CNN: Musk želi radikalno promijeniti američki financijski sustav
POVRATAK novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa u Bijelu kuću već je nagovijestio mogućnost velikih promjena u radu američke središnje banke (Fed).
Međutim, sve se češće postavlja pitanje ne samo kako će funkcionirati pod Trumpovim vodstvom već hoće li uopće nastaviti s radom, piše CNN.
Elon Musk, ključni Trumpov čovjek za kojeg se očekuje da će imati značajan utjecaj u oblikovanju njegove politike, na platformi X podijelio je objavu republikanskog senatora Mikea Leeja iz Ute koja poziva na ukidanje američke središnje banke i dodao emotikon "100".
"Izvršna vlast treba biti pod upravom predsjednika", rekao je Lee u objavi na X-u nekoliko sati nakon što je predsjednik Feda Jerome Powell rekao novinarima da neće podnijeti ostavku ako Trump to bude zatražio.
"Fed je jedan od mnogih primjera našeg udaljavanja od Ustava u tom pogledu", dodao je Lee. "Još jedan razlog zbog kojeg bismo trebali #EndTheFed. (eng. dokrajčiti Fed)", zaključio je.
Pozivi na ukidanje Feda nisu novost
"Politika bi se trebala smatrati službenom samo ako dolazi izravno od predsjednika Trumpa", izjavila je glasnogovornica Trumpove kampanje Karoline Leavitt na pitanje o Trumpovom stavu o tome.
Pozivi na ukidanje Feda nisu novost. Bivši kongresnik Ron Paul, koji se jednom kandidirao za predsjednika kao libertarijanac i dvaput kao republikanac, objavio je knjigu 2009. godine pod naslovom End the Fed.
U lipnju su republikanac Thomas Massie iz Kentuckyja i senator Lee predstavili prijedloge zakona usmjerene na ukidanje američke središnje banke i prijenos njenih odgovornosti na ministarstvo financija.
No dosad Trump nije javno podržao ukidanje Feda. Na predizbornim skupovima, međutim, zalagao se za promjenu pravila američke središnje banke, na nezadovoljstvo mnogih ekonomista.
Dovođenje u pitanje neovisnosti Feda o politici
"Američki narod ponovno je izabrao predsjednika Trumpa velikom većinom dajući mu mandat da provede obećanja koja je dao tijekom kampanje. On će ih i ispuniti", rekla je Leavitt u izjavi poslanoj CNN-u.
Ta obećanja uključuju drastično smanjenje kamatnih stopa, što je Trump obećao učiniti ako bude izabran na godišnjoj konferenciji Nacionalne udruge crnih novinara u kolovozu. Međutim, predsjednici nemaju izravan utjecaj na kamatne stope koje građani plaćaju za posudbu novca.
Već više od 70 godina središnja banka ima zadaću postavljanja kamatnih stopa na razine koje odgovaraju kongresnom mandatu za stabilnost cijena i maksimalnu zaposlenost. Tijekom tog vremena Kongres je također jamčio Fedu da neće biti političkog uplitanja.
To je omogućilo dužnosnicima Feda da donose odluke o kamatnim stopama koje možda nisu popularne, ali bi mogle dugoročno pomoći gospodarstvu zemlje.
Primjerice, bankari središnje banke odolijevali su pozivima na smanjenje kamatnih stopa odlučivši ih održati na najvišim razinama u posljednja dva desetljeća kako bi suzbili upornu inflaciju. Tek prije dva mjeseca konačno su smanjili stope nakon što se inflacija približila cilju Feda od 2%.
Trump je tijekom kampanje predložio obvezu da se dužnosnici Feda savjetuju s njim o odlukama o kamatnim stopama. To bi moglo dovesti do pritiska na dužnosnike Feda da zadrže niže kamatne stope kako bi zadovoljili Trumpove želje, što bi moglo ponovno potaknuti inflaciju.
Može li Trump maknuti šefa Feda?
Tijekom svog prvog mandata Trump je također zaprijetio smjenom ili degradiranjem predsjednika Feda Jeromea Powella, kojeg je u nekoliko navrata okrivio za previsoke kamatne stope.
Nije jasno ima li Trump zakonsku ovlast da samostalno ukine neovisnost Feda ili smijeni imenovanog dužnosnika Feda prije isteka njegovog mandata.
O tome je Powell, koji je i sam pravnik, jasno iznio svoje mišljenje kad ga je novinar na prošlotjednoj presici nakon dvodnevnog sastanka Feda o monetarnoj politici upitao za mišljenje. "Nije dopušteno prema zakonu", kratko je odgovorio.
Naime, šefa američke središnje banke moguće je smijeniti samo "iz opravdanih razloga", kako je navedeno u zakonu o Federalnim rezervama (Fed).
Točno tumačenje onoga što bi predstavljalo opravdani razlog za smjenu nije precizno definirano, no može se pretpostaviti da bi bilo potrebno mnogo više od samo političkih razlika s predsjednikom.
Fed je odbio komentirati ovu temu.
Ispitivanje granica Feda
Ako postoji pravo vrijeme za Trumpa da testira sposobnost Feda da zadrži svoj status quo, to bi vjerojatno bilo 2025. godine. Iako ravnoteža snaga u zastupničkom domu još nije određena, republikanci imaju većinsku kontrolu nad Senatom. Također, šest od devet sudaca Vrhovnog suda imenovali su republikanski predsjednici, od kojih je polovinu imenovao Trump tijekom svog prvog mandata.
No bilo tko tko želi osporiti Fed pred najvišim sudom u zemlji ne bi trebao biti siguran u pobjedu. U presudi Vrhovnog suda iz ove godine odlučeno je da Ured za financijsku zaštitu potrošača može nastaviti raditi u svom sadašnjem obliku unatoč tvrdnjama mnogih republikanaca da je njegova struktura neustavna.
Prošlog mjeseca sud je također odbio saslušati žalbu koja je prijetila ukidanjem neovisnog Povjerenstva za sigurnost potrošačkih proizvoda. Kao i dužnosnike koji sjede u upravnom odboru Feda, članove odbora Povjerenstva za sigurnost potrošačkih proizvoda može smijeniti predsjednik samo iz opravdanih razloga.