Analitičar: Rusi izgube 155.000 ljudi kod Pokrovska, a mi smo u Oluju išli s 200.000
SINOĆ su u Otvorenom gostovali vojni analitičar Gordan Akrap, nuklearni fizičar Tonči Tadić i vanjskopolitički komentator HRT-a Tihomir Vinković. Razgovarali su o sastanku europskih čelnika na kojem sudjeluje i Volodimir Zelenski te tradicionalnom godišnjem obraćanju Vladimira Putina.
"Zelenski je na konferenciji za novinare rekao da potpora EU koju je danas dobio neće biti dovoljna ako to ne bude zajedno s SAD-om, a na pitanje kako se osjeća jer 20. siječnja na dužnost dolazi Donald Trump, rekao je: 'Kako se osjećam? Dobro došao, Donalde'", istaknuo je Vinković.
Tvrdi da Zelenski zrači optimizmom jer je imao niz sastanaka s čelnicima EU i NATO-a. "Novi čelnik Europskog vijeća Antonio Costa vrlo je optimističan u europskom jedinstvu pomaganja Ukrajini i u ratu i u miru. I nitko ne može pregovarati umjesto Ukrajine", naveo je Vinković.
Akrap: Trump će zauzeti drugačiji stav od očekivanog
"Znamo da su se Trump i Zelenski dvaput našli u zadnje vrijeme. Teško je reći što su dogovorili jer je Trump nepredvidiv, ali generalne smjernice koje se vide iz Trumpovih izjava i izjava njegovog osoblja su takve da neće tolerirati Rusiji nikakve aktivnosti koje su suprotne njegovim razmišljanjima o tome kako rat treba završiti", rekao je Akrap.
Ne vjeruje da će se ići u smjeru davanja ukrajinskog teritorija Rusiji. Predviđa da će Trump zauzeti drugačiji stav od očekivanog i podsjeća kako se Trump ponašao tijekom prvog mandata. "Obama i Biden su na početku deklarativno pomagali Ukrajini, no kad je Trump pokušavao ishoditi neke situacije što Rusi nisu prihvatili, naoružao je Ukrajinu", naglasio je Akrap.
"Brojni su pokazatelji da svi koji misle da će Trump sa svojim politikama ići na ruku Putinu i njegovoj osvajačkoj politici, mislim da će se grubo prevariti kada Trump dođe na vlast", zaključio je.
Tadić: Putin kaže da Zelenski nema legitimitet, a on sam je pobio pola oporbe
Tadić se osvrnuo na Putinovo obraćanje. "Ništa novo nismo čuli. Konferencija za novinare bila je klasičan Putinov teatar na kojem se pitanja caru mogu izravno postavljati. Bila je probrana ekipa iz publike i probrana ekipa na telefonima", istaknuo je.
"Zanimljivo je da je potrošio dosta vremena na uvjeravanje kako je gospodarstvo sasvim u redu, koje je pod sankcijama, iako znamo da je kamatna stopa Ruske banke već na 30%. Bio je i prilično nervozan na pitanju o pregovorima s Trumpom, jer smatra da Zelenski nema legitimitet. Bizarno je da za nekoga kaže da nema legitimitet, a sam je pobio pola oporbe", dodao je.
"Putin ustraje na dogovoru Istanbul 2022., za koji se u domaćim putinofilskim krugovima tvrdi da ga je Ukrajina glupo odbacila na prijedlog Velike Britanije. U tim je pregovorima Putin kazao da Ukrajina bude neutralna, vezana za Rusiju u nekakvom limbu, da se vojska svede na razinu žandarmerije bez teškog naoružanja, da pristane na aneksiju tada okupiranih dijelova i da pristane na demilitariziranu zonu", napomenuo je.
Objašnjava da su za Putina pregovori samo nastavak rata, ali drugim sredstvima.
Vinković: Taj plan iz 2022. je bio ucjena
I Vinković se osvrnuo na navodni dogovor iz 2022. "Amerikanci imaju za to dobar izraz - shotgun wedding, vjenčanje pod prijetnjom puške na čelu. Taj plan je bila ucjena, o čemu je Tadić upravo govorio. To nije mogao prihvatiti Zelenski, a za Europu je to bila opasnost", kazao je.
"Trumpova administracija je također pregledala taj plan u vrijeme kada se događao, Kit Kellogg kojeg je Trump imenovao posrednikom za Ukrajinu baš je u vrijeme početka agresije govorio da NATO na taj plan ne može pristati, da SAD pruža slabu potporu Ukrajini, a tvrdilo se i da je ukrajinski plaćenik", nastavio je.
"Zanimljivo je da je mjesec dana prije ruske agresije budući savjetnik za nacionalnu sigurnost SAD-a Mike Waltz održao govor u kojem je rekao da je šokiran obavijestima, posjetio je Ukrajinu i tada je tvrdio da Ukrajinu hitno treba naoružati", naveo je. Uvjeren je da će Trumpova administracija podržati Ukrajinu.
Akrap: Strateški gledano, Putin je izgubio rat
"Trump inzistira na brzom kraju rata, a moj je dojam da Putin ne zna kako izaći iz rata ili, što je još strašnije, Putin ne zna kako bez rata. Rat mu je idealan za suzbijanje oporbe i nagli prekid rata bi pokrenuo čitav niz pitanja: zašto je poginulo ili je osakaćeno 700.000 ljudi, što smo s time dobili, zašto je zemlja izolirana i jesu li ciljevi ostvareni. Strateški gledano, Putin je izgubio rat. Ukrajina je nezavisna i prozapadna, a NATO je proširen i ojačan", nadovezao se Tadić.
"Prvi Putinov cilj je bio dekapitacija političkog Kijeva, brzi prodor, uhićenje Zelenskog, sve je propalo u tri dana. Sljedeće je bilo - idemo zauzeti teritorije pa ćemo polako politički smijeniti Zelenskog. I ta je strategija propala za mjesec dana. Treća strategija je bila idemo zauzeti cijelu lijevu obalu Dnjepra i ta strategija je propala. Na djelu je četvrta strategija - idemo samo Donbas, Donjeck, Luhansk i dio koji kontroliramo", objasnio je Akrap.
"No 14 mjeseci traje bitka za Pokrovsk, a Rusi su za tih 14 mjeseci okupirali oko 1000 kvadratnih kilometara, izgubili su oko 155.000 vojnika - tri cijele armije. Za usporedbu, mi smo s 200.000 vojnika oslobodili u Oluji oko 10.500 kvadratnih kilometara - s nešto malo više vojnika nego što su ih oni izgubili, mi smo oslobodili 10 puta veći teritorij u pet dana s 200 poginulih. Samo da se zna kakav je to masakr u Ukrajini", dodao je.
Tadić: Moramo se naviknuti da je ovo drugi hladni rat
"Putin želi prikazati da Rusija ima tehnološku prednost pred Zapadom, što je potpuno besmisleno. Svaka balistička raketa koja se vraća u atmosferu iz suborbitalne putanje je hipersonična i ni po čemu se ne razlikuje od Orešnika. Ali koliko Orešnika zapravo ima, dao bih se kladiti da ih nema više od 10", rekao je Tadić.
"Sve što Putin radi je PR. Lansiranje Orešnika, kao i lansiranje Sarmata, koji je eksplodirao prilikom lansiranja, oba lansiranja su najavljena Amerikancima da ne bi slučajno netko u NATO-u pomislio da je krenulo pa treba uzvratiti punom snagom", istaknuo je.
"Opasnost od nuklearnog rata nije sigurno veća nego što je bila prije 70 godina ili prije 60 godina kad smo bili mladi. Dakle, ovo je drugi hladni rat i mi se moramo navikavati na tu činjenicu. Sada su aktivni arsenali kod Rusije negdje oko 1600, bojeve glave kod SAD-a 1500 i onda 800, 600, 400 kod Francuske, Britanije i Kine. Indiju, Pakistan, Izrael, Sjevernu Koreju nećemo spominjati."
Vinković: Rusija možda čak nema ni ljudskog kapaciteta
"Procedure za lansiranje su puno kompleksnije. Neće biti uporabe nuklearnog oružja, što ja tvrdim već dvije godine, naprosto zato što bi to bila silna crvena crta samo za NATO, ali i za Kinu", smatra Tadić.
"Prije nekoliko dana smo mogli vidjeti jednu fotografiju koju su snimili, uz dopuštenje ruskih vojnika, ratnih zarobljenika koji su se predali, koji dolaze, recimo, s Kube, iz Nepala, koji dolaze iz nekih afričkih zemalja i koji naravno dolaze iz Sjeverne Koreje... Koliko je vjerodostojna ne mogu to potvrditi, ali može se vidjeti ta fotografija. Rusija možda čak nema ni ljudskog kapaciteta, čuli smo koliko imaju mrtvih, ranjenih ili onih onesposobljenih za borbu", kazao je Vinković.
Tadić smatra da će 2025. biti presudna. "To je potpuno jasno. Teško je da Rusija može izdržati ovakav tempo gubitaka, pogotovo u svjetlu činjenice da je već sada polovica onoga što ispali na Ukrajinu podrijetlom iz Sjeverne Koreje", napomenuo je.