Kareem Abdul-Jabbar

KAREEM ABDUL-JABBAR, rođen kao Ferdinand Lewis Alcindor Jr. 16. travnja 1947. godine u New Yorku, jedan je od najvećih košarkaša u povijesti NBA lige. Njegov životni put obilježen je ne samo iznimnim uspjesima na terenu, nego i dubokim duhovnim preispitivanjima i značajnim društvenim angažmanom.
Abdul-Jabbar je odrastao u Harlemu u afroameričkoj obitelji. Otac Ferdinand Lewis Sr. bio je glazbenik i agent policije, dok je majka Cora radila u robnoj kući. Obitelj se 1950. godine preselila u Inwood, gdje su Kareem i njegova majka bili među rijetkim crncima u tom kvartu. Odrastanje u tom okruženju bilo je izazovno, jer je Kareem bio izložen rasizmu, no često je utočište nalazio u knjigama i glazbi.
Njegova visina od 173 cm u dobi od devet godina bila je neuobičajena, a u srednjoj školi već je mogao zakucavati, što ga je učinilo lokalnom legendom. Upisao je srednju školu Power Memorial u New Yorku, gdje je stekao reputaciju iznimnog talenta, pod vodstvom trenera Jacka Donohuea.
Prelazak na islam
S timom je osvojio tri uzastopna gradska prvenstva, a nastavak njegove karijere bio je jednako uspješan na svim nivoima. Nakon srednje škole, Abdul-Jabbar je nastavio studij i košarku na UCLA-u, pod vodstvom trenera Johna Woodena. Tijekom svog vremena na UCLA-u, osvojio je tri uzastopna NCAA prvenstva, postavši jedan od najboljih sveučilišnih igrača svih vremena.
Kareemov prijelaz na islam, koji se dogodio kad je imao 24 godine, bio je ključan trenutak u njegovom životu. Nakon što je pročitao autobiografiju Malcolma X-a, Abdul-Jabbar je odlučio preispitati svoju vjeru. Pod vodstvom Hamaasa Abdula Khaalisa, vođe hanafijskog muslimanskog pokreta, prešao je na sunitski islam i promijenio ime u Kareem Abdul-Jabbar, što znači "plemeniti sluga Najuzvišenijeg".
Ta promjena imena bila je čin odvajanja od prošlosti i odavanja počasti njegovim afričkim precima. Iako su njegovi roditelji katolici, bili su protiv ove promjene, ali Kareem je ostao vjeran svojoj odluci, unatoč napetostima koje su nastale u obitelji.
Šest naslova prvaka
Kareem Abdul-Jabbar započeo je svoju profesionalnu karijeru 1969. godine kao prvi pick drafta Milwaukee Bucksa. Tijekom svojih 20 godina igranja u NBA ligi, postao je jedna od najdominantnijih figura u povijesti sporta. Osvojio je šest naslova prvaka, jedan s Bucksima i pet s Lakersima, šest puta bio izabran za MVP-a sezone, te je čak 19 puta nastupao na All-Star utakmicama.
Njegov zaštitni znak bio je "skyhook" udarac, koji je postao gotovo nezaustavljiv za protivničke obrane. Do trenutka svog umirovljenja 1989. godine, Abdul-Jabbar je držao rekord po broju postignutih poena u povijesti NBA lige.
Kareem Abdul-Jabbar, osim svoje košarkaške karijere, poznat je i po glumačkom angažmanu, osobito u filmu "The Game of Death" s Bruceom Leejem, gdje su se borili u kultnoj sceni. Osim toga, bio je glasni društveni aktivist, zagovarajući prava Afroamerikanaca i obrazovanje. Njegovi nadimci, poput "The Captain", "Big Fella" i "Tower of Power", često su odražavali njegovu fizičku prisutnost i osobnost.
Visok 218 cm, bio je jedan od najviših i najdominantnijih igrača u povijesti NBA lige. Upravo zbog svoje visine i iznimnih košarkaških vještina, Abdul-Jabbar je postao ne samo sportska legenda, već i ikona u društvenim pitanjima.
Abdul-Jabbar je bio vrlo otvoren u vezi s pitanjima rasne nepravde. Kroz svoju platformu kao poznati sportaš, aktivno je progovarao o rasizmu u Americi, posebno u kontekstu života Afroamerikanaca. Jedan od najpoznatijih trenutaka njegovog angažmana bio je kada je odbio sudjelovati na Olimpijadi 1968. godine u Meksiku kao podrška protestima protiv rasne nepravde..
Također, Abdul-Jabbar je stalno ukazivao na važnost borbe za građanska prava, a jedan od njegovih najpoznatijih trenutaka bio je njegov blizak odnos s Muhammadom Alijem, koji je također bio poznat po svojim političkim stavovima i društvenom angažmanu. Kao istaknuti Afroamerikanac, Abdul-Jabbar je koristio svoju medijsku pozornost kako bi osvijetlio teme rasizma i nejednakosti, uvijek se zalagajući za jednakost i poštovanje svih ljudi, bez obzira na njihovu rasu ili podrijetlo.
