Od 1. siječnja za tvrtke struja jeftinija 5.7, a plin skuplji 9.4 posto
PODUZETNICI koji koriste usluge zajamčene opskrbe plinom i strujom od 1. siječnja iduće godine plaćat će skuplji plin, za 9.4 posto, i jeftiniju električnu energiju, za 5.7 posto, u odnosu na sadašnje cijene, odlučila je Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA), piše u utorak Jutarnji list.
Riječ je o usluzi koju je HEP obvezan pružati tvrtkama čiji su opskrbljivači plinom i električnom energijom u javnoj usluzi zapali u poslovne teškoće ili su iz nekog drugog razloga raskinuli ugovore sa svojim kupcima.
U prošloj godini, primjerice, HEP Elektra je u zajamčenoj usluzi isporučivala električnu energiju za 83 tisuće tvrtki. Kada je riječ o plinu, zbog financijskog sloma dijela opskrbljivača plinom, HEP-Plin morao je preuzeti oko 20 tisuća novih kupaca.
Vlada je, podsjetimo, u energetskim paketima pomoći građanima i gospodarstvu, među kojima je posljednji usvojen u rujnu ove godine, "zamrznula" cijene struje i plina za kućanstva i poduzeća u javnoj usluzi. Mali poduzetnici, prema istome izvoru, plaćaju električnu energiju po cijeni od šest centi za kilovatsat, dok su veliki, nakon što su također bili zaštićeni u prethodna dva vladina paketa "zacementiranom" cijenom od 23 centa za kilovatsat, prepušteni tržištu.
Poduzetnici u zajamčenoj usluzi isporuke električne energije trenutačno plaćaju prosječnih 16 centi za kilovatsat, a iznosi variraju prema tarifnom modelu. Od 1. siječnja plaćat će prosječnih 15 centi za kilovatsat.
Vladina pomoć tvrtkama u plaćanju plina odvija se dodjelom vaučera u iznosu od dva centa za potrošeni kilovatsat, uz uvjet da je godišnja potrošnja poduzetnika ispod deset gigavatsati godišnje. Istodobno je vlada, utjecajem na formulu po kojoj HERA izračunava cijenu nabave plina za plinare koje rade u javnoj usluzi, "zamrznula" nabavu plina na 41 euro za megavatsat.
U svakom slučaju, HEP-Plin trenutačno u zajamčenoj opskrbi mora, u cijeni isporuke plina koju naplaćuje poduzetnicima, obračunavati nabavu plina po cijeni od 4.5 centi za kilovatsat, a od 1. siječnja tu stavku podiže na 4.9 centi za kilovatsat, piše novinar Jutarnjeg lista Vedran Marjanović.