FER-ova firma jedina u Hrvatskoj dobila financiranje iz programa NATO-a
SPIN-OFF poduzeće InEMsens Fakulteta elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu (FER) kao jedino iz Hrvatske dobilo je financijsku podršku za šestomjesečni projekt u sklopu NATO-ovog akceleracijskog programa DIANA (Defence Innovation Accelerator for the North Atlantic), na temu Sensing and Surveillance.
Napredne senzorske tehnologije
Tema projekta su napredne senzorske tehnologije i njihova primjena u civilnom sektoru te sigurnosnim i obrambenim sustavima, izvijestili su u petak iz FER-a. FER-ov tim predvođen je istraživačem Davorinom Ambrušem, a čine ga i Marko Šimić, Dorijan Špikić te dekan FER-a Vedran Bilas u ulozi tehničkog savjetnika.
"Sudjelovanjem u programu DIANA FER postaje globalno prepoznatljiva istraživačka ustanova u razvoju tehnologija s primjenom u civilnom i sigurnosnom sektoru. Na ovogodišnji je poziv za sudjelovanje pristiglo više od 2600 prijava iz gotovo svih zemalja članica NATO saveza, a FER-ovo se spin-off poduzeće nalazi u 3 posto odabranih. Ovo je i važan korak za Hrvatsku u jačanju konkurentnosti u industrijama koje povezuju ove sektore, a što će ujedno doprinijeti sigurnosti i gospodarskom rastu zemlje", istaknuo je Bilas.
Detektori metala
Poduzeće InEMsens osnovali su istraživači Laboratorija za inteligentne senzorske sustave (LISS) s FER-a, s ciljem komercijalizacije rezultata istraživanja ostvarenih u okviru istraživačkog projekta METASHAPE – Empowering handheld metal detectors with shape-based target discrimination for use in humanitarian demining.
Po riječima Ambruša, FER-ov tim InEMsens predložio je rješenje za brzo otkrivanje i prepoznavanje ukopanih metalnih objekata, koristeći napredne elektromagnetske senzore i umjetnu inteligenciju.
"To se rješenje može koristiti za humanitarno razminiranje te pametno mapiranje podzemne infrastrukture, ali i robotskih sustava za brzo otkrivanje eksplozivnih naprava u vojnim misijama te sustava za potporu odlučivanju", pojasnio je.