Na Medvednici su zabilježeni napadi stršljena, evo kako se ponašati ako ih vidite
ZADNJIH nekoliko dana zabilježeni su napadi stršljena na području Parka prirode Medvednica, pa su iz Parka prirode na Facebooku objavili priopćenje.
Stršljeni su važni
"Stršljeni, iako nisu u Hrvatskoj zaštićeni, imaju važnu ulogu u šumskom ekosustavu. Uz šišmiše značajno doprinose prirodnom uništavanju kukaca - štetnika i tako doprinose održavanju prirodne ravnoteže.
Stršljen (prije svega Vespa crabro) može se vrlo dobro braniti, prije svega ako brani leglo", pojasnili su iz Parka prirode Medvednica.
Otrov stršljena je manje toksičan od otrova osa, ali je sam ubod stršljena bolniji nego ubod manje ose jer imaju deblji i duži žalac, pa prodire u dublje i osjetljivije slojeve kože, dok otrov sadrži supstancu koja izaziva osjećaj pečenja, što rezultira osjećajem veće boli.
Ubod stršljena nije smrtonosan, ali je opasan za alergičare
Iako ubod stršljena nije smrtonosan, alergičari su posebno ranjiva skupina koja treba biti na oprezu.
Što činiti ako vam je stršljen blizu?
U susretu sa stršljenom nije nikako preporučljivo lamatati rukama i bježati.
Time ga razdražujemo, a onda je stršljen najopasniji. Treba biti miran i sabran i čekati da ode. Ubodi stršljena gotovo se uvijek mogu izbjeći uz pažljivo ophođenje. Pored toga, stršljeni su u pravilu manje nervozni i manje skloni ubadanju nego manje ose istoga područja.