HEP kupuje Gradsku plinaru Zagreb i Gradsku plinaru Zagreb - Opskrba?
ČINI se da će prva velika žrtva poskupljenja plina u Hrvatskoj biti Gradska plinara Zagreb i Gradska plinara Zagreb - Opskrba, u vlasništvu Zagrebačkog holdinga. Rezultat je to višemjesečnih problema s poslovanjem uzrokovanih lošim planiranjem nabavke plina.
Kao kupac se spominje HEP, koji bi želio preuzeti obje tvrtke, distributera i opskrbljivača. Za sada Gradska plinara Zagreb, koja je distributer, nije u financijskim problemima kao Gradska plinara Zagreb - Opskrba.
Za loše poslovne rezultate Gradske plinare Zagreb - Opskrba je dobrim dijelom odgovoran Igora Pirija, sada već bivši direktor koji je smijenjen u desetom mjesecu prošle godine. Razlog smjene je taj što nije dobro procijenio potrebe za plinom i nabavio dovoljnu količinu, pa ga se nabavlja po četiri puta većoj cijeni.
Točnije, ugovori s kupcima su sklopljeni još u proljeće, kada su s većinom poslovnih subjekata sklopljeni po fiksnoj cijeni, dok su s dobavljačima u lipnju sklopljeni ugovori po varijabilnoj cijeni. Kako je cijena krajem 2021. narasla, plin se nabavljao po sve većoj cijeni, a prodavao poslovnim subjektima po fiksnoj, nižoj cijeni. Gubici su se počeli gomilati.
Vlasnik je prezaduženi Zagrebački holding
Kako je Gradska plinara Zagreb - Opskrba dio Zagrebačkog holdinga, svi bi se nagomilani gubici mogli preliti na Holding. A upravo to pokušava spriječiti gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević jer bi se time ozbiljno poremetio proces restrukturiranja Zagrebačkog holdinga, racionalizacija poslovanja i općenito cijeli proces "čišćenja" Holdinga, koji ionako ne ide baš najbolje.
Jedan je od načina da bi se to izbjeglo prodaja kompanije HEP-u, što je sve realnija opcija. Tu ideju je predstavio i ministar gospodarstva Tomislav Ćorić, a potvrdio gradonačelnik Tomašević. Zanimljivo, smijenjeni direktor Plinare je prije te pozicije bio zaposlenik upravo HEP-a. Za sada nije poznato je li bivši direktor, g. Prija, iskorišten kao žrtveno janje ili se stvarno radi o njegovom propustu.
Po pitanju kupaca, poskupljenja poslovnim korisnicima su već počela, iako su imali potpisane ugovore po fiksnim cijenama. Mnogi su već najavili tužbe Gradskoj plinari Zagreb - Opskrbi d.o.o. zbog takve poslovne praske. Dapače, sam ministar gospodarstva je izjavio da bi trebali tužiti, a odbacio je mogućnost da će država pokriti gubitke Plinare.
Poskupljenja građanima će krenuti tek od 1. travnja 2022., a poduzetnicima je ponuđena opcija otplate u šest rata bez kamata, što je pokušaj lijepe poslovne geste dok poduzetnici trpe rast troškova zbog propusta same Plinare.
Stvaranje plinskog monopolista
HEP Plin bi preuzimanjem Gradske plinare Zagreb - Opskrbe dobio gotovo 300.000 novih kupaca u Zagrebu i Bjelovaru i time drastično povećao svoje poslovanje, jer sada kompanija ima oko 75.000 kupaca. No još krajem 2020. Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA) je na javnom natječaju dodijelila koncesiju Gradskoj plinari Zagreb - Opskrbi za 11 novih distribucijskih područja - Rijeku, Samobor, Ivanec, Koprivnicu, Svetu Nedelju, Kutinu, Garešnicu, Vrbovec, Pitomaču, Novu Gradišku, Križevce - koja pokrivaju čak 9 županija.
Spajanjem HEP Plina i Gradske plinare Zagreb - Opskrbe bi se stvorio plinski monopolist u Hrvatskoj.
Poslali smo upit HEP-u u vezi s preuzimanjem. Pitali smo postoji li uopće takva poslovna odluka ili je politika umiješala svoje prste te postoji li opasnost formiranja plinskog monopola i o cijeni takve akvizicije, ali nismo dobili konkretne odgovore.
Odgovorili su nam: "Hrvatska elektroprivreda kontinuirano promatra tržišno okruženje u svim poslovnim segmentima. Temeljna djelatnost HEP grupe je električna energija, a poslovanje s plinom razvijamo kao komplementarnu djelatnost, ovisno o tržišnim okolnostima i poslovnim interesima. Polazeći od toga, zauzet ćemo odgovarajuće stajalište u odnosu na eventualne poslovne događaje na tržištu."
Točnije, izbjegli su odgovoriti na naša pitanja.
Odgovor Gradske plinare Zagreb - Opskrbe još nismo dobili te ćemo ga objaviti kada stigne. Kako neslužbeno doznajemo, odgovori su spremni, ali sve odgovore na medijske upite mora prvo odobriti Zagrebački holding kao vlasnik GPZ-a, a odgovori na naša pitanja još nisu odobreni.
Revizija pronašla brojne nepravilnosti u poslovanju Gradske plinare Zagreb - Opskrba
Zanimljiv je nalaz državnih revizora koji su završili kontrolu poslovanja Plinare nekoliko mjeseci prije smjene bivšeg direktora. U jednom segmentu je Gradska plinara dobila uvjetnu ocjenu, i to baš onaj dio koji se odnosi na ugovore s poslovnim subjektima.
Utvrđeno je da je za određene poduzetnike GPZ - Opskrba omogućila zaključenje ugovora po nižim cijenama nego što su utvrđene odlukama o formiranju cijene za ostale poslovne subjekte.
Radi se o 119 kupaca s kojima su ugovarane povoljnije cijene u 2019., za plinsku godinu 2019./2020., a na temelju tih ugovora u 2019. su ostvareni manji prihodi. Ukupna šteta poslovanju je iznosila 7.1 milijun kuna, što je 8.5% manje prihoda od onih koje bi imali da nije bilo posebnog tretmana za odabrane kupce.
Utvrđeno je i kako u odlukama o formiranju cijene plina za plinske godine 2018./2019. i 2019./2020. postoji mogućnost ugovaranja niže cijene, s ciljem zadržavanja strateških kupaca. Ali je propisano da ona ne smije biti manja od ugovorene nabavne cijene plina s uključenim troškovima transporta.
Ustanovljeno je da Gradska plinara nema utvrđene kriterije za ugovaranje nižih cijena, a iz dokumentacije nije vidljivo koji su točno razlozi odobravanja niže cijene, tj. cjenovnog favoriziranja nekih kupaca u odnosu na druge.
U obrazloženju iz Plinare su popuste jednom dijelu kupaca pokušali opravdati konkurencijom na tržištu, ali nije jasno zbog čega je konkurencija dovoljno jak razlog za odobravanje popusta jednima, a ne drugima. Revizorima je odgovoreno i kako se kod zaključenja ugovora sa 119 poduzetnika sa svakim pojedinačno pregovaralo te se za svakoga posebno uređivao raspon cijene, pri čemu su kriteriji bili sezonalnost, dinamika potrošnje i uredno plaćanje računa, a i poslovni gubici u slučaju gubitka velikih kupaca, zbog već spomenute konkurencije.
Revizija se provodila godinu dana, sa zaključnim datumom 21. lipnja 2021. Nema podataka jesu li popusti odobreni i za sljedeće dvije godine, odnosno u trenutnoj 2022. i idućoj 2023.
Uvjetno mišljenje revizija je dala i za Plan nabave za 2019. Prva verzija je donesena sredinom veljače te godine, a izmjene koncem prosinca 2019. Originalnim Planom nabave planirana je nabava roba, radova i usluga u vrijednosti od 7.821.640,00 kn, a izmjenama Plana nabave u vrijednosti od 13.902.098,00 kn. Nije obrazloženo zbog čega je planirana nabava početkom godine narasla za više od 6 milijuna kuna do kraja godine, a revizija zaključuje da Plan nabave nije donesen u okviru Plana poslovanja.
U 2019. je Gradska plinara Zagreb - Opskrba ostvarila prihode u iznosu od 989.5 milijuna kuna, a rashode od 987.6 milijuna kuna.
Izjave ministra Ćorića su neprihvatljive
Odluka ministra Ćorića da država neće spašavati gubitašku lokalnu firmu je uvelike ispravna. Zagrebački holding, koji je vlasnik Gradske plinare Zagreb - Opskrba, ima vlastite probleme i visoko je zadužen pa pokrivanje gubitaka Plinare nije realna opcija.
Prodaja HEP-u je puno bolja opcija, ali sama činjenica da se bez raspisanog natječaja već izlazi u javnost kao da se radi o gotovoj stvari budi opravdanu sumnju u transparentnost same prodaje.
Teško je reći tko je točno kriv zbog nagomilanih gubitaka s kojima se GPZ - O trenutno suočava. Dakako, rast cijene plina na svjetskom tržištu ne može biti krivnja nikoga iz Hrvatske, ali postoje financijski instrumenti kojima su se takvi rizici mogli ublažiti, ako se već nisu mogli predvidjeti. Ozbiljne kompanije koriste te instrumente za ublažavanje posljedica naglih skokova (ili padova) cijena sirovina na poslovanje. Ovako ispada da se radi o nebrizi ili nesposobnosti ljudi koji su vodili Plinaru da iskoriste te instrumente, koji su standard u svijetu, za ublažavanje cjenovnog šoka.
Prodaja je vjerojatno najbolja opcija, ali se stvorio dojam, u čijem je kreiranju sudjelovao sam ministar Ćorić, da je HEP unaprijed odabrani kupac. To je skandalozna praksa koja se ne bi trebala događati u normalnoj državi.