Učenje jezika kao štit protiv demencije
NOVO istraživanje iz Indije donosi osvježavajuće vijesti za poliglote i one koji to tek namjeravaju postati. Prema studiji provedenoj u Bangaloreu, centru indijske informatičke industrije, osobe koje aktivno govore više od jednog jezika mogu imati manji rizik od razvoja demencije kasnije u životu.
Višejezičnost kao štit
Dugogodišnja istraživanja u ovoj zemlji, poznatoj po svojoj višejezičnosti, pokazuju da višejezičnost može djelovati kao svojevrsni kognitivni štit, odgađajući pojavu simptoma demencije. Značajno je istaknuti da ovakva zaštita ne ovisi o materijalnom statusu ili razini formalnog obrazovanja, pružajući nadu širokom spektru populacije.
Znanstvenici s Nacionalnog instituta za mentalno zdravlje i neuroznanosti u Indiji proveli su istraživanje koje je pokazalo da je prevalencija demencije značajno niža među bilingvalnim osobama u usporedbi s onima koji govore samo jedan jezik. Detalji istraživanja, objavljeni u uglednom časopisu Alzheimer’s & Dementia, ukazuju na to da učenje i korištenje više jezika može pružiti ne samo društvene i komunikacijske prednosti, već i značajne kognitivne koristi.
Učenje jezika kao doprinos sprječavanju demencije
Ovi rezultati nisu izolirani. Već je 2013. godine provedena slična studija koja je pokazala da pacijenti s demencijom koji su govorili više jezika, pokazuju kasnije pojavljivanje bolesti u usporedbi s onima koji su znali samo jedan jezik. Dr. Thomas Bak sa Sveučilišta u Edinburghu, suautor ranijeg istraživanja, naglašava da iako učenje jezika ne može potpuno spriječiti demenciju, definitivno može doprinijeti njenom značajnom odgađanju.
U svijetu gdje se vrednovanje višejezičnosti razlikuje od kulture do kulture, ova saznanja pružaju dodatnu motivaciju za učenje novih jezika. U Indiji, gdje je učenje različitih jezika dio svakodnevnog života, ovo istraživanje može samo potvrditi već duboko ukorijenjene sociokulturalne prakse. S druge strane, u Europi i Sjevernoj Americi, gdje je učenje jezika često formalizirano i ograničeno na akademske institucije, ovi nalazi mogu poslužiti kao poticaj za preispitivanje pristupa jezičnom obrazovanju.
Dr. Bak optimistično ističe: "Nikad nije kasno za učenje novog jezika." Njegove riječi odjekuju kao poziv na akciju svima koji žele ojačati svoje kognitivne funkcije i možda, samo možda, odložiti ili umanjiti rizik od demencije. Kako stara narodna izreka kaže, 'koliko jezika govoriš, toliko vrijediš' - sada se čini da bi to moglo imati i dublje zdravstvene implikacije.