Grad Zagreb predstavio plan uređenja sportsko-rekreacijskog centra na Jarunu
GRAD Zagreb kreće u izradu Urbanističkog plana uređenja za Rekreacijsko-sportski centar Jarun, kako bi planski oblikovali budućnost ove zagrebačke zeleno-plave oaze, objavili su iz grada. Program za novi UPU predstavili su danas u Gradskoj upravi Tomislav Tomašević, gradonačelnik Grada Zagreba, te zamjenici gradonačelnika Danijela Dolenec i Luka Korlaet.
Novi rekreacijski centar
"Nema mnogo gradova u Europi koji imaju ovakav sportski, prirodni i rekreacijski resurs u širem središtu grada, i svjesni toga, imamo viziju kako ga dalje unapređivati, za što je potreban novi Urbanistički plan uređenja centra Jarun", najavio je gradonačelnik Tomašević. Od inicijalnog uređenja Jaruna za Univerzijadu daleke 1987., sadržaji su na rekreacijsko-sportskom centru većinom nastajali neplanski.
Obaveza izrade urbanističkog plana uređenja postoji odavno, ali već četiri desetljeća se neuspješno započinjala i od nje se odustajalo. Izradom UPU-a Grad Zagreb želi planski pristupiti daljnjem razvoju prostora Jaruna.
"Jarun vidimo kao zeleno-plavu oazu rekreacije, sporta, druženja i opuštanja, ali i kao međunarodno reprezentativni centar vodnih sportova, kako Zagreba tako i cijele Hrvatske. Također, važno nam je zaštititi prirodne resurse na Jarunu te uspostaviti ravnotežu između različitih namjena ovog prostora – za rekreaciju, sport, kulturu ili uživanje u prirodi", istaknuo je gradonačelnik Tomašević. Odluka o izradi UPU Jarun sada kreće u proceduru i trebala bi se naći na sjednici na Gradskoj skupštini u ožujku.
Izmuljivanje Jaruna
Gradonačelnik je danas izvijestio i o statusu izmuljivanja jezera Jarun, koje je ključno za nesmetano djelovanje veslačkih klubova i održavanje veslačkih natjecanja. Završena je studija izvodljivosti, odabrana je opcija koja će omogućiti ekološki prihvatljivo zbrinjavanje mulja bez ometanja sportskih aktivnosti te je također početkom ove godine ishođeno rješenje nadležnog ministarstva prema kojem nije potrebno provesti postupak procjene utjecaja na okoliš.
To znači da Grad Zagreb može pokrenuti postupke projektiranja, a onda i izvođenja radova uklanjanja i zbrinjavanja sedimenta s dna jezera. Očekuje se da bi radovi mogli početi otprilike u ovo vrijeme sljedeće godine, s tim da je važno napomenuti da će se tijekom izvođenja radova normalno moći koristiti jezero Jarun i njegovi popratni sadržaji.
Radovi bi trebali trajati oko tri godine, uz ukupan procijenjeni trošak od 7 milijuna eura bez PDV-a. "Postupci izmuljivanja ne uključuju isušivanje jezera, već smo se odlučili na minimalno invazivne radove, koji će omogućiti da se u tijeku izvođenja radova normalno koristi jezero Jarun i njegovi popratni sadržaji, kao i da se izbjegnu svi problemi koje smo vidjeli na primjeru Trakošćanskog jezera", istaknuo je gradonačelnik Tomašević.
bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati