Zašto se bablje ljeto zove bablje ljeto?
SVI OVIH dana govore o babljem ljetu ili babljem litu. No, ono još nije počelo.
Bablje ljeto zapravo je toplo jesensko vrijeme, produženi period toplog i suhog vremena koje traje i nakon kalendarskog početka jeseni. Budući da jesen kalendarski još nije počela, nije počelo ni bablje ljeto.
No, zašto se topla jesen bez kiše uopće kod nas zove bablje ljeto? Nekoliko je teorija.
Babe i vještice
Pojam "bablje ljeto" se javlja u većem dijelu Europe te postoji više teorija o porijeklu ovog pojma.
Po jednoj od teorija, ime ove pojave izvedeno je od naziva za niti paučine kojom mladi pauci izjedre u jesen kroz zrak. U većini slavenskih jezika to su "bapske vlasi" (od baba = stara žena, vještica). U narodnom vjerovanju to je razdoblje kad su se novačile vještice, a ta paučina je njihova kosa.
Također, ova paučina smatrala se i predivom vilenjaka, patuljaka, norni ili Djevice Marije. Vjerovalo se da će uskoro biti vjenčanje ako se leteća paučina uplela u kosu mlade djevojke.Prema Velikoj sovjetskoj enciklopediji, to je razdoblje kad starice na suncu još mogu zagrijati svoje kosti.
Miholjsko ljeto
Iako ga svi spominju ovih dana, u Hrvatskoj bablje ljeto traje tijekom listopada i jedno od svojih imena dobilo je prema blagdanu koji mu prethodi. Najčešći je naziv miholjsko ljeto jer uslijedi nakon blagdana sv. Mihovila. Postoji izraz matinjsko ljeto, a u nekim krajevima istočne Europe i cigansko ljeto ili kasno ljeto. Amerikanci bablje ljeto nazivaju "indian summer".
Kakve veze ima Đorđe Balašević s miholjskim ljetom?
Balašević je u svojoj pjesmi Miholjsko leto iz 1996. godine dao jednu sjajnu, doduše poetsku definiciju babljeg ljeta u stihu: "u meni miholjsko leto, to prkosno sunce pred zimu".