HAZU BiH: Diskriminacija Hrvata ugrožava budućnost BiH
PREDSJEDNIŠTVO Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti u Bosni i Hercegovini (HAZU BiH) upozorilo je da se Hrvate u BiH sustavno diskriminira, obespravljuje i ponižava, čime im se uskraćuju osnovna politička, gospodarska i demokratska prava, a time se ugrožava i budućnost BiH.
Nakon sjednice jučer održane u Mostaru, HAZU BiH dostavio je medijima danas promemoriju u kojoj je istaknuto da Akademija smatra kako je ovakvo stanje duboko nepravedno i opasno za budućnost višenacionalne države.
„Ova promemorija dolazi u trenutku kada su Hrvati dovedeni u tešku situaciju zbog kršenja njihovih temeljnih prava i reduciranih institucionalnih mehanizama zaštite. Kao konstitutivan narod, Hrvati traže jednakopravnost, a ne privilegije, i hitno rješenje kroz stvarnu federalizaciju i poštivanje europskih demokratskih standarda“, navodi HAZU BiH.
"Niz primjera diskriminacije"
Akademija je istaknula niz primjera diskriminacije, uključujući nametanje političkih predstavnika, onemogućavanje osnivanja hrvatskog televizijskog kanala i uskraćivanje gospodarskih prava, poput nametanja rješenja oko realizacije projekta Južne plinske interkonekcije.
Hrvati u Bosni i Hercegovini nezadovoljni su Izbornim zakonom jer smatraju da omogućava da im drugi narodi biraju političke predstavnike, što je posebno vidljivo u slučaju izbora Željka Komšića za člana Predsjedništva BiH, iako nije dobio većinsku podršku hrvatskog biračkog tijela. Ovo, zajedno s političkim rješenjima koja nameće međunarodna zajednica, doživljavaju kao kršenje načela konstitutivnosti i ugrožavanje političke ravnopravnosti Hrvata u BiH.
Hrvatski dužnosnici u Bosni i Hercegovini izražavaju nezadovoljstvo zbog odluke Parlamenta Federacije BiH kojom je, uz njihovo preglasavanje, odlučeno da projekt Južne plinske interkonekcije vodi BH-Gas, a ne kompanija iz Mostara, kao što je predlagala hrvatska politička strana. Smatraju da je ovakva odluka primjer političke majorizacije, kojom se zanemaruju interesi područja s hrvatskom većinom te ugrožava lokalna kontrola i razvoj ključnih energetskih projekata.
U četvrtak će o tome zakonu kojim se predviđa plinsko povezivanje glasovati i gornji, nacionalno koncipirani Dom naroda Parlamenta Federacije BiH. Američka administracija protivi se osnivanju nove kompanije sa sjedištem u Mostaru na čemu inzistira HDZ BiH Dragana Čovića.
"Kriza se ne može razriješiti građanskim ustrojem"
Posebno su kritizirani međunarodni dužnosnici koji, prema HAZU-u, ignoriraju ove nepravde i doprinose produbljivanju krize.
"Duboka i dugotrajna kriza u višenacionalnoj BiH s tri ravnopravna konstitutivna naroda ne može se razriješiti takozvanim građanskim ustrojem jer bi to bila najcrnja unitarizacija koja bi dovela do potpune obespravljenosti Hrvata", navodi se u promemoriji.
HAZU BiH poziva na dijalog i 'političku mudrost' kako bi se kroz decentralizaciju i ravnopravnost osigurala stabilna budućnost Bosne i Hercegovine kao doma svih njezinih naroda i građana.
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati