EU planira velik udar na Kinu. "Kreće pravi trgovinski rat, imamo novo oružje"
LAŽNI rat Europe s Kinom je pri kraju. Nakon godina izgradnje arsenala za trgovinski rat Europa sada pokazuje da je spremna biti oštra prema Pekingu, piše Politico.
U utorak su istražitelji EU upali u nizozemski i poljski ured Nuctecha, proizvođača sigurnosnih skenera, u slučaju koji se odnosi na jedan od najdužih europskih sukoba s Kinom - izdašne državne subvencije koje pomažu kineskim tvrtkama da potkopaju europske konkurente.
Nuctechom je nekoć upravljao Hu Haifeng, sin prethodnika predsjednika Xi Jinpinga, Hu Jintaoa, a reakcija Kine bila je očekivano burna. Racija "naglašava daljnje pogoršanje poslovnog okruženja u EU i šalje izuzetno negativan signal svim stranim tvrtkama", reagirala je kineska misija pri EU.
Tajming racije je značajan. Dogodila se uoči Xijevog putovanja u Europu u svibnju, prvog u posljednjih pet godina (Xi stiže u Francusku, Srbiju i Mađarsku), te označava definitivnu promjenu u načinu na koji je Europa spremna uhvatiti se u koštac s trgovinskim problemima s Kinom, piše Politico.
Godinama je Bruxelles zauzimao meki stav u trgovinskim odnosima s Pekingom, tražeći dijalog o državnim subvencijama i prekapacitiranosti u sektorima kao što su čelik, aluminij i zelena tehnologija, umjesto da izabere izravnu konfrontaciju i trgovački rat.
Kina preplavila Europu jeftinim električnim autima
Sada su rukavice skinute, a politički konsenzus da Europa mora zaštititi ključne tehnologije raste. Sve je počelo još u listopadu, kada je EU pokrenula istragu kineske državne potpore električnim vozilima. Bruxelles je sada nastavio s istragama o vjetroturbinama i bolničkoj opremi kako bi "rebalansirao partnerstvo između EU i Kine".
"Volimo fer natjecanje. Ne sviđa nam se kada Kina preplavi tržište masovno subvencioniranim e-automobilima. To je ono protiv čega se borimo. Konkurencija da, damping ne. To mora biti naš moto", rekla je u srijedu predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen.
EU ima novo oružje protiv Kine
Veći dio desetljeća Europska komisija je sastavljala jači arsenal trgovinskih obrana, no veliko je pitanje uvijek bilo je li ih Bruxelles spreman upotrijebiti ili je prvenstveno bio samo sredstvo odvraćanja. To uključuje instrument međunarodne nabave - korišten prvi put ovog tjedna u slučaju medicinske tehnologije - koji podrazumijeva poduzimanje mjera protiv Kine ako izbaci europske tvrtke iz javnih natječaja.
"Dugo smo razgovarali o tome da Europska komisija ima ovaj alatni okvir. Ali doveli smo u pitanje sposobnost Europske komisije da učinkovito koristi ovaj skup alata. Sada vidimo da je zapravo sposobna i voljna to koristiti", rekla je Francesca Ghiretti, viša geoekonomska analitičarka na istraživačkom institutu Adarga.
Gunnar Wiegand, bivši glavni diplomat za Aziju u Europskoj službi za vanjsko djelovanje i suradnik u German Marshall Fundu iz SAD-a, također inzistira na tome da je novo oružje u trgovinskom ratu s Kinom "oduvijek bilo dizajnirao za korištenje, a ne samo za pokazivanje".
"Nitko ne bi trebao biti iznenađen ako se instrumenti koji su stvarani u prilično dugom procesu sada konačno počnu koristiti", rekao je.
Poruka Washingtonu
Tvrđi stav Europe nosi prednosti i opasnosti. S jedne strane, snažniji stav EU prema Kini je maslinova grančica za saveznike u SAD-u, koji su često bili razočarani europskim blagim pristupom. Ali to također znači da Europa mora biti spremna za protunapad iz Pekinga i burno razdoblje trgovinskog sukoba.
SAD definitivno pozorno prati novi plan igre EU. Odmah nakon ovotjedne najave istrage o medicinskim uređajima američka trgovinska predstavnica Katherine Tai rekla je da sve prati "s interesom", naglašavajući blisku suradnju dviju strana u "identificiranju i istraživanju načina za rješavanje netržišnih politika i praksi koje koristi Kina u nizu sektora, uključujući medicinske uređaje".
Istrage o subvencijama nisu jedini znak čvrste odlučnosti Bruxellesa da se izravnije uhvati u koštac s Pekingom. Također postoji sve veći pritisak unutar EU da postavi realističniji izazov velikim kineskim projektima ulaganja u infrastrukturu. U sektoru odjeće Bruxelles se također priprema za suočavanje s tržišnim utjecajima kineske aplikacije Shein. Dvije osobe upoznate s nadolazećom odlukom rekle su da je Bruxelles blizu označavanja Sheina kao "vrlo velike online platforme", izlažući ga dodatnom nadzoru u moderiranju sadržaja.
Spremni na odmazdu
Pitanje je gdje će i kako Peking uzvratiti.
Svaki put kad Europa poveća svoj udio u trgovini, Kina nastoji pronaći odgovor. U raznim sukobima. Kina se dosad pokazala uspješnom u tome da zavadi zemlje EU prijeteći, na primjer, da će favorizirati Boeingove avione nad Airbusom ili da neće kupovati francusko i španjolsko vino.
Koristeći upravo takvu taktiku, Kina je prisilila tadašnjeg povjerenika EU za trgovinu Karela De Guchta da odustane od svoje ofenzive protiv pekinške telekomunikacijske i solarne industrije 2013. godine.
Nedavno je Kina uvela i strože kontrole izvoza galija i germanija, materijala koji se koriste u proizvodnji čipova, nakon što je SAD izvršio pritisak na Nizozemsku da blokira dio prodaje napredne opreme za proizvodnju čipova Kini.
Na pitanje o sve većem raspoređivanju trgovinskog arsenala EU Anders Ahnlid, čelnik švedskog nacionalnog odbora za trgovinu, rekao je: "Komisija bi trebala učiniti sve kako bi izbjegla sveobuhvatni trgovinski rat s Kinom. Moramo djelovati na temelju dokaza."
"Uvijek postoji rizik od odmazde, ali..."
Nedugo nakon što je Von der Leyen pokrenula istragu o električnim vozilima proizvedenim u Kini, Peking je pokrenuo istragu o europskom izvozu alkoholnih pića, konkretnije - francuskog konjaka. Pariz je bio glavni zagovornik pokretanja istrage o e-autima.
"U prošlosti smo pogriješili što smo postali ovisni o ruskoj nafti i plinu. Ne smijemo ponoviti tu pogrešku s Kinom i postati ovisni o njezinom novcu, sirovinama i tehnologijama", rekao je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg u Berlinu.
Njemačka je dosad bila oprezna u pogledu sukoba s Pekingom, na primjer, jer tamo proizvodi automobile i postala je ovisna o kineskom golemom potrošačkom tržištu.
Ali Wiegand, bivši diplomat EU za Aziju, rekao je da Europa ne bi trebala živjeti u strahu.
"Uvijek postoji rizik od odmazde... Međutim, to nikoga u EU ne bi trebalo odvratiti od upotrebe pažljivo osmišljenih instrumenata, koji su svi u potpunosti kompatibilni sa Svjetskom trgovinskom organizacijom", rekao je Wiegand. "Bila bi pogreška da se instrumenti nisu upotrijebili zbog straha od odmazde", zaključio je.