Brazil izbacuje MMF iz zemlje
BRAZILSKA vlada izbacuje predstavništvo Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) nakon nezadovoljstva ekonomskim prognozama te institucije. "Prošle su godine otkako su ovdje prestali biti potrebni. Ostali su jer vole feijoadu, gulaš od crnog graha i mesa, nogomet, ugodan razgovor i s vremena na vrijeme kritizirati i davati pogrešna predviđanja", rekao je Paulo Guedes, brazilski ministar financija.
Od 30. lipnja sljedeće godine, kad bi trenutni predstavnik MMF-a trebao biti zamijenjen, Brazil više neće priznavati ured ove institucije u svom glavnom gradu Brasiliji, najavio je Guedes i dodao: "Rekli smo im da svoje prognoze daju drugdje." MMF je pristao zatvoriti ured tog datuma, piše Financial Times.
Odluka je uslijedila nakon sve snažnije Guedesove kritike zbog predviđanja MMF-a posljednjih godina, posebice prošle godine tijekom vrhunca pandemije. Naveo je procjenu Fonda o smanjenju bruto domaćeg proizvoda od devet posto prošle godine, što bilo je znatno lošije od pada od četiri posto o kojem je službeno izvijestila vlada.
"Ako žele, mogu zadržati svoj ured, ali mi službeno kažemo da ih više ne trebamo ovdje", rekao je Guedes.
Česte optužbe
Guedes, bivši upravitelj fondova iz Rio de Janeira, redovito optužuje i strance i same Brazilce da umanjuju i podcjenjuju najveće gospodarstvo Latinske Amerike, za koje kaže da je ušlo u "oporavak u obliku slova V" nakon pada uzrokovanog pandemijom.
Njegovo ministarstvo procjenjuje da će BDP porasti za više od pet posto ove godine i dva posto sljedeće godine, što su znatno bolje prognoze od većine ekonomista, koji predviđaju stagnaciju ili čak recesiju u 2022. godini. U trećem tromjesečju gospodarstvo je ušlo u recesiju jer je porast inflacije usporio rast.
"Ne hvalim se Brazilom, samo kažem da ste nas stalno podcjenjivali. Prognostičari stalno griješe. Rekli su da će naša ekonomija propasti, a pala je manje od očekivanog. Rekli su da se neće oporaviti, oporavila se u obliku slova V. Rekli su da neće rasti, a ove godine raste za pet posto", rekao je Guedes nedavno za Financial Times.
Ured predstavnika MMF-a obično se osniva u zemljama koje su dobile zajmove od institucije. "Brazil je izašao iz svog programa 2005. godine, ali je ostanak ureda bio opravdan jer je Brazil najveća latinoamerička ekonomija i to je mjesto koje je teško razumjeti iz Washingtona", rekla je Financial Timesu osoba upoznata sa situacijom.
"MMF je zabrinut zbog razmjera fiskalnog deficita Brazila"
Imenovanje Ilana Goldfajna, Brazilca i bivšeg predsjednika tamošnje središnje banke, za direktora MMF-a za zapadnu hemisferu pridonijelo je sporazumu o zatvaranju ureda, naglasio je Guedes: "Postoji Brazilac koji je vrlo dobro informiran i pripremljen i koji će nas kritizirati iz Washingtona. Ovdje im ne treba još jedan predstavnik", dodao je brazilski ministar.
U priopćenju je MMF priznao da će zatvoriti svoj ured u lipnju, nakon postizanja sporazuma s brazilskom vladom: "Nadamo se da će se nastaviti visoka kvaliteta angažmana između Fonda i brazilskih vlasti i da ćemo blisko surađivati na podršci Brazilu u jačanju njegove ekonomske politike i institucionalnih postavki."
Charles Robertson, glavni ekonomist u Renaissance Capitalu, investicijskoj banci za tržišta u razvoju, rekao je sljedeće za Financial Times: "MMF je zabrinut zbog razmjera fiskalnog deficita Brazila i njegova rastućeg duga, a to brazilski predsjednik Jair Bolsonaro ne želi čuti. Može biti da je MMF prilično dobar u tome što radi, kopa detalje o fiskalnoj strani, a vlada bi radije da se to ne dogodi prije izbora sljedeće godine."