Zašto Tajland nije sigurna luka za progonjene?
ZA KRITIČARE vlasti u nekom od režima u jugoistočnoj Aziji bijeg u inozemstvo ne znači nužno i sigurnost. U ta nesigurna utočišta spada i naoko sigurni Tajland, piše Deutsche Welle.
Nedavno ubojstvo kambodžanskog disidenta u Tajlandu, u kombinaciji s mogućim deportacijama ujgurskih izbjeglica, ponovno je skrenulo pažnju na nesposobnost Bangkoka da zaštiti disidente i političke izbjeglice.
Bivši kambodžanski zastupnik Lim Kimya ubijen je 7. siječnja u glavnom gradu Tajlanda. U Bangkok je stigao istog dana autobusom iz Kambodže. Istodobno su se pojavile vijesti o tome da se tajlandska vlada priprema poslati natrag u Kinu 48 ujgurskih izbjeglica koji se već više od desetljeća nalaze u Bangkoku.
"Ubojstvo Lim Kimye i trenutna situacija Ujgura pokazuju da (...) Tajland nije sigurno mjesto za izbjeglice", izjavio je za DW Patrick Phongsathorn, viši pravnik iz organizacije Fortify Rights.
Deportacija Ujgura protivna međunarodnom pravu
Ubojstvo Lima Kimye i navodne deportacije samo su najnoviji u nizu nasilnih ili pravno upitnih incidenata vezanih uz migrante u Tajlandu. U studenom 2024. tajlandske su vlasti prisilno vratile šest oporbenih aktivista u Kambodžu, gdje su suočeni s optužbama za izdaju, unatoč tome što su imali status izbjeglica priznat od UN-a.
Sredinom 2024. Bangkok je također uhitio Y Quynh Bdapa, vijetnamskog aktivista za prava etničkih manjina, nakon zahtjeva za izručenje iz Hanoja.
Godinu dana ranije je Bounsuan Kitiyano, prognani politički aktivist iz Laosa s UN-ovim statusom izbjeglice, ubijen u sjeveroistočnoj tajlandskoj pokrajini Ubon Ratchathani.
Tajlandske vlasti također su deportirale Ujgure, pretežno muslimansku etničku skupinu iz kineske sjeverozapadne pokrajine Xinjiang, koja se suočava s progonima Pekinga.
Godine 2015. Tajland je vratio 109 ujgurskih zatočenika u Kinu - ta je odluka bila kritizirana diljem svijeta.
Najnovija izvješća fokusiraju se na navodnu deportaciju još 48 Ujgura koji su ostali u tajlandskim zatvorima.
Phongsathorn ističe da bi povratak ove skupine u Kinu bio protuzakonit. "Vlada ne bi samo prekršila međunarodno pravo, nego i vlastiti zakon protiv mučenja, koji štiti pojedince od deportacije na mjesta gdje bi mogli biti mučeni ili progonjeni", kaže Phongsathorn.
Nema sigurnosti u jugoistočnoj Aziji
No izgleda da i druge zemlje u regiji prate sličan trend. U priopćenju za DW Amnesty International je izjavio da je također "primijetio alarmantnu eskalaciju transnacionalne represije" u Vijetnamu, Kambodži, Laosu i Mjanmarul
"Aktivisti, branitelji ljudskih prava i politički disidenti koji su pobjegli iz svojih matičnih zemalja u potrazi za sigurnim utočištem suočili su se s otmicama, prisilnim deportacijama, ubojstvima i prisilnim povratcima u mjesta gdje bi mogli biti izloženi kršenju ljudskih prava", rekao je Chanatip Tatiyakaroonwong, stručnjak Amnesty Internationala za Tajland i Laos.
Na primjer, tajlandski aktivist za ljudska prava Wanchalearm Satsaksit nestao je u Kambodži 2020. godine. Godinu ranije su tri tajlandska aktivista, Chucheep Chiwasut, Siam Theerawut i Kritsana Tupthai, nestali nakon što su navodno uhićeni u Vijetnamu. Njihova sudbina još uvijek je nepoznata.
Krajem 2018., tijela dvojice antimonarhističkih tajlandskih aktivista, Chatcharna Buppawana i Kraideja Luelerta, pronađena su zabetonirana na obalama rijeke Mekong.
Chanathip iz Amnestyja izjavio je da "identitet počinitelja u većini slučajeva ostaje nepoznat," unatoč snažnim sumnjama u umiješanost država, s obzirom na to da su žrtve bile kritičari i disidenti.
Policija tvrdi da ubojstvo Lim Kimye nije političko
Nakon ubojstva Lima Kimye u Bangkoku tajlandski policijski povjerenik general Kitrat Phanphet izjavio je da zločin "nije bio politički motiviran, nego je rezultat osobnih sukoba". Kitrat nije objasnio kako je policija došla do tog zaključka.
Međutim, kambodžanski političar Sam Rainsy ukazuje ne dugogodišnjeg vladara Kambodže Hun Sena, tvrdeći da bivši diktator stoji iza ovog ubojstva.
"Nekoliko desetaka članova opozicije hladnokrvno je ubijeno", objavio je Rainsy na internetu, dodajući da je i sam bio meta višestrukih pokušaja atentata.
Na dan kada je Lim Kimya ubijen, što se poklopilo s obljetnicom pada režima Crvenih Kmera, bivši premijer Hun Sen, koji je 2023. godine vlast predao svom sinu Hun Manetu, pozvao je na novi zakon kojim bi se osobe koje pokušavaju srušiti vladu njegova sina označile kao "teroristi."
Bliske veze Bangkoka i Phnom Penha zabrinjavaju aktiviste
Slučaj Lim Kimye "dio je dugotrajne i nepromjenjive zloupotrebe" koju prognanici i tražitelji azila trpe u Tajlandu, izjavila je Tyrell Haberkorn, profesorica studija za jugoistok Azije na Sveučilištu Wisconsin-Madison, za DW. "Ono što omogućuje ovakve situacije bez sankcija jest nespremnost da se istražuje ili da se počinitelji pozovu na odgovornost," rekla je Haberkorn.
Vlade Tajlanda i Kambodže gaje posebno bliske veze. Izvješće Human Rights Watcha iz 2024. pripisalo je "zastrašivanje i uznemiravanje, nadzor i fizičko nasilje" koje kambodžanski disidenti trpe u Tajlandu vezama Hun Sena s bivšim tajlandskim premijerom generalom Prayuthom Chan-ochom.
Nakon ubojstva Lim Kimye, tajlandske vlasti moraju utvrditi "je li bilo suradnje između elemenata tajlandske i kambodžanske političke elite," zahtijeva Phongsathorn u izjavi za DW.
Hoće li Tajland postati sigurniji pridruživanjem UNHRC-u?
Unatoč očitim neuspjesima u zaštiti disidenata, Tajland je prošle godine dobio mjesto u Vijeću za ljudska prava Ujedinjenih naroda (UNHRC). Članstvo mu je započelo 1. siječnja i trajat će tri godine.
"Postupci Tajlanda kada su u pitanju ljudska prava bit će pod povećalom, a tajlandska država i vlada bit će podvrgnuti višim standardima kao članica UNHRC-a", rekao je Phongsathorn.
Međutim, ostaje nejasno kako će to utjecati na navodne dogovore s drugim vladama "u vezi s transnacionalnom represijom", dodao je Phongsathorn.
Iako UNHRC ne obvezuje svoje članice na konkretne mjere, tajlandska vlada "trebala bi iskoristiti svoj mandat kako bi preuzela vodstvo u unapređenju prava izbjeglica i tražitelja azila, kako u Tajlandu, tako i diljem regije", izjavio je Chanatip.
Do tada turistički raj i dalje ostaje nesigurna luka za politički progonjene susjede.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati