Europski obrambeni divovi pogođeni padom burzi. Analitičar: Ovo je odlična prilika

EUROPSKE obrambene dionice, koje su posljednjih mjeseci bilježile rast zahvaljujući jačanju političke volje za stratešku autonomiju, djelomično su nadoknadile gubitke kako je prodaja dionica u sektoru usporavala tijekom dana.
Njemački proizvođač oružja Rheinmetall trgovao je 4,5% u minusu oko 13:07 po srednjoeuropskom vremenu, nakon što je u ranijem dijelu dana bio u padu i do 27%, što ga je nakratko dovelo na prag najgoreg dana u povijesti, prema agenciji Reuters.
Dionice drugog njemačkog obrambenog diva Thyssenkruppa pale su 6%, Renk Group bio je u minusu 3,8%, a francuski Thales zabilježio je pad od 3,9%. Švedski Saab bio je niže za 3%, dok je talijanski Leonardo trgovao 4,5% ispod početne vrijednosti.
U SAD-u su dionice Lockheed Martina i General Dynamicsa bile u padu za oko 2% u predburzovnom trgovanju, dok je Northrop Grumman pao za 4,5%.
"Ovo je odlična prilika za investitore"
Ipak, Ben Heelan, voditelj istraživanja za sektor zrakoplovstva i obrane za regiju EMEA pri Bank of America, smatra da će utjecaj carina na europske obrambene dionice biti "prilično ograničen". Dodaje da sadašnje razine cijena predstavljaju "odličnu priliku" za investitore.
"U Europi trenutačno svjedočimo promjeni u razmišljanju, sada imamo vidljivost rasta kroz sljedećih pet do deset godina, kako se približavamo cilju od 3% BDP-a za obranu", rekao je Heelan u ponedjeljak za CNBC-jev Squawk Box Europe.
"Idući veliki pokazatelj bit će financijski rezultati za prvo tromjesečje, kad očekujemo brojne komentare kompanija o sposobnostima i revizijama kapaciteta", dodao je.
"Događa se tzv. de-grossing"
Njegove izjave dolaze u trenutku kad se očekuje značajan porast obrambene potrošnje u Europi, dijelom i zbog pritiska Trumpove administracije, koja smatra da saveznici previše ovise o SAD-u za vlastitu sigurnost.
U Njemačkoj je usvojena povijesna reforma javnog duga, čime je otvoren put za masivna ulaganja u obranu, dok je britanski premijer Keir Starmer obećao povećanje nacionalne obrambene potrošnje.
Europska unija izradila je planove za mobilizaciju do 800 milijardi eura u svrhu jačanja regionalne sigurnosti.
Na pitanje o oštrom padu dionica Rheinmetalla danas, Heelan je rekao: "Ono čemu danas svjedočimo je proces 'de-grossinga' sektora koji su klijenti iznimno favorizirali tijekom posljednja tri do šest mjeseci."
Pojam de-grossing odnosi se na praksu hedge fondova koji značajno smanjuju ukupnu izloženost određenom tržištu ili klasama imovine.
Obrana kao zaštita od Trumpovih carina?
Trump je u srijedu najavio široku primjenu nove politike "recipročnih carina", uključujući 10-postotnu carinu za gotovo sve zemlje i znatno veće stope za mnoge pojedinačne slučajeve.
Bijela kuća posebno je nametnula 25-postotne carine na uvoz stranih automobila te na sve proizvode od čelika i aluminija.
Loredana Muharremi, analitičarka za dionička istraživanja pri Morningstaru, izjavila je danas da bi potencijalni učinak Trumpovih carina na obrambene proizvode iz Europe bio ograničen.
"Iako je još prerano za procjenu punog utjecaja novih carina na obrambeni sektor, valja istaknuti da Europa i dalje ostaje neto uvoznik američke vojne opreme", poručila je Muharremi u e-mailu za CNBC.
"Kompanije poput BAE Systemsa, Rheinmetalla, Thalesa, Saaba i Leonarda već su izgradile, i u mnogim slučajevima proširile, svoju industrijsku prisutnost u SAD-u predvidjevši mogući povratak Trumpa na vlast. Ta lokalna prisutnost ne samo da im osigurava pristup američkim obrambenim ugovorima već i služi kao zaštita od carinskih mjera", zaključila je Muharremi.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati