Gruzijci na ulicama - žele u Europu. Vlast na njih šalje specijalce, a Rusi sve prate
PROSVJEDNICI i policija sukobili su se u glavnom gradu Gruzije Tbilisiju četvrtu noć zaredom zbog protivljenja odluci vlade da prekine pregovore o pridruživanju Europskoj uniji.
U toj zemlji od 3,7 milijuna stanovnika mjesecima rastu napetosti između vladajuće stranke Gruzijski san i onih koji je optužuju za provođenje sve autoritarnije, protuzapadne i proruske politike.
Kriza se produbila prošloga četvrtka nakon najave da će vlada zamrznuti pregovore s EU na četiri godine, na što se tisuće proeuropskih prosvjednika sukobilo s policijom, koja odgovara suzavcem i vodenim topovima.
Prosvjednici su se ponovno okupili u Tbilisiju i večeras na središnjoj aveniji Rustaveli.
"Ovdje sam iz vrlo jednostavnog razloga, da branim svoju europsku budućnost i demokraciju svoje zemlje", rekao je prosvjednik Nikoloz Miruašvili.
Gruzijska prozapadna predsjednica Salome Zurabišvili pozvala je na vršenje pritiska na Ustavni sud da poništi prošlomjesečne izbore na kojima je pobijedila stranka Gruzijski san. I oporba i Zurabičvili kažu da su izbori namješteni.
Gruzijski mediji izvijestili su o prosvjedima u najmanje osam gradova i mjesta.
EU i Sjedinjene Države uznemireni su ovim potezima koje vide kao skretanje Gruzije s prozapadnog puta i natrag prema ruskoj sferi utjecaja.
Gruzijski san kaže da djeluje kako bi obranio suverenitet zemlje od vanjskog uplitanja.
Rusija sve prati
Rusija pomno prati razvoj događaja. Sigurnosni dužnosnik Dmitrij Medvedev, bivši ruski predsjednik, rekao je da je u tijeku pokušaj revolucije i napisao na Telegramu da se Gruzija "brzo kreće ukrajinskim putem, u mračni ponor. Obično takve stvari završe vrlo loše".
Kremlj službeno još nije komentirao najnovije događaje u Gruziji, ali već dugo optužuje Zapad za poticanje revolucija u postsovjetskim zemljama koje Moskva još uvijek smatra dijelom svoje sfere utjecaja. Večeras je sve na Telegram kanalu komentirao Medvedev, koji je sada zamjenik predsjednika Vijeća za nacionalnu sigurnost Ruske Federacije. On je rekao da se u Gruziji događa "pokušaj revolucije", prenosi Reuters.
Čini se da je Medvedev također aludirao na napetosti u prošlosti koje su se pojavile između Rusije i Ukrajine oko EU. "Gruzija brzo ide ukrajinskim putem", rekao je Medvedev i dodao: "Ovakve stvari obično vrlo loše završe".
Gruzijski premijer Irakli Kobahidze odbacio je najavu Washingtona u subotu da prekida strateško partnerstvo s Gruzijom, dodavši da će razgovarati s novom administracijom izabranog predsjednika Donalda Trumpa kad preuzme dužnost u siječnju.
Predsjednica Zurabišvili rekla je da neće odstupiti kada joj mandat završi kasnije u prosincu budući da je novi parlament nelegitiman i da nema ovlasti imenovati njezina nasljednika.
Kobahidze je rekao da razumije "emocionalno stanje" Zurabišvili. "Naravno, ona će 29. prosinca morati napustiti svoju rezidenciju i predati ovu zgradu legitimno izabranom predsjedniku", rekao je.