Politico: Amerikanci procjenjuju da bi Putin mogao upotrijebiti kemijsko oružje
DUŽNOSNICI iz Bidenove administracije procjenjuju da bi ruski predsjednik Vladimir Putin mogao upotrijebiti kemijsko oružje u Ukrajini, ako ruske trupe nastave gubiti teritorij u Ukrajini. Potvrdili su da se Bidenova administracija nastoji pripremiti na takav događaj kroz ulaganja u proizvodnju sustava za brzo otkrivanje kemijskog napada, piše Politico.
Tvrde kako nemaju nikakve obavještajne podatke koji bi sugerirali da je kemijski napad neizbježan. Naprotiv, mnogi dužnosnici Ministarstva obrane očekuju da će borbe stati tijekom zimskih mjeseci, a niti jedna od sukobljenih strana neće moći zauzeti mnogo terena.
Međutim, u slučaju kontinuiranih gubitaka na bojištu ili potpunog kraha ruske vojske, neki najviši dužnosnici vjeruju da bi Moskva mogla pribjeći korištenju kemijskog oružja, uključujući i ono koje je korišteno u trovanju Alekseja Navalnog. Neimenovani dužnosnik tvrdi da bi takav napad mogao uključivati kemikalije koje je lako sakriti, što bi zapadnim zemljama otežalo dokazivanje ruske krivnje.
Amerikanci poboljšavaju svoj sustav obrane od kemijskih napada
Stručnjaci su uvjereni da bi Rusi mogli upotrijebiti kemikalije za napad s masovnim žrtvama, iako je poznato da Moskva koristi nervni agens novičok protiv jedne ili dvije osobe odjednom. Naglašavaju mogućnost da se neke kemikalije mogu pretvoriti u aerosol ili koristiti u municiji za nanošenje štete velikoj skupini ljudi.
Vijeće za nacionalnu sigurnost nije željelo komentirati nagađanja o potencijalnom kemijskom napadu. Amerikanci su svjesni činjenice da Rusija ulaže znatna sredstva s ciljem jačanja sposobnosti svog kemijskog oružja. Senatori su ove jeseni bili obaviješteni o ruskim zalihama kemijskog oružja i prijetnji u Ukrajini.
Pesimistična predviđanja su prisilila Bidenovu administraciju da poboljša detekciju i pripremu za potencijalni kemijski napad. Dužnosnik Ministarstva obrane je potvrdio da je Pentagon ove jeseni poslao timove u zemlje istočne Europe da osvježe svoje oružane snage u pogledu postupaka u slučaju kemijske ili biološke prijetnje.
Dodatno, Sjedinjene Države su Kijevu osigurale kemijsku, biološku i nuklearnu zaštitnu opremu u sklopu milijardu dolara teškog paketa sigurnosne pomoći. Visoki dužnosnici podržavaju promjenu američkog pristupa pripremi i odgovoru na potencijalne napade kemijskim oružjem od strane raznih aktera, uključujući Rusiju.
Povijest ruskog korištenja kemijskog oružja
Bidenova administracija razvija planove za povećanje ulaganja u proizvodne kapacitete za sustave ranog otkrivanja i nosive tehnologije poput maski. Također, pokušavaju pronaći model da prikupe što bolje obavještajne podatke o sposobnostima i zalihama zemalja.
SAD je općenito pojačao napore u praćenju ruske upotrebe novičoka, nakon što ga je međunarodna zajednica povezala s trovanjem Putinovog kritičara Navalnog i bivšeg ruskog obavještajca Sergeja Škripala. Podsjetimo, Škripal i njegova kći su 2018. došli u kontakt s novičokom, dok je Navalni otrovan 2020., ali sve tri žrtve su preživjele napad.
SAD je sankcionirao Rusiju zbog upotrebe novičoka, prvenstveno ciljajući na subjekte uključene u razvoj kapaciteta zemlje za kemijsko oružje. Rusija se također povezuje s uporabom kemijskog oružja u Siriji. Amerikanci su optuživali Moskvu da pomaže sirijskoj vladi u prikrivanju upotrebe zabranjenog otrovnog streljiva tijekom građanskog rata.
"Kemikalije se lako skrivaju"
Gregory Koblentz, direktor Bio-obrambenog programa na Sveučilištu George Mason, tvrdi da se tvari koje se koriste za razvoj kemijskog oružja lako skrivaju i da je prikupljanje obavještajnih podataka o njihovom razvoju, osobito u ofenzivne svrhe, postalo sve teže.
"Naše tradicionalne obavještajne metode u kojima smo jako dobri, poput satelitskih slika i obavještajnih signala, zapravo nisu toliko korisne da vam kažu što se događa unutar jednog od ovih ključnih bioloških objekata. Za to su vam zaista potrebni obavještajni podaci, koje je jako teško dobiti”, rekao je Koblentz.
Ruski dužnosnici su u listopadu optužili Ukrajince da planiraju aktivirati "prljavu bombu", te potom za to optužiti Ruse. Zapadni čelnici odbacili su te tvrdnje, upozoravajući da bi Moskva mogla iskoristiti lažnu optužbu kao izgovor za eskalaciju sukoba.
Tijekom krize američki dužnosnici su obavili gomilu telefonskih razgovora sa svojim ukrajinskim i ruskim kolegama, a zabrinutost zbog potencijalne prijetnje prljavom bombom "malo je smanjena", potvrdio je jedan viši dužnosnik američkog ministarstva obrane.