U Parizu otvoren salon automobila bez glavnih svjetskih igrača, stigao i Macron
NAKON dugo vremena svjedočimo povratku klasičnog salona automobila sa svim blještavilom koje donosi svjetska autoindustrija.
Nikad nije bio najveći ni najznačajniji, ali bi sada lako mogao postati najbitniji. Naime, uslijed krize i pandemije autosaloni su se opasno prorijedili, neki i nestali nakon višedesetljetne tradicije, a ovaj francuski, poznat kao Mondial de L‘Automobile ili Salon automobila u Parizu, ipak je opstao. Sada kada nema Ženeve i Frankfurta sve je moguće, pa i da oči autosvijeta bar nakratko gledaju samo prema Parizu.
Pariški salon se vratio nakon četiri godine, a u jesen nas uvodi uz dvije bitne stvari, elektrifikaciju i jake domaće snage. Da, pariški salon je pun blještavila i kao da pokušava pokazati da je sve normalno. Ali nije jer ni ove godine nema velikih inozemnih igrača, pa se sve na kraju svodi na domaće snage i one iz još uvijek drugog ešalona.
Kažemo još uvijek jer mislimo na kineske proizvođače koji su već sada trn u oku europskih dinosaura, a uskoro bi mogli krenuti u značajnije osvajanje Europe. I dok europske boje brane Francuzi koji pokazuju najbolje što mogu iz domena elektrifikacije, novih alternativnih pogona i implementacije umjetne inteligencije, kineski proizvođači nude vrlo konkretne najave. Great Wall motors, BYD i ostali su stigli, a s njima i vijetnamski VinFast koji ima velike planove.
Tražimo li najveće zvijezde, naći ćemo ih kod domaćih marki. U fokusu je Peugeot 408, automobil koji bi lako mogao postati veliki francuski hit. Prati ga u stopu na Stellantisovim osnovama Jeep koji je doveo novi Avenger, model podređen europskom kupcu.
Kad su koncepti u pitanju, narod će najviše zanimati 4EVER, svojevrsna Renaultova najava nove "četvorke“ koja će s Renaultom 5 u električnoj ponudi nuditi ono što Captur i Clio predstavljaju u konvencionalnoj. Odemo li u zemlju snova, naći ćemo Alpine, koncept sportaša s "klasičnim“ pogonom, ali na vodik. Čak si je i Dacia dala oduška, pa uz svoj prvi hibrid predstavlja i manifesto, koncept vozila za slobodno vrijeme.
Želite li popis proizvođača kojih nema u Parizu, on je daleko dulji, a ide od Abartha i Alfa Romea, preko Citroena, pa sve do VW koncerna i Toyote. Šteta, jer bi svakako bilo u ova za Europu i svijet teška vremena lijepo vidjeti zajednički nastup europskih marki, a time i nadu kako se nazire kraj lošim vijestima (iz autoindustrije). Iskra optimizma postoji, ali sve slabije svijetli.