Splitski kirurzi spasili život mladom Nepalcu. "Operacija je trajala šest sati"
KARDIOKIRURZI splitskog KBC-a spasili su život mladom Nepalcu kojem je u bolnici dijagnosticirano zatajenje srca. Pročelnik Zavoda za kardiokirurgiju Mate Petričević sa svojim timom operirao je 30-godišnjeg pacijenta koji se trenutačno oporavlja od visokorizičnog zahvata.
"Trebalo je zaustaviti rad srca i pluća"
Pročelnik Petričević kazao nam je kako su izveli kompleksnu kardiokiruršku proceduru koja je rezervirana za kardiokirurške centre izvrsnosti.
"Mladi Nepalac operiran je uslijed teške stenoze mitralnog zalistka te oštećene funkcije aortalnog zalistka i trikuspidalnog zalistka. Radi se o dugogodišnjem problemu sa zaliscima jer je srce bilo oštećeno s jako povećanom pretklijetkom uslijed dugotrajne disfunkcije zalistaka.
Simptomi bolesti kod našeg bolesnika bili su nedostatak zraka, zadaha s osjećajem gušenja i bolovima u prsima te intolerancija napora gdje je i najmanji napor dovodio do umora i iznemoglosti", rekao je je doc. dr. Petričević.
Mladi Nepalac u Hrvatsku je stigao kako bi osigurao bolje životne uvjete za svoju obitelj. Radio je kao vozač u Dalmaciji, a nakon dugotrajnih simptoma bolesti, pomoć je potražio u splitskoj bolnici. Tim liječnika u utorak je izveo visokorizičan zahvat koji je trajao šest sati.
"Trebalo je zaustaviti rad srca i pluća te tijelo spojiti na mašinu za izvantjelesni krvotok koja mijenja rad srca i pluća za vrijeme operacije. Srce je otvoreno i zamijenjeni su aortalni i mitralni zalistak, dok je trikuspidni zalistak popravljen i nije ga trebalo zamijeniti.
Intervencijama na zalisku dodatno je pridodana procedura na tako povećanoj pretklijetki kojom se dio pretklijetke podvezao kako bi se smanjio rizik od moždanog udara. Podvezivanje se izvršilo najnovijom tehnikom "atriclip", čime se zahvat na samoj pretklijetki izvršio brzo i precizno", pojasnio je.
"Ovaj zahvat čini tek 1.2% svih procedura u svijetu"
Kako nam je pročelnik Petričević kazao, unatoč visokorizičnoj proceduri, pacijent se odlično oporavlja te je premješten na odjel Zavoda za kardiokirurgiju, gdje već samostalno hoda i provodi fizikalnu terapiju.
Operacija trostrukog zaliska čini tek 1.2% svih valvularnih procedura u svijetu, no pročelnik Petričević ističe kako je on u splitskoj bolnici u posljednjih mjesec dana već izveo dvije takve operacije. Iako se radi o manjoj ustanovi, smatra kako ne zaostaju za velikim centrima u kojima se izvode operacije trostrukog zaliska.
"Kardiokirurgija je struka u kojoj je puno toga ovisno o entuzijazmu pojedinca. Ako ste voljni provesti većinu života u operacijskoj sali, onda možete raditi najteže operacije s uspjehom. Za primjer, ja i dr. Ivanković idemo sada u operacijsku salu raditi jedan dvostruki zalistak.
Pacijent je u ozbiljnom stanju i moramo ga operirati jer inače riskiramo da mu srce zataji. Netko mora ovo odraditi, a mi smo sretni da nas ovaj posao ispunjava i da ljudima dajemo nove prilike za kvalitetan život", zaključio je.