Studija: Djeca koja gledaju TV dulje od dva sata dnevno sklonija su ovisnostima
DJECA koja gledaju televiziju više od dva sata dnevno sklonija su ovisnosti o kockanju, cigaretama, drogi i alkoholu kad odrastu, donosi Daily Mail. Znanstvenici s Novog Zelanda proučavali su podatke 1000 ljudi od vremena kad su bili djeca pa sve do njihove 45. godine. Ankete su se provodile svake dvije do šest godina o tome koliko često gledaju televiziju, ali i kockaju li, piju ili se drogiraju.
Rezultati su pokazali da su oni koji su gledali TV više od dva sata dnevno u dobi od pet do 15 godina imali čak 29 posto veću vjerojatnost da će u odrasloj dobi imati problema s kockanjem od onih koji su manje vremena provodili gledajući u ekrane. Također su imali 20 posto veću vjerojatnost da će biti ovisni o duhanskim proizvodima, alkoholu i drogama u usporedbi s onima koji su provodili manje vremena ispred ekrana.
To je iznimno zabrinjavajuć podatak jer je nedavna studija pokazala da djeca u Americi prosječno provedu i do četiri sata gledajući televiziju, tablet ili neki drugi ekran.
''Ovo istraživanje pokazuje da za neke ljude gledanje televizije može biti rani izraz poremećaja ovisnosti ili može dovesti do kasnijeg poremećaja ovisnosti. Međutim, naši rezultati su opservacijski, što znači da još uvijek nismo uspjeli dokazati da gledanje televizije kod sve djece povećava rizik od problematičnog ponašanja. U tom slučaju ne možemo isključiti druge čimbenike kao što su genetika, roditeljski utjecaj ili odsutnost socijalne podrške'', objašnjava Helena McAnally, stručnjakinja za preventivnu medicinu sa Sveučilišta u Otagu te jedna od autora spomenutog istraživanja.