Prebrojano 99% glasova, Erdogan u blagom vodstvu. Protukandidat: Mi ćemo pobijediti
TURSKA ide u drugi krug izbora nakon što je predsjednik Tayyip Erdogan na glasanju u nedjelju ostvario bolji rezultat od očekivanog i ima značajnu prednost nad svojim suparnikom, ali nedovoljnu za potrebnu većinu.
Ni Erdogan ni oporbeni kandidat Kemal Kilicdaroglu nisu dobili 50 posto i ponovno će se sučeliti 28. svibnja. Kilicdaroglu, koji je najavio da će na kraju pobijediti, pozvao je svoje pristaše da budu strpljivi i optužio Erdoganovu stranku da se upliće u prebrojavanje glasova i da manipulira objavom rezultata.
Erdogan, koji je dobio više glasova u odnosu na predizborne ankete, djelovao je samopouzdan i borben kada se obratio svojim sljedbenicima s balkona. "Imamo 2,6 milijuna glasova više od najbližeg suparnika. Očekujemo da će se to još povećati kada rezultati budu službeni", rekao je Erdogan.
Za izbor novog predsjednika ključni će biti Oğanovi birači. On je bivši pripadnik nacionalističkog MHP-a, danas u savezu s Erdoganovom strankom Pravde i razvoja. MHP je napustio upravo zbog neslaganja sa stranačkom podrškom turskom predsjedniku nakon izbora 2015. godine, no smatra se da su njegove nacionalističke poruke i pozivi na tursku geopolitičku neovisnost bliži Erdoganu nego prozapadnoj politici Kılıcdaroglua, Kurda i pripadnika religijske islamske manjine Alevita.
Provladini mediji slavili su rezultate izbora. Novine Yeni Safak proglasile su da je "narod pobijedio", dok je sam Erdogan u govoru s balkona sjedišta stranke poručio da je "pobjednik bez sumnje naša država". Turski predsjednik uspio je mobilizirati svoje birače usprkos ogromnoj inflaciji koja pogađa Tursku.
Njegov ulazak u treće desetljeće na čelu Turske svakako će uznemiriti kritičare koji smatraju da šteti turskoj demokraciji. Ako kandidat oporbe ipak pobijedi u drugom krugu, očekuje se puštanje tisuća političkih zatvorenika i aktivista, piše agencija Reuters.
Iransko ministarstvo vanjskih poslova čestitalo je Turskoj na izborima, rekavši da su veliki odaziv i uspješna organizacija bili pokazatelji zdrave demokracije.
"Veliki odaziv birača na predsjedničkim i parlamentarnim izborima u Turskoj te uspješno održavanje glasanja, znak su pobjede demokracije u susjednoj i muslimanskoj zemlji", napisao je na Twitteru glasnogovornik ministarstva vanjskih poslova Nasser Kanaani.
Nakon nešto više od 99 posto otvorenih kutija s glasačkim listićima, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan dobio je 49.4 posto glasova na predsjedničkim izborima, rekao je čelnik izbornog vijeća.
Podsjetimo što su dvojica vodećih kandidata sinoć rekla u predizbornim obraćanjima:
Predsjednik Recep Tayyip Erdogan: "Iako nema konačnih rezultata, daleko vodimo. Još uvijek ne znamo konačne službene rezultate, još čekamo da se pokaže volja nacije. Činjenica da izborni rezultati još nisu finalizirani ne umanjuje činjenicu da je izbor naše nacije ide jasno u našu korist."
Protukandidat Kemal Kılıcdaroglu: "Unatoč svim njegovim lažima i napadima, Erdogan nije dočekao željeni rezultat. Mi ćemo sigurno, sigurno pobijediti na izborima u drugom krugu. Svi će to vidjeti. Preliminarni rezultati pokazuju da Erdogan nije dobio povjerenje građana kakvo je očekivao."
Osim obećanja o novoj socijaldemokratskom dobu, naveo je da će deportirati milijune sirijskih i afganistanskih izbjeglica koje žive u Turskoj.
>> Opširnije
Državna novinska agencija Anadolu navodi da Erdogan ima 49.24%, a Kilicdaroglu 45.06% glasova, ali postoje razlike između podataka koje su objavili državni mediji i Vrhovno izborno vijeće (YSK) koje nadzire izbore. Prebrojano je skoro 97% listića.
Izbori, koji su i parlamentarni, pozorno se prate u zapadnim prijestolnicama, na Bliskom istoku, u NATO-u i Moskvi.
Poraz Erdogana, jednog od najvažnijih saveznika predsjednika Vladimira Putina, vjerojatno bi uznemirio Kremlj, ali i utješio Bidenovu administraciju, kao i mnoge europske i bliskoistočne čelnike koji su imali problematične odnose s Erdoganom.
Turski čelnik s najdužim stažem pretvorio je članicu NATO-a i drugu najveću europsku zemlju u globalnog igrača, modernizirao ju je kroz velike projekte poput novih mostova, bolnica i zračnih luka te izgradio vojnu industriju kojoj zavide strane države.
Prvi rezultati na predsjedničkim izborima doveli su Erdogana u udobno vodstvo, ali kako se prebrojavanje nastavljalo, njegova se prednost očekivano smanjivala. Drugi krug izbora 28. svibnja je gotovo izvjestan i izborna presuda o dva desetljeća dugoj Erdoganovoj vladavini odgađa se za dva tjedna.
Ankete javnog mnijenja prije izbora davale su Kilicdarogluu blagu prednost, a dvije ankete u petak čak su pokazale da je iznad praga od 50 posto. Međutim, većina je bila najavila tijesnu utrku.
Predsjednički izbori odlučit će ne samo tko vodi Tursku, nego i kako se njome upravlja, kamo ide njezino gospodarstvo usred duboke krize troškova života i oblik njezine vanjske politike.
Treći, nacionalistički kandidat Sinan Ogan osvojio je 5.3 posto glasova i mogao bi odlučiti o pobjedniku, ovisno o tome koga podrži u drugome krugu.
Na izborima za parlament koji su se održavali paralelno s predsjedničkima, Narodni savez koji čini Erdoganova islamistička stranka AKP, nacionalistički MHP i drugi ostvario je bolji rezultat od očekivanog i na dobrom je putu da ima većinu. Nakon prebrojanih 93 posto listića, očekuje se da će imati 324 od 600 mandata.
Kilicdarogluova Nacionalna alijansa od šest oporbenih stranaka, uključujući sekularnu Republikansku narodnu stranku (CHP) koju je osnovao Ataturk, osvaja 211 mandat.
Radnički i slobodarski savez, predvođen prokurdskom Zeleno-lijevom strankom, imat će 65 mjesta u parlamentu, pokazuju trenutni podaci.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan se oko 1 ujutro obratio svojim pristašama s balkona sjedišta svoje stranke AKP u Ankari, a obraćanje je započeo ljubavnom pjesmom svojim obožavateljima koji su satima čekali njegovo obraćanje.
Govor je započeo riječima "netko je u kuhinji, a mi smo na balkonu", referirajući se na svog glavnog protukandidata Kemala Kilicdaroglua, koji je tijekom izborne kampanje objavljivao snimke iz svoje skromne kuhinje.
"Iako konačni rezultati još nisu stigli, značajno vodimo. Još uvijek ne znamo konačne službene rezultate, čekamo na objavu volje naše nacije. Dok čekamo na rezultate, odlučio sam održati tradicionalni govor s balkona unaprijed", rekao je Erdogan. BBC navodi se kako se radilo o jasnoj sugestiji da, iako Erdogan nije uspio pobijediti u prvom krugu izbora, vjeruje da će pobijediti u drugom.
"Naša nacija je odlučila. Ne trebaju nam novi izgovori. Vidjet ćemo volju naše nacije kad vidimo konačne rezultate", dodao je. Podsjetimo, Erdogan je i na ranijim izborima, na kojima je uvjerljivije pobjeđivao, držao govor s istog balkona. BBC navodi kako se čini da je Erdogan s balkona krenuo u kampanju za drugi krug, koristeći činjenicu da je dobio više glasova od svog suparnika u prvom krugu.
Pozvao je dužnosnike svoje stranke, AKP-a, da nastavi nadzirati brojanje preostalih glasova. "Ne znamo jesu li izbori odlučeni u prvom krugu. Ako naša nacija odluči da idemo u drugi krug, poštovat ćemo to. Ali vjerujemo da ćemo završiti ovaj krug s više od 50% glasova, ima još glasova koje treba prebrojati", rekao je Erdogan u trenutku kad je bilo prebrojano nešto više od 90% listića.
Zahvalio je svom biračima za većinu koju su dali tzv. Narodnoj koaliciji u turskom parlamentu. Radi se u koaliciji koja uključuje njegov AKP, ultra-nacionalistički MHP te više nacionalističkih i islamističkih stranaka.
Nakon prebrojanih 97 posto listića, Erdogan vodi s 49.39 posto, a Kilicdaroglu ima 44.92 posto, izvijestila je državna novinska agencija Anadolija. Državno izborno povjerenstvo je objavilo da je za Erdogana glasalo 49.49 posto birača nakon prebrojanih 91.93 posto listića.