Azijske burze porasle, trgovanje oprezno. Jučer se dogodio oštar pad
NA AZIJSKIM su burzama cijene dionica porasle, što se ponajviše zahvaljuje oporavku kineskih tržišta nakon jučerašnjeg oštrog pada, no trguje se oprezno zbog slabljenja drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 6:30 sati u plusu 0,8 posto, nakon što je jučer potonuo više od 2 posto i skliznuo na najnižu razinu u šest tjedana.
Jutros je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks porastao 0,7 posto, dok su cijene dionica u Južnoj Koreji, Šangaju i Hong Kongu porasle između 0,5 i 1,9 posto. Jedino su u Australiji, gdje se jučer zbog praznika nije radilo, jutros cijene dionica pale, što je posljedica pritiska na rudarski sektor zbog oštrog pada cijena sirovina posljednjih dana.
Najviše su, pak, porasle cijene dionica na kineskim burzama, no to se zahvaljuje samo korekciji nakon što je jučer tržište u Šangaju zabilježilo najveći dnevni pad od izbijanja pandemije koronavirusa u veljači 2020. godine.
Koronavirus u Kini negativno utječe na burzu
Negativno na azijska tržišta utječu vijesti o širenju koronavirusa u Kini, što je već prije dovelo do 'zatvaranja' Šangaja i nekoliko drugih gradova, a polagano se uvode i restriktivne mjere u dijelovima Pekinga. To će, pak, usporiti ionako usporen rast drugog po veličini svjetskog gospodarstva.
"Zatvaranja u Kini i širenje virusa u druge gradove, kao što je Peking, uteg je na gospodarstvu i raspoloženju ulagača. Ako 'zatvaranja' potraju, to će znatno utjecati na kinesko gospodarstvo, ali i nabavne lance u svijetu", kaže Manishi Raychaudhuri, strateg u banci BNP Paribas.
Podršku tržištima pruža, pak, jučerašnji rast cijena dionica na Wall Streetu, nakon oštrog pada prošloga tjedna.Dow Jones ojačao je 0,70 posto, dok je S&P 500 porastao 0,57, a Nasdaq indeks 1,29 posto. Ipak, trgovalo se suzdržano jer se očekuje agresivno povećanje kamatnih stopa američke središnje banke.
Fed je na sjednici u ožujku povećao kamate po prvi put od 2018. godine, za 0,25 postotnih bodova, a već u svibnju vjerojatno će ih povećati za daljnjih 0,50 postotnih bodova. No, nakon posljednjih komentara niza čelnika Feda, sve je jasnije da će se i kasnije monetarna politika agresivno zaoštravati.
Dolar i dalje jača, cijene nafte nadoknađuju gubitke
A na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici nastavila rasti, pa je dosegnula novu najvišu razinu u više od dvije godine.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 101,58 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 101,26 bodova. Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 128,35 na 127,55 jena.
No, američka je valuta ojačala u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,0725 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,0780 dolara. Cijene su nafte, pak, blago porasle, nakon jučerašnjeg oštrog pada. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je 0,40 posto, na 102,75 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0,33 posto, na 98,87 dolara.