Profesorica: Siromašnije cure iz strukovnih škola najrizičnije su u spolnom ponašanju
HRVATSKI zavod za javno zdravstvo danas je istaknuo važnost zdravih odnosa, redovitog testiranja i otvorene komunikacije za očuvanje mentalnog i spolnog zdravlja jer se više od milijun ljudi dnevno zarazi nekom spolno prenosivom infekcijom, često bez simptoma.
Redovito testiranje i otvorena komunikacija unutar zdravih odnosa ključni su za prevenciju širenja spolno prenosivih bolesti i donošenje informiranih odluka, naglasila je voditeljica Nacionalnog programa Živjeti zdravo Sanja Musić Milanović na okruglom stolu Pozitivni odnosi i zdravlje u povodu Svjetskog dana spolnog zdravlja.
"Duboka povezanost mentalnog i spolnog zdravlja"
Objasnila je duboku povezanost mentalnog i spolnog zdravlja, naglasivši da su ta dva aspekta zdravlja međusobno isprepletena.
Pohvalila je rad Savjetovališta za spolno zdravlje, koje igra ključnu ulogu u promicanju i zaštiti spolnog zdravlja građana. Profesorica psihologije i sociologije Marina Ajduković osvrnula se na ponašanje adolescenata, istaknuvši da oni s pozitivnim socijalnim odnosima pokazuju manju sklonost rizičnom spolnom ponašanju.
"Djevojke iz strukovnih škola slabijeg imovinskog stanja su najrizičnija skupina kada je u pitanju spolno ponašanje
Upozorila je na promjene koje su donijeli internet i društvene mreže u načinu na koji mladi stupaju u spolne odnose, naglašavajući povećani rizik od online nasilja i sekstinga (slanja poruka seksualnog sadržaja).
"Iako im tehnologija nudi lakši pronalazak partnera, također ih izlaže online nasilju i opasnostima koje proizlaze iz sekstinga", rekla je.
"Djevojke iz strukovnih škola slabijeg imovinskog stanja su najrizičnija skupina kada je u pitanju spolno ponašanje", objasnila je Ajduković.
"Otvorena komunikacija i zajedničko testiranje mogu poboljšati povjerenje unutar odnosa"
Epidemiologinja Diana Jovičić Burić naglasila je da je jedna od glavnih zadaća Savjetovališta omogućiti besplatno i dostupno testiranje na spolno prenosive infekcije. Ovo je, kako je istaknula, ključno za očuvanje zdravlja i borbu protiv stigmatizacije.
Kroz prezentacije su sudionici okruglog stola dodatno naglasili važnost poznavanja svog statusa u pogledu spolno prenosivih infekcija te istaknuli kako otvorena komunikacija i zajedničko testiranje mogu poboljšati povjerenje i sigurnost unutar odnosa.
"Ovi su se aspekti pokazali ključnima za donošenje informiranih odluka i razbijanje stigme oko spolnog zdravlja i moramo nastaviti jačati svijesti o važnosti pozitivnih odnosa u očuvanju cjelokupnog zdravlja", zaključila je Jovičić Burić.
bi Vas mogao zanimati
bi Vas mogao zanimati