentirajući ovaj slučaj.
Kako je dodao, u takvom svjetlu ne čudi ni to da se odredbe o tajnosti podataka pretvaraju u još jedno poprište političkog ratovanja.
"Zato počinje sličiti na pretjerani optimizam kada se očekuje tek normalna primjena propisa i redoviti rad državnih sustava. Nažalost!", zaključuje Tabak.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati