Izraelska vlada naredila bojkot novina koje su optužile Netanyahua za terorizam
IZRAELSKA vlada odlučila je kazniti vodeće ljevičarske novine u zemlji. Svima koji rade za vladu ili bilo koje tijelo koje financira vlada naređeno je da bojkotiraju Haaretz, a zaustavljaju se i sve vladine reklame u tiskanom i web izdanju.
Ured Shloma Karhija, ministra komunikacija, rekao je jučer da su njegov prijedlog protiv Haaretza jednoglasno odobrili drugi ministri.
"Nećemo dopustiti stvarnost u kojoj će izdavač novina u Državi Izrael pozivati na uvođenje sankcija protiv nje i podržavati neprijatelje države u jeku rata i biti financiran od njih", stoji u priopćenju.
"Zagovaramo slobodan tisak i slobodu izražavanja, ali i slobodu vlade da odluči da neće financirati huškanje protiv Države Izrael."
Žestoki kritičari Netanyahua i njegove vlade
Haaretz su najstarije izraelske novine i uživaju veliki ugled u inozemstvu zbog svog izvještavanja i analiza, piše The Guardian. Žestoko su kritizirali premijera Benjamina Netanyahua i njegovu koalicijsku vladu, najdesniju u povijesti zemlje.
Novine su objavile niz istraga o nedjelima i zlouporabama visokih dužnosnika i oružanih snaga i dugo su bile na nišanu aktualne vlade. Također su glasno podržavale kampanju za prekid vatre kako bi se oslobodili taoci koje je Hamas zarobio u listopadu prošle godine i koji su još uvijek u Gazi.
U priopćenju objavljenom jučer Haaretz je optužio Netanyahua da nastoji "urušiti izraelsku demokraciju" i rekao da je rezolucija o bojkotu novina "oportunistička" te da su je ministri usvojili bez ikakve pravne provjere.
"Kao i njegovi prijatelji Putin, Erdogan i Orban, Netanyahu pokušava ušutkati kritične, neovisne novine. Haaretz se neće povući i neće se pretvoriti u vladin pamflet koji objavljuje poruke koje su odobrili vlada i njen čelnik", stoji u priopćenju.
Haaretz optužio vladu za terorizam
Kako bi opravdao bojkot Haaretza, Karhijev ured istaknuo je komentare Amosa Schockena, njegovog izdavača, na nedavnoj konferenciji koju su novine organizirale u Londonu.
Schocken je optužio izraelsku vladu za "nametanje okrutnog režima aparthejda palestinskom stanovništvu" i rekao da se "bori protiv palestinskih boraca za slobodu koje Izrael naziva teroristima". Kasnije je rekao da se ova izjava nije odnosila na Hamas.
Haaretz je također objavio uvodnik u kojem stoji da je "namjerno ozljeđivanje civila nelegitimno. Korištenje nasilja nad civilima i sijanje terora među njima radi postizanja političkih ili ideoloških ciljeva je terorizam. Svaka organizacija koja zagovara ubojstvo žena, djece i staraca je teroristička organizacija, a njeni članovi su teroristi. Oni sigurno nisu 'borci za slobodu'."
"Prostor za kritiku značajno se suzio"
Mairav Zonszein, viša izraelska analitičarka za International Crisis Grupu, kaže da je bojkot pokazao da Izrael vodi sve autoritarnija vlada posvećena slamanju svih vrsta neslaganja.
"Prostor za kritiku značajno se suzio, ne samo onu koju upućuju Palestinci nego i židovski Izraelci", rekla je.
Karhi je prošle godine prvi put predložio vladinu rezoluciju o zaustavljanju bilo kakvog državnog oglašavanja, pretplate ili drugih komercijalnih veza s Haaretzom, navodeći "defetističku i lažnu propagandu tijekom rata".
Taj je potez potaknuo Međunarodnu federaciju novinara da izrazi svoju zabrinutost zbog toga što je izraelska vlada odlučila ograničiti slobodu tiska.