Srpske turističke agencije moraju vratiti uplaćene novce, na rubu su bankrota
BROJNE turističke agencije u Srbiji na rubu su bankrota i neće moći vratiti novac od uplaćenih, a nerealiziranih putovanja tijekom pandemije, čija vrijednost se procjenjuje na 25 milijuna eura, upozorila je Nacionalna asocijacija agencija (YUTA).
Svim putnicima koji su dobili vaučere umjesto odmora u 2020. trebalo bi vratiti novac najkasnije za tri mjeseca, ali mnoge agencije ne mogu ispoštovati taj rok i traže da bude produljen, dok ministrica turizma, trgovine i telekomunikacija Tatjana Matić tvrdi da novac mora biti vraćen do 15. siječnja.
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije Aleksandar Seničić naglašava da otprilike 50 posto putovanja nije realizirano, a novac koji su agencije zaradile u prethodnom razdoblju iskoristile su za vraćanje dugova nastalih tijekom pandemije.
"Strane tvrtke nam ne žele ili ne moraju vratiti novac"
S druge strane, inozemni partneri ne žele vratiti novac niti su neki od njih u obvezi to učiniti jer su njihove države produžile taj rok za povrat novca.
"Grci smatraju da su omogućili realiziranje putovanja, a kako ih mi nismo realizirali - oni neće vratiti novac", rekao je Seničić beogradskim medijima.
On upozorava da će, ako građani budu inzistirali na primjeni uredbe u roku podmirenja dugova za nerealizirana putovanja od 15. siječnja, najveći broj agencija postati insolventan. To znači, kako je objasnio, da će turisti morati naplatu svojih potraživanja tražiti od osiguravajućih kuća, ali je veliko pitanje hoće li i one to isplatiti, jer je sve uzrokovano pandemijom.