Sklopljen ugovor u Maastrichtu
![Ovim ugovorom počela je moderna povijest Europske unije](https://ip.index.hr/remote/bucket.index.hr/b/index/49e0a6f6-5f0b-4536-8acf-7745260fa55c.jpg?width=765&height=406)
UGOVOR iz Maastrichta, službeno poznat i kao Ugovor o Europskoj uniji, potpisan je 7. veljače 1992. u Maastrichtu u Nizozemskoj. Ovaj povijesni dokument označio je prekretnicu u europskoj integraciji postavljajući temelje za stvaranje Europske unije i uvođenje jedinstvene europske valute – eura.
Temeljni ugovor EU
Ugovor je formalno uspostavio Europsku uniju integrirajući dotadašnje Europske zajednice i proširujući suradnju na nova područja poput vanjske politike, sigurnosti i pravosuđa. Također je uvedeno europsko državljanstvo, što je građanima država članica omogućilo slobodno kretanje, boravak i rad unutar Unije te sudjelovanje na lokalnim i europskim izborima u bilo kojoj državi članici.
Nadalje, ugovor je postavio okvir za stvaranje Ekonomske i monetarne unije (EMU), uključujući kriterije konvergencije koje su države članice morale ispuniti kako bi usvojile jedinstvenu valutu – euro.
Kriteriji konvergencije
Za sudjelovanje u Ekonomskoj i monetarnoj uniji i usvajanje eura države članice morale su ispuniti nekoliko ekonomskih uvjeta. Inflacija nije smjela prelaziti više od 1.5 postotnih bodova iznad prosjeka triju država članica s najnižom inflacijom. Godišnji proračunski deficit nije smio prelaziti 3% bruto domaćeg proizvoda (BDP), dok javni dug nije smio prelaziti 60% BDP-a.
Valuta je morala ostati unutar predviđenih granica tečajnog mehanizma najmanje dvije godine bez značajnih devijacija. Dugoročne kamatne stope nisu smjele biti više od 2 postotna boda iznad prosjeka triju država članica s najnižom inflacijom.
Stupanje na snagu i ratifikacija
Nakon potpisivanja ugovor su morale ratificirati sve države članice prema svojim nacionalnim procedurama. U nekim zemljama, poput Danske i Francuske, održani su referendumi. Nakon što su sve države članice dovršile proces ratifikacije, Ugovor iz Maastrichta stupio je na snagu 1. studenoga 1993., čime je formalno uspostavljena Europska unija.
Uspostavom Europske unije i uvođenjem zajedničkog državljanstva ugovor je ojačao političku povezanost među državama članicama. Stvaranjem Ekonomske i monetarne unije i uvođenjem eura olakšana je trgovina i ekonomska suradnja unutar Unije.
Ugovor je također proširio ovlasti Europskog parlamenta i uveo načelo supsidijarnosti osiguravajući da se odluke donose na što je moguće nižoj razini, bliže građanima.
Ugovor iz Maastrichta predstavlja kamen temeljac moderne Europske unije postavljajući institucionalne i ekonomske okvire koji su omogućili daljnju integraciju i suradnju među europskim državama. Njegove odredbe i danas oblikuju funkcioniranje Unije i utječu na živote milijuna europskih građana.
![](/Content/img/loader_40px.gif)