Ovo je Trumpova ministrica obrazovanja. Umjesto AI govori A1

TRUMPOVA ministrica obrazovanja Linda McMahon kraticu za umjetnu inteligenciju "AI" izgovara - "A1".
Na obrazovnom summitu koji su organizirali investitori iz Silicijske doline 76-godišnja bivša promotorica profesionalnog hrvanja više je puta pogrešno izgovorila kraticu "AI" (umjetna inteligencija) kao "A1", što je u SAD-u prepoznatljivo ime za poznati Heinzov umak za odreske.
Njezin govor ostavlja dojam da uopće ne zna kako se ispravno izgovara jedna od najraširenijih kratica suvremenog društva.
"Postoji školski sustav, ne znam sad točno gdje, ali koji će od sada osigurati da se učenike već od prvog razreda ili čak iz predškolskih programa podučava o A1 svake godine", izjavila je McMahon pred publikom.
Sudjelovala je u okruglom stolu s Julijom Stiglitz, izvršnom direktoricom tvrtke Uplimit koja koristi AI za korporativno obrazovanje, i Vijayem Karunamurthyjem, tehničkim direktorom tvrtke Scale AI, specijalizirane za podatkovnu pripremu za umjetnu inteligenciju.
"Djeca su poput spužvi, sve upijaju. Nije bilo tako davno da smo uvodili internet u škole. A sad, u redu, pogledajmo što A1 može učiniti za individualnu nastavu", rekla je McMahon.
Podsjetimo, internet je uveden u američke javne škole sredinom 1990-ih, prije gotovo 30 godina.
Ministrica bez kvalifikacija u obrazovanju
McMahon nema nikakvog obrazovanja ni iskustva u području obrazovne politike. Najpoznatija je po tome što je sa suprugom Vinceom McMahonom osnovala organizaciju koja je kasnije postala WWE (World Wrestling Entertainment). U prvom Trumpovu mandatu bila je ravnateljica Agencije za male poduzetnike (SBA).
Njezina izjava dolazi u osjetljivom trenutku jer uloga umjetne inteligencije u obrazovanju izaziva žestoke rasprave.
Učenici diljem svijeta s oduševljenjem koriste generativne AI alate poput ChatGPT-a iako stručnjaci upozoravaju na tehnička ograničenja i potencijalno zavaravajuće rezultate, koji mogu posebno utjecati na mlade i neiskusne korisnike.
Podijeljena mišljenja oko AI-ja u školama
Zagovornici AI-ja u školama tvrde da bi alati temeljeni na umjetnoj inteligenciji mogli olakšati svakodnevne zadatke učiteljima, koji su često preopterećeni i potplaćeni. Kritičari pak upozoravaju da ljudskog učitelja ništa ne može zamijeniti.
Dodatni problem je nedostatak pripreme: prema nedavnom istraživanju organizacije Twinkl, 62 posto američkih učitelja koristi AI, ali 69 posto njih nije prošlo nikakvu formalnu obuku u školi.
Još uvijek nije jasno na koji je konkretno program mislila McMahon kad je spomenula "podučavanje o A1", ali poznato je da mnoge tvrtke razvijaju AI alate za djecu u nižim razredima i predškolskim programima – poput aplikacija za kreiranje kratkih priča ili interaktivnih prezentacija.
Potencijalni utjecaj umjetne inteligencije na razvoj djece
"Ključno je pitanje mogu li djeca imati koristi od interakcije s umjetnom inteligencijom jednako kao i od interakcije s drugim ljudima", izjavila je Ying Xu, docentica u Harvardovoj školi za obrazovanje, u podcastu te ustanove prošle godine.
"AI donosi uzbuđenje zbog personaliziranog učenja i razvoja vještina za društvo budućnosti. Ali, kao i mnogi drugi, zabrinuta sam o tome kako će izgledati budućnost AI generacije."
Prema njezinim riječima, rani kontakt s umjetnom inteligencijom može dovesti do toga da djeca razviju emocionalnu povezanost s AI sustavima, a ne s ljudima oko sebe.
Je li Trumpova administracija kompetentna uvesti AI u obrazovanje?
U kontekstu svega toga, činjenica da ministrica obrazovanja ne zna ni izgovoriti "AI" otvara ozbiljna pitanja o kompetencijama Trumpove administracije da oblikuje AI politiku u obrazovanju.
Štoviše, Trump je prošlog mjeseca najavio ukidanje američkog ministarstva obrazovanja, pa će odgovornost za regulaciju AI alata u školama vjerojatno pasti na pojedine savezne države.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati